Zastrzeganie, że cena mieszkania może wzrosnąć w przypadku zmiany stawki VAT, a kupujący nie ma prawa odstąpić od umowy – to wciąż jedna z najczęściej stosowanych przez deweloperów niedozwolonych praktyk. Zgodnie z prawem, gdy przedsiębiorca zmieni istotne warunki umowy, np. cenę oferowanego towaru lub usługi, konsument ma prawo odstąpić od umowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów - przypomina Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Od drugiej połowy ubiegłego roku systematycznie zwiększa się oferta dostępnych nowych mieszkań w największych polskich miastach. Taka sytuacja zapewne przełoży się z czasem na obniżki ich cen.
Zgodnie z obiegowa opinią im niższa powierzchnia mieszkania, tym wyższa cena za 1 mkw. Podążając tym tropem najdroższe stawki powinny mieć miejsce w wypadku kawalerek, a wraz ze wzrostem metrażu cena powinna się obniżać. Warto sprawdzić czy taka teza rzeczywiście znajduje potwierdzenie w głównych polskich miastach.
Nadeszła wiosna, a wraz z nią sezon budowlany. Wiele osób planuje w tym czasie zamienić mieszkanie w bloku na dom. Wizja życia na dużej przestrzeni, w otoczeniu zieleni sprawia, że zmagania na placu budowy przestają martwić. Jednak oprócz trudów związanych z budową, taka przeprowadzka wiąże się też z koniecznością podjęcia ważnych decyzji – co zrobić z obecnym mieszkaniem, kiedy i czy w ogóle je sprzedać, jaki kredyt zaciągnąć. Jest kilka rozwiązań – które z nich jest najlepsze?
O czym należy pamiętać aranżując komfortowe mieszkanie dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim? Podstawową sprawą jest otwarta przestrzeń, umożliwiająca swobodne przemieszczanie. Wnętrze urządzone w duchu prostoty i minimalizmu, z niskimi, łatwo dostępnymi meblami, będzie idealnym rozwiązaniem. Nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale i estetykę. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i wygodę użytkowania takich potencjalnie niebezpiecznych miejsc, jak kuchnia czy łazienka.
Ponad 80 proc. osób oczekujących na lokal socjalny nie otrzyma go - to wniosek z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Gminy budują nowe mieszkania, ale nie nadążają za rosnącymi potrzebami. Wsparcie z budżetu państwa jest zbyt niskie. W kontrolowanych gminach NIK znalazła też lokale socjalne w stanie zagrażającym życiu i zdrowiu.
W niedawno przyjętym przez rząd projekcie zmian w programie Rodzina na Swoim znalazło się wiele kontrowersyjnych zapisów. Najważniejsze z nich to ograniczenie wieku kredytobiorcy, wyłączenie z programu rynku wtórnego oraz obniżenie maksymalnej ceny metra kwadratowego nabywanej nieruchomości. Jak ta restrykcyjna nowelizacja wpłynie na rynek kredytów hipotecznych oraz doradztwa finansowego? Na to pytanie odpowiadają eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego.
Dla osób niepełnosprawnych i niedołężnych proste czynności bywają nie lada zadaniem. Niektóre przedsięwzięcia wydają się wręcz niebotyczne, zwłaszcza, że w naszym kraju liczne instytucje wciąż nie są przystosowane dla osób mających problemy z poruszaniem się. Podobnie dzieje w naszych domach, z czasem osobom sędziwym coraz trudniej jest poruszać się po własnym mieszkaniu. Tymczasem, nawet niewielkie zmiany mogą stanowić ważny element praktyczny i decydować o bezpieczeństwie – poniżej przestawiamy rozwiązania ułatwiające poruszanie się po łazience.
10 lat temu kupiłem drugie mieszkanie na kredyt. Moja sytuacja finansowa nie pozwala mi jednak obecnie spłacać rat. Czy istnieje możliwość, abym sprzedał to mieszkanie przed końcem spłaty kredytu.
Polacy najczęściej mieszkają w dwóch typach domów mieszkalnych: na wsi w domach jednorodzinnych z działką lub ogrodem, a w miastach zaś w blokach na osiedlach mieszkaniowych - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Na wsi domy są w ogromnej większości własnością ich mieszkańców. Również w miastach zwiększa się udział budynków i mieszkań będących własnością prywatną, a także pozostających w gestii wspólnot mieszkaniowych. Badani najczęściej twierdzą, że mieszkają w budynkach wybudowanych w PRL – najliczniej w tych pochodzących z lat siedemdziesiątych.
Od 12 lat spłacamy kredyt, który zaciągnęliśmy na zakup mieszkania. Nabyliśmy je z myślą o przekazaniu go w przyszłości synowi. Wkrótce ma zamiar się ożenić i chcieliśmy przekazać je w prezencie ślubnym. Nie chcemy jednak przepisywać kredytu na syna. Czy w takim wypadku możemy zmienić właściciela nieruchomości obciążonej hipoteką? Czy konieczne będzie poinformowanie o tym banku?
Niedawno otrzymałam mieszkanie po zmarłej babci, które w dość krótkim czasie udało mi się wynająć młodemu małżeństwu. Czy muszę rozliczać się z uzyskiwanych z tego tytułu dochodów z Urzędem Skarbowym? Co mi grozi, jeśli tego nie zrobię?
Prawo do żądania odszkodowania od gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego jest zgodne z Konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Oznacza to, że gminy będą musiały płacić odszkodowania właścicielom mieszkań, w których przebywają osoby, dla których gmina nie ma lokali socjalnych.
W ostatnim czasie na rynku nieruchomości obserwuje się spore zawirowania. Co zatem tak naprawdę opłaca się obecnie nabyć: mieszkanie nowe czy używane? A może wybudować dom lub kupić gotowy bądź też nie porywać się na kosztowną inwestycję i po prostu wynająć cztery kąty?
Własne mieszkanie to towar bardzo pożądany, ale jeszcze bardziej trudny do zdobycia. Każdy chce przecież mieć swoje miejsce, do którego z chęcią wraca po pracy. Mieszkanie komunalne jest niezwykle pomocne tym, których na zakup lokum na wolnym rynku nie stać. Niestety nie jest do końca „własne”. Można jednak odkupić je od gminy. Jak to zrobić? Gdzie pójść? Ile to kosztuje?