Zdrowie neurologiczne zależy zarówno od sygnałów wysyłanych przez duże mięśnie nóg do mózgu, jak i od informacji wysyłanych z mózgu do mięśni. To pomaga wyjaśniać, dlaczego u pacjentów z chorobą neuronu ruchowego, stwardnieniem rozsianym, rdzeniowym zanikiem mięśni i innymi chorobami neurologicznymi często następuje pogorszenie, gdy ich ruch staje się ograniczony.
Okres zimowy zniechęca do jazdy na rowerze, choć pasjonaci mówią, że nie ma złej pogody na wyjście na rower - po prostu trzeba się odpowiednio ubrać i można pedałować nawet przy minus dziesięciu stopniach. Jazda na rowerze jest niemal dla każdego, a teraz ustalono, że może istotnie poprawić mobilność pacjentów z dystrofią miotoniczną (MD), chorobą genetyczną, która powoduje degenerację mięśni.
Metabolizm u pacjentów z cukrzycą typu 2 i stanem przedcukrzycowym jest znacznie bardziej zaburzony niż u zdrowych ludzi i różni się w zależności od narządów i nasilenia choroby.
Za związaną z wiekiem utratę siły mięśni odpowiada określony mechanizm biologiczny. Teraz zidentyfikowano lek, który może pomóc odwrócić ten proces.
Choć witamina D jest wytwarzana w naszym organizmie dzięki światłu słonecznemu, wielu ludzi ma jej niedobory.
Trening interwałowy o wysokiej intensywności (high-intensity interval training, HIIT) ma dobry wpływ na mięśnie szkieletowe.
Regularne ćwiczenia aerobowe przydają wielu korzyści, jednak w przypadku podwyższonego poziom cukru we krwi - hiperglikemii - nie dawały oczekiwanych rezultatów.
Odpowiednia ilość witaminy D w organizmie jest niezbędna do utrzymania silnych mięśni.
Zbadano wpływ suplementacji żelazem na atrofię mięśni szkieletowych u pacjentów z rakiem i cierpiących na inne wyniszczające choroby. W przypadku chorych w zaawansowanym stadium raka częstość występowania wyniszczającej atrofii mięśni szkieletowych, nazwanej ogólnie kacheksją, sięga 80 proc.
Pierwsze tygodnie podnoszenia ciężarów wzmacniają układ siateczkowo-rdzeniowy (formację neuronów w pniu mózgu), a nie mięśnie.
Już po niewielkiej dawce nieorganicznego azotanu przez trzy dni zdrowi ludzie wykorzystują mniej tlenu podczas jazdy na rowerze stacjonarnym. To oznacza, że poprawiła się wydajność i zwiększyła efektywność mitochondriów, które zasilają nasze komórki.
Kofeina zwiększa moc mięśni osób w starszym wieku. Może więc pomóc seniorom w zachowaniu siły, zmniejszając częstość upadków i urazów.
Witamina C może być kluczowa dla poprawy mięśni w starszym wieku, mówią uczeni z Uniwersytetu Wschodniej Anglii.
Aktywni narciarze w starszym wieku mają dwukrotnie większą zdolność wchłaniania tlenu niż seniorzy, którzy nie ćwiczą.
Chociaż powszechnie wiadomo, że regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko niemal wszystkich chorób przewlekłych, mechanizmy, które odpowiadają za to, nie są do końca jasne. Teraz uczeni z Uniwersytetu Kopenhaskiego odkryli, że korzystne skutki wysiłku fizycznego mogą częściowo wynikać ze zmian w strukturze naszego DNA.