Jedzenie dużych ilości ryb zwiększa ryzyko migotania przedsionków w takim samym stopniu, jak ich unikanie.
Badania naukowe nieustannie ujawniają wiele cudów. Najnowszy z nich, opracowany za pomocą nowatorskiej technologii, to wirtualne serce, które pozwala dotrzeć do nowych informacji o jednej z najpowszechniej występujących na świecie chorób serca.
Umiarkowane spożycie alkoholu zwiększa ryzyko migotania przedsionków u osób starszych z chorobami serca lub cukrzycą.
Udar mózgu jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40 roku życia. W Polsce co roku na udar zapada około 60 -70 tysięcy osób, a około 30 tysięcy z nich umiera. 10 maja w Polsce obchodzony będzie Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej.
Osoby starsze o najwyższym stężeniu we krwi kwasów tłuszczowych omega-3, były o 30% mniej narażone na rozwój nieregularnego bicia serca w porównaniu do rówieśników z najniższym poziomem opisywanych związków we krwi.
Pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) są narażeni na zwiększone ryzyko zaburzenia rytmu serca (migotanie przedsionków).
Coraz większa liczba szpitali w Polsce stosuje krioablację, nowatorską metodę leczenia migotania przedsionków. W czasie zabiegu krioablacji lekarz za pomocą ujemnych temperatur celowo uszkadza mięsień sercowy w miejscu, które opowoduje zaburzenia rytmu serca. Metoda ma skuteczność co najmniej tak wysoką jak metoda tradycyjna (RF) i pozwala pacjentowi na całkowity powrót do sprawności, również w zakresie aktywności sportowej.
Powszechnie stosowane leki przeciwbólowe w leczeniu stanów zapalnych są związane ze zwiększonym ryzykiem nieregularnego rytmu serca (znanego jako migotanie przedsionków), wynika z badań opublikowanych na bmj.com.
Szybkie bicie serca, kołatanie, uczucie duszności to objawy migotania przedsionków, które jest czynnikiem ryzyka udaru mózgu. Według amerykańskich naukowców istnieje możliwość przewidzenia prawdopodobieństwa tego typu nieregularnego bicia serca poprzez ocenę poziomu przeciwutleniaczy we krwi.
Zespół unijnych naukowców zidentyfikował lokalizację genu, który może mieć istotny wpływ na ryzyko związane z migotaniem przedsionków (arytmią serca). Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Genetics. Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycia doprowadzą do opracowania nowych i bardziej wyspecjalizowanych leków na migotanie przedsionków.
Osoby chore na cukrzycę, u których pojawia się migotanie przedsionków (nieprawidłowy rytm serca) są bardziej zagrożone innymi problemami zdrowotnymi związanymi z sercem, a nawet zgonem - pokazują wyniki nowych badań. Wyniki badań ADVANCE[2], prowadzonych przez międzynarodową grupę naukowców, zostały opublikowane w czasopiśmie European Heart Journal.
Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu pracy serca u osób dorosłych. Uważa się, że dotyka ok. 2,5 mln osób w Ameryce Północnej oraz 4,5 mln osób w Unii Europejskiej, a w 15 – 20% jest przyczyną wszystkich udarów.