Finansowanie zakupu mieszkania przy pomocy kredytu hipotecznego to dla wielu często jedyna możliwość posiadania własnych "czterech kątów". Procedura zaciągnięcia takiego zobowiązania nie należy do najprostszych. Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu i jakie dokumenty należy przygotować, podpowiada Expander.
Jak szacują eksperci, popyt na mieszkania w Polsce – mimo wyższego wkładu własnego – raczej nie spadnie. Głód mieszkań trwa w najlepsze, a nabywcy lokali popełniają szkolne błędy za które potem przychodzi im drogo płacić. Prezentujemy „TOP 5”, czyli zestawienie 5 pułapek w które wpadają nabywcy lokali, często na własne życzenie.
Ci, którzy myślą w przyszłym roku o zakupie mieszkania muszą pamiętać, że od stycznia obowiązuje wkład własny przy zaciąganiu kredytu – 10 procent wartości mieszkania. Oznacza to, że decydując się na zakup własnego lokum, trzeba będzie wyłożyć kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dwa lata później – w 2017 roku – wkład własny ma wynosić już 20 procent wartości mieszkania. Jak przygotować się na takie wydatki?
Błędy popełnione w czasie odbioru mieszkania mogą stanowić poważny problem przez kilka kolejnych lat. Z tego względu, zanim przyjmiemy klucze do naszego lokum, warto upewnić się, że nie odbieramy "kota w worku". Po dokonaniu odbioru mieszkania dochodzenie roszczeń bywa trudne. Oto kilka kwestii, o których trzeba pamiętać przy odbiorze mieszkania.
Jak nie dołączyć do grona osób poszkodowanych przez upadłych deweloperów? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć sobie każdy, kto szuka lokalu na rynku pierwotnym. Rozwiązanie jest jedno: trzeba wziąć sprawy w swoje ręce i prześwietlić dewelopera. Kolorowe foldery zmyliły już niejednego – gdzie zatem szukać wiarygodnych, twardych danych?
Prawie każdy właściciel mieszkania, który decyduje się wynająć innym swoją nieruchomość chce na tym zarobić. Przyszły lokator ma zwykle tę świadomość, ale przy poszukiwaniu odpowiedniego lokum bierze pod uwagę głównie początkową cenę wynajmu. Trzeba jednak pamiętać, że cena pierwotna zawsze podlega negocjacji.
Coraz bardziej jesteśmy świadomi potrzeby posiadania zabezpieczenia naszych zobowiązań finansowych, zwłaszcza tych, które mamy na dłuższy czas. Co trzeci Polak gromadzi oszczędności na fundusz awaryjny czy nieprzewidziane potrzeby – podaje NBP. Taka „poduszka finansowa” pozwoli przetrwać trudne sytuacje osobom posiadającym kredyt hipoteczny. Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu od utraty pracy – podpowiada Expander.
W życiu każdej rodziny może przyjść taki moment, gdy ktoś z jej starszych członków będzie wymagał opieki. Część osób decyduje się na to, by senior zamieszkał z nimi. Aby jednak po przeprowadzce zapewnić komfort i bezpieczeństwo osobie starszej, warto wcześniej odpowiednio przygotować mieszkanie na powitanie nowego domownika.
Nowa rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego sprawiła, że banki zaczęły dostosowywać się do zmienionych zasad udzielania kredytów mieszkaniowych. W praktyce oznacza to wycofywanie z ich oferty kredytów hipotecznych skierowanych do osób, które nie posiadają wkładu własnego. Pierwszym, który zrezygnuje z przyjmowania wniosków kredytowych będzie Bank Pocztowy. W tym banku można je składać tylko do 12 grudnia – wynika z danych Expandera.
Najnowsze dane pokazują, że Polacy mają większą świadomość oszczędzania niż jeszcze kilka lat temu. Rzadko jednak odkładają pieniądze z wyprzedzeniem, planując ich przeznaczenie. Najczęściej oszczędzamy na cele mieszkaniowe, bieżącą konsumpcję i wakacje. Tylko 4,3 proc. z nas gromadzi kapitał z myślą o emeryturze. Oszczędzanie na konkretny cel pomaga nie tylko w zrealizowaniu zamierzonego zakupu i zapewnia płynność finansową na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Uczy też racjonalnego gospodarowania domowym budżetem.
Na zakup mieszkania, bieżące wydatki oraz wakacje – to najważniejsze cele oszczędzania Polaków. Okazuje się, że z każdym rokiem mamy większą świadomość oszczędzania. W dalszym ciągu jednak rzadko odkładamy pieniądze z wyprzedzeniem, planując precyzyjnie ich przeznaczenie. Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem i zabezpieczyć płynność finansową w nieprzewidzianych sytuacjach podpowiada Expander.
Aranżacja wnętrza w stylu carskiej Rosji to doskonały wybór dla każdego, kto uwielbia luksus, złote obicia i przepych. Ta jedyna w swoim rodzaju stylizacja pasuje jednak nie tylko do pałaców czy wielkich domostw, równie dobrze może sprawdzić się także w mieszkaniu. Wszystko zależeć będzie od dobrej kompozycji i dobrania odpowiednich dodatków, barw oraz mebli.
Dopiero w 2017 roku banki będą wymagały od swoich klientów posiadania co najmniej 20 procent środków własnych na zakup mieszkania. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się na złagodzenie wytycznych, które zostały zawarte w Rekomendacji S. W pierwotnej wersji pułap 20 procent wkładu własnego miał być egzekwowany przez banki od 2014 roku. Jak sfinansować wkład własny, gdy nie dysponujemy odpowiednią ilością środków?
Kupno mieszkania czy domu jest z pewnością jedną z najważniejszych decyzji, które podejmujemy w życiu. Ten krok związany jest podjęciem poważnego zobowiązania finansowego, które będzie nam zwykle towarzyszyć przez dłuższy czas. Każdy z nas chce mieć pewność, że swoje pieniądze powierza uczciwej firmie, zwłaszcza, gdy nasze lokum dopiero się buduje. Na jakie kwestie zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z deweloperem?
Wynajmowanie mieszkania wiąże się zawsze z pewnym ryzykiem. Sen z powiek spędzają lokatorzy, którzy nie dbają o najmowany lokal, niszczą jego wyposażenie, czy wreszcie zalegają z opłatami czynszu. Nawet jeśli obawiamy się wspomnianych sytuacji, warto rozważyć możliwość najmu, gdyż istnieją proste sposoby, które pozwolą nam uchronić się przed nierzetelnymi lokatorami. Jak uniknąć problemów związanych z najmem mieszkania podpowiadają eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego.