Jedna z ostatnich publikacji Eurostatu - europejskiego urzędu statystycznego - powstała w ramach Europejskiego badania warunków życia ludności (EU-SILC) pozwala na porównanie naszego kraju do innych państw UE pod kątem wieku opuszczania rodzinnego domu przez młode osoby. Okazuje się, że wbrew mitowi samodzielnych i zaradnych Polaków, daleko nam do średniej unijnej pod tym względem.
Co jakiś czas w mediach przewija się temat budownictwa mieszkaniowego z okresu PRL. Artykuły czy audycje dotyczące tego zagadnienia można by zebrać do jednego wspólnego wątku zatytułowanego: problem wielkiej płyty. Eksperci przypominają, że nieuchronnie zbliża się teoretyczny okres żywotności budynków w tej technologii. Podkreśla się, że problem nie dotyka małego odsetka społeczeństwa ale kilka – kilkanaście milionów rodaków. Tymczasem wciąż nie znamy faktycznego stanu technicznego polskich mieszkań wielkopłytowych, a w doniesieniach na ten temat mity wciąż górują nad faktami.
Zazwyczaj z zalaniem lokalu mieszkalnego wiążą się wysokie szkody. Przy dochodzeniu odszkodowania przez właściciela zalanego mieszkania, najważniejsze jest ustalenie kto jest sprawcą powstałej szkody. Wcale nie jest takim oczywistym, że sprawcą szkody jest lokator mieszkania położonego powyżej.
Chcemy z mężem kupić mieszkanie w TBS. Niestety z tego co udało nam się dowiedzieć, to na takie mieszkania nie udziela się kredytów hipotecznych. W jaki sposób możemy skredytować taką nieruchomość?
Chcemy z mężem odświeżyć nasze mieszkanie. Szacujemy, że remont będzie nas kosztował ok. 15 tys. złotych. Czy banki udzielają specjalnych kredytów na remonty? W jaki sposób możemy sfinansować remont?
Przy wyraźnej przewadze podaży nad popytem na rynku mieszkaniowym, mówimy o rynku kupującego, ponieważ kupujący dyktują warunki drugiej stronie. W takiej sytuacji to kupującym znacznie łatwiej upolować mieszkaniową okazję.
W przypadku zbywania nieruchomości przez jednostki samorządu terytorialnego osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje osobie, która jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony. Gminy nie mają obowiązku wyprzedawania swoich zasobów lokalowych ani stosowania bonifikat dla najemców tych lokali. Zasady wykupu mieszkań komunalnych określają uchwały poszczególnych dzielnic lub gmin w danej miejscowości, które wydawane są na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Chcemy z żoną przeprowadzić się na stałe do domu letniskowego, który wyremontowaliśmy i w którym możemy mieszkać przez cały rok. Niestety nasze mieszkanie w bloku obciążone jest kredytem hipotecznym, który ciągle spłacamy. Czy istnieje możliwość sprzedania takiej nieruchomości jeszcze przed spłatą kredytu?
Dla jednych spółdzielnie mieszkaniowe to PRL-owski relikt, dla innych z kolei to gwarancja zadbanego budynku i przyjaźniej zagospodarowanego otoczenia. Trwają prace nad nową ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych. Jaki jest cel reformowania obowiązującej ustawy i co będzie musiało zmienić się w spółdzielniach?
Kupno mieszkania to poważne przedsięwzięcie, z którym wielu nabywców mierzy się po raz pierwszy w życiu. Na co zwrócić uwagę wybierając nieruchomość na rynku pierwotnym i radzą jak bezpiecznie przebrnąć przez cały proces jej zakupu podpowiadają eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego.
Zebrania przedstawicieli w spółdzielniach zostaną zlikwidowane, a spółdzielcze lokatorskie prawo będzie można sprzedać lub odziedziczyć – to tylko niektóre zmiany, jakie znalazły się w nowych projektach ustawy o spółdzielniach i spółdzielniach mieszkaniowych, których autorem są posłowie Platformy Obywatelskiej.
We Wrocławiu od III kwartału 2006 r. do końca ubiegłego roku średnia cena ofertowa mieszkań z drugiej ręki była wyższa od tej dla nowych mieszkań. W Warszawie w tym samym czasie tylko w ciągu trzech kwartałów było inaczej.
Proces ustanowienia odrębnej własności lokalu rozpoczyna się od złożenia przez zainteresowanego stosownego wniosku, a kończy się podpisaniem umowy ze spółdzielnią o przeniesienie własności lokalu w formie aktu notarialnego i wpisem do księgi wieczystej. Procedurę przekształcania spółdzielczych praw do lokalu w prawo odrębnej własności wyjaśnia prawnik Julia Kościuk.
Od początku 2010 r. do końca marca bieżącego roku średnie ceny nowych mieszkań w Warszawie zanotowały spadek o 8,9%. W Krakowie i Wrocławiu obniżka wyniosła odpowiednio 11,2% oraz 13,4%. Spadkowy trend cen nowych lokali mieszkalnych może cieszyć przede wszystkim osoby zainteresowane kupnem nowego M. Należy jednak zaznaczyć, że aby znaleźć prawdziwą cenową okazję należy ograniczyć poszukiwania do pewnego rodzaju mieszkań.
Zabezpieczenie wpłat na rachunku powierniczym, umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego, prospekt informacyjny – to tylko niektóre rozwiązania wprowadzane przez nowe przepisy chroniące kupujących nieruchomości na rynku pierwotnym. Nowe prawo przyznaje też nabywcom nowych domów czy mieszkań możliwość odstąpienia od umowy, w przypadku gdy dane w kontrakcie nie będą zgodne z prospektem oraz gdy w umowie zabraknie elementów wymaganych przepisami. Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego wejdzie w życie już pojutrze, 29 kwietnia 2012 r.