Jak odkryto na Uniwersytecie w Bath, w przypadku pacjentów z migotaniem przedsionków (atrial fibrillation, AF) ryzyko udaru lub zawału serca wynikające z odstawienia leków przeciwzakrzepowych przewyższa ryzyko krwawienia.
Nitkowanie zębów przynajmniej raz w tygodniu może wiązać się z niższym ryzykiem udaru spowodowanego przez skrzep krwi blokujący przepływ krwi do mózgu i nieregularne bicie serca.
Picie kilku filiżanek kawy dziennie może pomóc zapobiec pogorszeniu funkcji poznawczych u osób z migotaniem przedsionków.
Więcej czasu spędzonego w pozycji siedzącej lub leżącej w ciągu dnia może zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (cardiovascular disease, CVD) i przedwczesnej śmierci.
Starszy wiek, płeć żeńska, nieregularny rytm serca i poziom codziennej aktywności mogą pomóc przewidzieć, jak bardzo pogorszą się funkcje poznawcze pacjentów z chorobą Alzheimera i jak bardzo będą oni zależni od swoich opiekunów w ciągu najbliższych dwóch lat.
Noszenie urządzeń monitorujących pracę serca pomogło zidentyfikować o 52 proc. więcej przypadków migotania przedsionków w porównaniu ze standardową opieką.
Mężczyźni, którzy wybuchają gniewem lub oczekują od innych najgorszego, są bardziej narażeni na nieregularny rytm serca zwany migotaniem przedsionków.
U osób, u których niedawno zdiagnozowano migotanie przedsionków (AF), najczęstszy nieregularny rytm serca, ryzyko wystąpienia demencji jest nieco wyższe w porównaniu z ludźmi bez tej choroby.
Migotanie przedsionków (atrial fibrillation, AF) to choroba serca, która powoduje nieregularne i często nienormalnie szybkie tętno - jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca, dotykającym miliony ludzi na całym świecie. Styl życia i różne czynniki fizyczne, psychiczne i społeczno-ekonomiczne mają istotny wpływ na tę dolegliwość.
U ludzi, którzy tygodniowo piją co najmniej 2 litry napojów zawierających cukier lub sztuczne słodziki, wyższe jest ryzyko wystąpienia nieregularnego rytmu serca zwanego migotaniem przedsionków.
Szacunkowo u jednej na cztery kobiety po menopauzie może rozwinąć się nieregularny rytm serca zwany migotaniem przedsionków, a jego główną przyczyną są stresujące wydarzenia życiowe i bezsenność.
Osoby zakażone Covid-19 są również w grupie zwiększonego ryzyka zaburzeń rytmu serca, takich jak migotanie przedsionków, ostrzegają eksperci z Uniwersytetu w Umeå w Szwecji.
Migotanie przedsionków wiąże się z o 45 proc. zwiększonym ryzykiem łagodnych zaburzeń poznawczych. Jak się wydaje, czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego i liczne choroby współistniejące mogą sprzyjać otępieniu.
W przypadku osób starszych omdlenia i upadki są poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Mogą prowadzić do znacznych obrażeń, hospitalizacji i innych poważnych konsekwencji. Niektóre choroby przewlekłe, a także przyjmowanie określonych leków, mogą zwiększać ryzyko upadków i urazów.
Testy z udziałem ponad 15 tysięcy osób pokazały, że sprawność fizyczna wiąże się z niższym prawdopodobieństwem wystąpienia migotania przedsionków i udaru mózgu.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem