Polska polityka mieszkaniowa plasuje się na tle Europy na jednym z ostatnich miejsc. W warunkach poniżej standardowych mieszka w Polsce ok. 5,5 mln osób, czyli 14% społeczeństwa – wynika z najnowszego raportu Fundacji Habitat For Humanity.
W Polsce drzewa wciąż przegrywają z nowymi osiedlami, galeriami handlowymi i parkingami, bo wielu samorządowców na pierwszym miejscu stawia interes inwestorów, lekką ręką zgadzając się na wycinkę drzew - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Sadzone w ramach kompensacji nowe drzewa często są niskiej jakości, a niezabezpieczone i niepodlewane - szybko obumierają. NIK zwraca również uwagę, że samorządy bez wystarczających przesłanek, umarzają inwestorom opłaty za wycięte drzewa.
Z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny raportu prezentującego wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011 wynika, iż w ostatnich 9 latach przybyło nam więcej mieszkań niż obywateli. Czy jest się z czego cieszyć?
Mieszkania z wielkiej płyty w dalszym ciągu stanowią spory odsetek podaży dostępnej na rynku. Na zakup takich nieruchomości decydują się często osoby młode, będące na dorobku. Wynika to po pierwsze ze stosunkowo atrakcyjnej relacji ceny całkowitej do powierzchni, ale także z korzystnej lokalizacji.
Badania przeprowadzone w USA na zlecenie firmm developerskich dowiodły, iż starsi ludzie to klienci o sprecyzowanych potrzebach. Osoby po 50- tym roku życia najlepiej czują się w gronie równolatków, dlatego też chętnie wybierają okolicę zamieszkiwaną przez osoby w podobnym wieku.