Chociaż sezon rowerowy dobiega już powoli końca, wiele osób nie chce rezygnować z jazdy swoim jednośladem. Korzyści płynące z poruszania się po naszych drogach rowerem można by mnożyć. W Polsce z każdym rokiem przybywa ścieżek rowerowych. W których miastach rowerzyści mają do dyspozycji największą siatkę przeznaczonych dla nich dróg?
Najpopularniejsze polskie seriale gromadzą przed telewizorami kilka milionów widzów. Dla polskich miast to świetna okazja na promocję – przyciągnięcie turystów i inwestorów. Które seriale emitowane w telewizji w okresie od stycznia do czerwca tego roku miały największą wartość medialną dla miast sprawdził „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”.
Najnowsza publikacja Eurostatu powstała w ramach Europejskiego badania warunków życia ludności (EU-SILC) dostarcza interesujących danych liczbowych na temat procentowego rozkładu typów zabudowy mieszkaniowej w naszym kraju. W przypadku Polski społeczeństwo dzieli się na dwie porównywalnej wielkości grupy: gospodarstwa domowe mieszkające w domach jednorodzinnych i w budynkach wielorodzinnych.
Osobiste doświadczenia Polaków związane z załatwianiem różnego rodzaju spraw urzędowych są pozytywne – wynika z sondażu CBOS. O ile jednak wiedza merytoryczna, kompetencje urzędników oraz prawidłowość załatwiania formalności są doceniane przez interesantów, o tyle w zakresie uprzejmego traktowania, życzliwego podejścia oraz skupienia uwagi na obsługiwanej osobie i jej sprawie powinna nastąpić poprawa.
Jazda na rowerze jest w Polsce popularna mimo źle ocenianej infrastruktury rowerowej, braku poczucia bezpieczeństwa na naszych drogach oraz licznych innych kłopotów, na jakie skarżą się rowerzyści – wynika z sondażu CBOS. Na wsiach rower służy głównie jako środek transportu, w dużych miastach rower częściej służy do rekreacji.
Współczesnym przemianom towarzyszy osłabienie tradycyjnych więzi społecznych, w związku z tym zmniejsza się również rola więzi sąsiedzkich. Równocześnie jednak występuje nostalgia za tego typu relacjami - wynika z sondażu CBOS. Obecnie mniej osób deklaruje utrzymywanie kontaktów towarzyskich i świadczenie sobie drobnych przysług niż przed kilkunastoma laty. Swoje relacje z sąsiadami jako bardziej zażyłe określają osoby mieszkające na wsi - niemal połowa z nich utrzymuje kontakty towarzyskie przynajmniej z niektórymi sąsiadami, podczas gdy w największych miastach tylko co piąty.
Od początku 2010 r. do końca marca bieżącego roku średnie ceny nowych mieszkań w Warszawie zanotowały spadek o 8,9%. W Krakowie i Wrocławiu obniżka wyniosła odpowiednio 11,2% oraz 13,4%. Spadkowy trend cen nowych lokali mieszkalnych może cieszyć przede wszystkim osoby zainteresowane kupnem nowego M. Należy jednak zaznaczyć, że aby znaleźć prawdziwą cenową okazję należy ograniczyć poszukiwania do pewnego rodzaju mieszkań.
W ostatnim kwartale 2011 r. spadły średnie ceny nowych mieszkań na wszystkich siedmiu głównych rynkach deweloperskich w kraju. Taki wniosek płynie z najnowszej edycji raportów „Pierwotny rynek mieszkaniowy” opracowanych dla głównych miast przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.
W październiku i listopadzie średnie stawki wynajmu mieszkań w głównych miastach wyraźnie się obniżyły w porównaniu do września. Taki stan rzeczy jest zgodny z cyklem sezonowych zmian na rynku najmu w ciągu roku. Standardowo największy ruch, a co za tym idzie również najwyższe stawki czynszu mają miejsce pod koniec III kwartału, kiedy to studenci szukają lokum na nadchodzący rok akademicki.
Rynek nieruchomości jest rynkiem lokalnym, którego stan w dużej mierze jest związany z liczbą mieszkańców danego miasta, czy regionu. Warto sprawdzić, jak będzie wyglądała liczba ludności największych polskich ośrodków miejskich w przyszłości oraz jak jej zmiany mogą wpłynąć na lokalny rynek nieruchomości.
Masz dość miejskiego ścisku? Nie jesteś sam! Według badania przeprowadzanego przez Homo Homini dla Wealth Solutions, Polacy najchętniej wyprowadziliby się z miast.
Podstawowa zasada na rynku nieruchomości mówi, że liczą się trzy rzeczy: lokalizacja, lokalizacja i… lokalizacja. To właśnie charakter lokalizacji i związana z nią cena działki w dużej mierze decyduje o tym, jakiego rodzaju mieszkania są budowane przez dewelopera w danym miejscu.
Zmiany w programie "Rodzina na swoim" sprawiają, że obecnie bardzo trudno jest znaleźć odpowiednie mieszkania spełniające nowe zasady, zwłaszcza w takich dużych miastach, jak Kraków, czy Wrocław. W związku z tym można się spodziewać, że Polacy chętniej niż do tej pory na miejsce zamieszkania zamiast największych miast, będą wybierać otaczające je mniejsze miejscowości, gdzie ceny nieruchomości są dużo niższe.
W Warszawie na koniec czerwca najwyższa stawka za m.kw. powierzchni mieszkania deweloperskiego wynosiła 45 tys. zł, w Krakowie ceny dochodziły do blisko 30 tys. zł/m.kw. Z kolei najwyższa cena za lokal we Wrocławiu przekraczała 21 tys. zł/m.kw. Najdroższe mieszkania w każdym z tych miast łączy jedno – lokalizacja.
Dziś wchodzą w życie akty prawne, na podstawie których większe uprawnienia zyskują strażnicy miejscy oraz kontrolerzy biletów. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 lutego rozszerzyło listę wykroczeń, za które strażnicy straży gminnych są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Nowelizacja Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz przepisów ustawy Prawo przewozowe sprecyzowały z kolei i zwiększyły uprawnienia kontrolerów biletów w tramwajach i autobusach.