Zebrania przedstawicieli w spółdzielniach zostaną zlikwidowane, a spółdzielcze lokatorskie prawo będzie można sprzedać lub odziedziczyć – to tylko niektóre zmiany, jakie znalazły się w nowych projektach ustawy o spółdzielniach i spółdzielniach mieszkaniowych, których autorem są posłowie Platformy Obywatelskiej.
We Wrocławiu od III kwartału 2006 r. do końca ubiegłego roku średnia cena ofertowa mieszkań z drugiej ręki była wyższa od tej dla nowych mieszkań. W Warszawie w tym samym czasie tylko w ciągu trzech kwartałów było inaczej.
Proces ustanowienia odrębnej własności lokalu rozpoczyna się od złożenia przez zainteresowanego stosownego wniosku, a kończy się podpisaniem umowy ze spółdzielnią o przeniesienie własności lokalu w formie aktu notarialnego i wpisem do księgi wieczystej. Procedurę przekształcania spółdzielczych praw do lokalu w prawo odrębnej własności wyjaśnia prawnik Julia Kościuk.
Od początku 2010 r. do końca marca bieżącego roku średnie ceny nowych mieszkań w Warszawie zanotowały spadek o 8,9%. W Krakowie i Wrocławiu obniżka wyniosła odpowiednio 11,2% oraz 13,4%. Spadkowy trend cen nowych lokali mieszkalnych może cieszyć przede wszystkim osoby zainteresowane kupnem nowego M. Należy jednak zaznaczyć, że aby znaleźć prawdziwą cenową okazję należy ograniczyć poszukiwania do pewnego rodzaju mieszkań.
Zabezpieczenie wpłat na rachunku powierniczym, umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego, prospekt informacyjny – to tylko niektóre rozwiązania wprowadzane przez nowe przepisy chroniące kupujących nieruchomości na rynku pierwotnym. Nowe prawo przyznaje też nabywcom nowych domów czy mieszkań możliwość odstąpienia od umowy, w przypadku gdy dane w kontrakcie nie będą zgodne z prospektem oraz gdy w umowie zabraknie elementów wymaganych przepisami. Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego wejdzie w życie już pojutrze, 29 kwietnia 2012 r.
W ostatnim kwartale 2011 r. spadły średnie ceny nowych mieszkań na wszystkich siedmiu głównych rynkach deweloperskich w kraju. Taki wniosek płynie z najnowszej edycji raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy” opracowanych dla głównych miast przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.
W październiku i listopadzie średnie stawki wynajmu mieszkań w głównych miastach wyraźnie się obniżyły w porównaniu do września. Taki stan rzeczy jest zgodny z cyklem sezonowych zmian na rynku najmu w ciągu roku. Standardowo największy ruch, a co za tym idzie również najwyższe stawki czynszu mają miejsce pod koniec III kwartału, kiedy to studenci szukają lokum na nadchodzący rok akademicki.
Podpowiadamy jak urządzić w pełni funkcjonalną łazienkę dla osób niepełnosprawnych, mając do dyspozycji zaledwie kilka metrów kwadratowych powierzchni.
Rynek nieruchomości jest rynkiem lokalnym, którego stan w dużej mierze jest związany z liczbą mieszkańców danego miasta, czy regionu. Warto sprawdzić, jak będzie wyglądała liczba ludności największych polskich ośrodków miejskich w przyszłości oraz jak jej zmiany mogą wpłynąć na lokalny rynek nieruchomości.
Wraz z rozwojem gospodarczym oraz wynikającą z niego poprawą standardu życia, rosną również wymagania ludności odnośnie warunków mieszkaniowych. Ogólnie rzecz biorąc w dłuższym terminie naturalnym procesem jest stopniowa poprawa standardu mieszkań, ale również stopniowe zwiększanie ich powierzchni. Na przestrzeni kilku ostatnich lat można jednak w naszym kraju zauważyć odwrotną tendencję.
Masz dość miejskiego ścisku? Nie jesteś sam! Według badania przeprowadzanego przez Homo Homini dla Wealth Solutions, Polacy najchętniej wyprowadziliby się z miast.
Podstawowa zasada na rynku nieruchomości mówi, że liczą się trzy rzeczy: lokalizacja, lokalizacja i… lokalizacja. To właśnie charakter lokalizacji i związana z nią cena działki w dużej mierze decyduje o tym, jakiego rodzaju mieszkania są budowane przez dewelopera w danym miejscu.
Czas, jaki jest potrzebny do sprzedaży mieszkania stanowi swego rodzaju wskaźnik sytuacji na rynku mieszkaniowym. Wydłuża się on, gdy na rynku panuje marazm, a sprzedających jest więcej od tych, którzy są zainteresowani kupnem. Z kolei wraz z poprawą koniunktury przeciętny okres ekspozycji niezbędny do znalezienia kupca ulega zazwyczaj skróceniu.
Według różnych szacunków w naszym kraju brakuje obecnie od 1,5 do 2 mln mieszkań. W kiepskiej sytuacji mieszkaniowej znajdują się szczególnie młodzi Polacy. Ze względu na niewielki staż pracy nie mają jeszcze odłożonych oszczędności, a poziom zarobków nieraz nie pozwala na zaciągnięcie kredytu na nowe mieszkanie. W takim wypadku często wybieranym rozwiązaniem jest zakup lokalu mieszkalnego z wielkiej płyty.
Zmiany w programie "Rodzina na swoim" sprawiają, że obecnie bardzo trudno jest znaleźć odpowiednie mieszkania spełniające nowe zasady, zwłaszcza w takich dużych miastach, jak Kraków, czy Wrocław. W związku z tym można się spodziewać, że Polacy chętniej niż do tej pory na miejsce zamieszkania zamiast największych miast, będą wybierać otaczające je mniejsze miejscowości, gdzie ceny nieruchomości są dużo niższe.