Życie w aglomeracjach czy w dużych miastach wielu osobom kojarzy się z wygodą, większymi szansami na rozwój, uzyskaniem lepiej płatnej pracy. Niestety, rzadziej zwraca się uwagę na minusy mieszkania w dużych miastach, a tych nie brakuje. Codzienne stanie w korkach, smog, mniejszy dostęp do zielonych terenów, to tylko początek listy wad metropolii. Jak pokazują najnowsze dane zebrane przez BIG InfoMonitor, wprost proporcjonalnie do zarobków mieszkańców polskich aglomeracji, których jest już ok. 10 mln, rośnie poziom ich zadłużenia. Co więcej, aż 1 milion osób nie daje rady opłacać w terminie rachunków i rat kredytów, których łączna suma wynosi prawie 34 mld zł. Jakie są przyczyny tego zjawiska? Czy mieszkańcy wielkich miast są na straconej pozycji?
Kiedy ostatnio czułeś się jak turysta we własnym mieście? Kiedy byłeś w popularnym wśród turystów muzeum, na spacerze w parku albo na kawie na obleganym deptaku? Jeśli od kilku lat obserwujesz miasto jedynie z perspektywy zabieganego pracownika korporacji – z okna autobusu lub tramwaju – majówka jest momentem, w którym możesz zwolnić i poznać je na nowo.
Choć Wiedeń jest położony daleko od morza, zaprasza na wodne szaleństwo na falach. Praktycznie w centrum austriackiej stolicy, przy placu Schwarzenbergplatz można już posurfować.
Straże miejskie działające w miastach wojewódzkich we właściwy sposób realizują swoje zadania, z efektywnością ich pracy bywa jednak bardzo różnie – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Część straży nie monitorowała stopnia realizacji wykonywanych zadań, co osłabia możliwość skutecznej reakcji na negatywne zjawiska.
Od 15 września w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce można oglądać wystawę „Wieliczka. Miasto utrwalone w kadrze”. Ekspozycję stanowią historyczne fotografie, które zaprezentowano wraz ze współczesnymi zdjęciami miasta. Wystawę można zwiedzać do 15 listopada 2015 roku.
Polacy coraz chętniej wskazują na wieś jako preferowane miejsce zamieszkania, nadal jednak większość Polaków woli życie w mieście - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Wzrost popularności wsi jest jednak w dużej mierze efektem spadku atrakcyjność życia w małych miasteczkach. Większość osób chcących mieszkać na wsi ceni sobie spokój i jest przekonana, że tylko tam go znajdzie.
Domy, mieszkania, domki letniskowe, akcje i... łódź Sasanka. Dzięki oświadczeniom majątkowym wiemy, co posiadają prezydenci miast wojewódzkich i skąd mają na to wszystko pieniądze. Średni majątek prezydentów to aż 1 mln 735 tysięcy złotych. Rekordzista może się pochwalić dobytkiem, którego wartość przekracza 6 milionów złotych. Money.pl przeanalizował oświadczenia 18 włodarzy miast i wyłonił najbogatszą trójkę. Okazuje się, że mają całkiem spore dochody osiągane poza pracą w ratuszach.
Fundacja Stańczyka Akademii Obywateli Trzeciego Wieku organizuje kolejny wykład adresowany do krakowskich seniorów. Spotkanie odbędzie się 9 września we wtorek o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej biurowca przy ul. Szlak 65 w Krakowie. Tematyką wykładu będą kwestie związane z udziałem seniorów w tworzeniu programów i polityk miejskich.
Przenieś się na wieś, jeśli chcesz poprawić stan swojego zdrowia, radzą uczeni.
Wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki kawy. Pijemy ją, bo pobudza do życia, smakuje nam. Okazuje się, że aż 80 procent dorosłych Polaków regularnie sięga po „małą czarną” – wynika z badań CBOS. Przeciętnie wypijamy około 500 filiżanek kawy rocznie. Coraz chętniej też odwiedzamy kawiarnie. Jakie mamy przyzwyczajenia, jaką kawę i gdzie pijemy?
Chociaż sezon rowerowy dobiega już powoli końca, wiele osób nie chce rezygnować z jazdy swoim jednośladem. Korzyści płynące z poruszania się po naszych drogach rowerem można by mnożyć. W Polsce z każdym rokiem przybywa ścieżek rowerowych. W których miastach rowerzyści mają do dyspozycji największą siatkę przeznaczonych dla nich dróg?
Najpopularniejsze polskie seriale gromadzą przed telewizorami kilka milionów widzów. Dla polskich miast to świetna okazja na promocję – przyciągnięcie turystów i inwestorów. Które seriale emitowane w telewizji w okresie od stycznia do czerwca tego roku miały największą wartość medialną dla miast sprawdził „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów”.
Najnowsza publikacja Eurostatu powstała w ramach Europejskiego badania warunków życia ludności (EU-SILC) dostarcza interesujących danych liczbowych na temat procentowego rozkładu typów zabudowy mieszkaniowej w naszym kraju. W przypadku Polski społeczeństwo dzieli się na dwie porównywalnej wielkości grupy: gospodarstwa domowe mieszkające w domach jednorodzinnych i w budynkach wielorodzinnych.
Osobiste doświadczenia Polaków związane z załatwianiem różnego rodzaju spraw urzędowych są pozytywne – wynika z sondażu CBOS. O ile jednak wiedza merytoryczna, kompetencje urzędników oraz prawidłowość załatwiania formalności są doceniane przez interesantów, o tyle w zakresie uprzejmego traktowania, życzliwego podejścia oraz skupienia uwagi na obsługiwanej osobie i jej sprawie powinna nastąpić poprawa.
Jazda na rowerze jest w Polsce popularna mimo źle ocenianej infrastruktury rowerowej, braku poczucia bezpieczeństwa na naszych drogach oraz licznych innych kłopotów, na jakie skarżą się rowerzyści – wynika z sondażu CBOS. Na wsiach rower służy głównie jako środek transportu, w dużych miastach rower częściej służy do rekreacji.