W okresie od 50 do 70 lat traci się około 30 proc. wcześniejszej siły mięśni. Tymczasem jej utrzymanie w starszym wieku jest niezwykle ważne, aby zachować mobilność i móc prowadzić niezależne życie oraz samodzielnie wykonywać codzienne czynności. Warto wiedzieć, że progresywny trening siłowy (oporowy) pomaga osłabić zanik mięśni w seniorskim wieku.
Korzyści płynące z ćwiczeń są szeroko znane, ale teraz odkryto, że aktywność fizyczna może pomóc w walce z depresją u seniorów dzięki stymulowaniu wytwarzanych przez mięśnie „wzmacniaczy" nastroju.
Kobiety po pięćdziesiątce doświadczają niekorzystnych zmian, jeśli chodzi o mięśnie szkieletowe. Dzięki ćwiczeniom jednak można skutecznie powstrzymać ten proces.
Jeśli chcesz zachować jak najlepsze zdrowie układu krążenia i silne mięśnie w późniejszych latach, musisz zacząć ćwiczyć przed menopauzą, radzą lekarze.
Możliwości funkcjonalne osób starszych są obecnie lepsze w porównaniu z osobami w tym samym wieku żyjącymi trzy dekady temu.
Witamina C może być kluczowa dla zachowania masy mięśni w dojrzałym wieku.
Wraz ze wzrostem średniej długości życia zwiększa się też liczba chorób związanych z wiekiem, w tym sarkopenii, czyli utraty masy mięśniowej w wyniku starzenia się. Uczeni z Uniwersytetu w Bazylei wykazali, że dobrze znany lek może opóźniać związane z wiekiem osłabienie mięśni.
Od wieków korzeń imbiru stosowany był jako naturalny środek na różne dolegliwości, takie jak przeziębienia i rozstrój żołądka. Teraz naukowcy z University of Georgia odkryli, że dołączenie imbiru do codziennej diety zmniejsza ból mięśni wywołany ćwiczeniami.
Białka sojowe i pszeniczne pomagają budować starzejące się mięśnie, nie są jednak tak w tym skuteczne, jak białka zwierzęce.
Botoks to preparat znany jako skuteczny sposób na zmarszczki, ma jednak szersze zastosowanie - może m. in. skutecznie leczyć następstwa porażenia Bella i innych poważnych problemów z nerwami twarzowymi, a także pomóc przy nadmiernym poceniu się, czy bólu mięśni.
Wysokobiałkowa, niskokaloryczna dieta pomaga seniorom z otyłością: schudnąć, utrzymać masę mięśniową, poprawić stan kości i stracić szkodliwą tkankę tłuszczową, wynika z badań przeprowadzonch na Uniwersytecie Wake Forest.
Osoby starsze chodzą wolniej i szybciej się męczą z powodu utraty siły i masy mięśni nóg. Za pomocą symulacji komputerowych odkryto, że takie zmiany fizjologiczne są przyczyną wolniejszą prędkości poruszania się, więc budowanie mięśni może być jedynym skutecznym sposobem na poprawę szybkości chodzenia w starszym wieku.
Z wiekiem trudniej jest zachować mięśnie. Słabną, zmniejszają się i przez to ludzie starsi mają mniej siły i częściej upadają oraz doznają urazów.
Białko o nazwie sestryna może dać tyle korzyści, ile zyskujemy z dobrego treningu.
Warto ćwiczyć w każdym wieku, ale jeśli zaczyna się od młodych lat, można uzyskać z tego największe korzyści na seniorskie lata. Badania dowiodły, że kobiety, które przez całe swoje życie były aktywne fizycznie, doświadczają mniejszego osłabienia włókien mięśniowych.