Tkanka tłuszczowa tworzy adipocytokiny, aktywne substancje, które mogą mieć wpływ na ataki migrenowe.
Ludzie w średnim wieku, którzy cierpią na migrenę, są bardziej narażeni na rozwój choroby Parkinsona.
Migrena jest bardzo uciążliwą przypadłością, na którą nie ma w pełni skutecznego leku. Okazuje się jednak, że media społecznościowe mogą pomóc w radzeniu sobie z tą chorobą.
Migrena może powodować trudny do zniesienia ból i dramatycznie osłabić jakość życia - nierzadko wywołuje znaczące zmiany nastroju, a pulsujący ból utrudnia lub wręcz uniemożliwia sen czy pracę. Dotychczas nie odnaleziono przyczyn migren, ale badacze są coraz bliżej ich zidentyfikowania.
Ludzie, którzy doświadczają bolesnych migren, mogą być narażeni na większe ryzyko rozwoju depresji klinicznej, wynika z nowych kanadyjskich badań.
Osoby, które cierpią pewnego rodzaju migrenowy ból głowy, częściej umierają z powodu udaru lub choroby serca - wynika z badania opublikowanego w "British Medical Journal".
Ludzie cierpiący na migreny są bardziej narażeni na zawał serca, wskazują nowe badania. Naukowcy nie potrafią jednak podać dokładnego powodu, dla którego te dwie dolegliwości są powiązane.
Po prawie dwunastu latach badań, w których uczestniczyło ponad 25 tysięcy kobiet, stwierdzono, że u kobiet cierpiących na niektóre migreny czterokrotnie rośnie ryzyko wystąpienia udaru. Winnym jest gen, który nazwano MTHFR. Wyniki badań opublikowano w piśmie „Neurology”.
Amerykańscy naukowcy dowiedli, że starsze kobiety cierpiące na migrenę z aurą są bardziej narażone na atak serca, wylew, śmierć spowodowaną kłopotami z sercem niż kobiety w podobnym wieku, które doświadczają migreny bez aury, bądź w ogóle nie miewają migreny.