Masz dość miejskiego ścisku? Nie jesteś sam! Według badania przeprowadzanego przez Homo Homini dla Wealth Solutions, Polacy najchętniej wyprowadziliby się z miast.
Podstawowa zasada na rynku nieruchomości mówi, że liczą się trzy rzeczy: lokalizacja, lokalizacja i… lokalizacja. To właśnie charakter lokalizacji i związana z nią cena działki w dużej mierze decyduje o tym, jakiego rodzaju mieszkania są budowane przez dewelopera w danym miejscu.
Zmiany w programie "Rodzina na swoim" sprawiają, że obecnie bardzo trudno jest znaleźć odpowiednie mieszkania spełniające nowe zasady, zwłaszcza w takich dużych miastach, jak Kraków, czy Wrocław. W związku z tym można się spodziewać, że Polacy chętniej niż do tej pory na miejsce zamieszkania zamiast największych miast, będą wybierać otaczające je mniejsze miejscowości, gdzie ceny nieruchomości są dużo niższe.
W Warszawie na koniec czerwca najwyższa stawka za m.kw. powierzchni mieszkania deweloperskiego wynosiła 45 tys. zł, w Krakowie ceny dochodziły do blisko 30 tys. zł/m.kw. Z kolei najwyższa cena za lokal we Wrocławiu przekraczała 21 tys. zł/m.kw. Najdroższe mieszkania w każdym z tych miast łączy jedno – lokalizacja.
Dziś wchodzą w życie akty prawne, na podstawie których większe uprawnienia zyskują strażnicy miejscy oraz kontrolerzy biletów. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 lutego rozszerzyło listę wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Nowelizacja Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz przepisów ustawy Prawo przewozowe sprecyzowały z kolei i zwiększyły uprawnienia kontrolerów biletów w tramwajach i autobusach.
Uniwersytet Trzeciego Wieku Collegium Civitas w Warszawie zaprasza na konferencję „Senior bezpieczny w mieście”, inaugurującą akcję społeczną pod tym samym tytułem. W programie: spotkania z przedstawicielami policji, straży miejskiej, psychologiem, dyrektorem Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas oraz specjalistami ds. bezpieczeństwa bankowego.
W 2009 roku w Polsce działały 8 tys. 392 biblioteki publiczne i filie biblioteczne, w tym 2 tys. 888 w miastach i 5 tys. 504 na wsi - podaje GUS. W skali roku liczba bibliotek i filii bibliotecznych oraz prowadzonych przez nie punktów zmniejszyła się. Łącznie ubyło 28 placówek bibliotecznych - przybyło 7 bibliotek, a ubyło 35 filii bibliotecznych. Liczba punktów bibliotecznych zmniejszyła się o 86, tj. o 5,5 procent, w tym na wsi spadła o 7 proc.
Wyniki badań realizowanych przez CBOS wskazują na poprawę opinii o stanie bezpieczeństwa w Polsce. Po dramatycznym wzroście poczucia zagrożenia przestępczością, który odnotowaliśmy w latach dziewięćdziesiątych, obecnie większość społeczeństwa uważa, że Polska jest krajem, w którym się żyje bezpiecznie. Ocena bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania jest jeszcze lepsza niż w wymiarze ogólnopolskim. Jednak w porównaniu z rokiem ubiegłym odnotowano pewien wzrost osobistego poczucia zagrożenia przestępczością oraz lęku o najbliższych.
Polskie miasta coraz częściej są paraliżowane przez korki. Przejezdność nie ulega poprawie, mimo inwestycji i stosunkowo dużych nakładów finansowych. Mieszkańcy niechętnie korzystają z komunikacji miejskiej, bo jest zatłoczona i w dużej części przestarzała - podaje Najwyższa Izba Kontroli.
Wiedeń, po raz kolejny, został wybrany miastem o najwyższej jakości życia na świecie. Według rankingu przygotowanego przez ekspertów firmy Mercer - 2010 Quality of Living, na kolejnych pozycjach uplasowały się: Zurych i Genewa. Warszawa zajęła 84 pozycję. Wyprzedziły ją między innymi: Praga (70), Budapeszt (73), Lublana (77) oraz Wilno (79).
Młodzi, niezależni, zamożni karierowicze, często aktywnie poszukujący partnerów i bez zobowiązań rodzinnych - tak media i kultura popularna przedstawiają przeciętnych mieszkańców wielkiego miasta. Można to jednak uznać za krzywdzący stereotyp, ponieważ według danych Głównego Urzędu Statystycznego w miastach mieszka ponad 3 miliony osób po 65. roku życia. Seniorzy i seniorki chcą być równoprawnymi i aktywnymi mieszkańcami dużych miast oraz korzystać z takich samych udogodnień, jak osoby kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat od nich młodsze. Jednak czy metropolie są przyjazne seniorom?
Zakończenie aktywności zawodowej to duża zmiana w życiu, często pociąga ona za sobą kolejne. Jedną z większych zmian jest przeprowadzka, wiele osób właśnie na emeryturze może zrealizować marzenie o mieszkaniu poza miastem.
Założyciel „Domino’s Pizza” Thomas S. Monaghan po sprzedaniu w 1998 roku swojej przynoszącej krociowe zyski firmy całkowicie poświęcił się działalności religijnej. Po założeniu pierwszego od 40 lat amerykańskiego uniwersytetu katolickiego zamierza teraz zbudować „na wskroś katolickie miasto”.