W Polsce rozpada się trzydzieści procent małżeństw, na Zachodzie odsetek ten jest jeszcze wyższy. Nie udaje się też wiele związków nieformalnych. Takie doświadczenia wiążą się z rozczarowaniem, gniewem, żalem i wieloma innymi negatywnymi emocjami. Jednak, gdy wzburzenie nieco opadnie i będziesz w stanie spojrzeć na swoją relację z dystansem, może się okazać, że wyniosłeś/aś z niej kilka mądrych lekcji. Poniżej niektóre z nich.
Chyba każdy z rozrzewnieniem wspomina początki swojego związku - silne emocje, chęć spędzania razem każdej chwili, niesamowita energia, wielkie uczucia, etc. Z czasem jednak relacja się zmienia i po kilkunastu, kilkudziesięciu latach bycia razem wielu ludzi ze smutkiem stwierdza, że czas „niezwykłych uniesień" bezpowrotnie minął. Niektórzy się z tym godzą, inni są skłonni nawet odejść. Jest jednak trzecia droga - można zadbać o „świeżość" dojrzałego związku.
„Życie jest naprawdę proste, ale my się upieramy, by je komplikować", uważał Konfucjusz. Jakość wszelkich relacji, jakie tworzymy, zależy od nas samych, choć czasem dziwimy się, że związek czy przyjaźń ma taki, a nie inny kształt - zupełnie, jakbyśmy nie mieli na to wpływu.
Odi et amo (łac. kocham i nienawidzę) napisał w słynnym epigramacie rzymski poeta Katullus. Te dwa uczucia czy postawy w istocie są bardzo bliskie, potwierdza to badanie encefalogramem.
Blisko trzy czwarte Polaków wypowiada słowa „kocham cię” dopiero wtedy, kiedy są pewni uczuć drugiej osoby. Wyznawanie miłości zdecydowanie łatwiej przychodzi paniom – 40 proc. kobiet lubi mówić o swoich uczuciach bez specjalnej okazji. Mężczyźni częściej natomiast czekają na szczególny, romantyczny nastrój. Zdaniem ekspertów ważne jest, żeby nie wyznawać miłości w pośpiechu, mimochodem, na siłę oraz to, by wyznanie było szczere.
Uczeni z Uniwersytetu w Pavii mówią, że plotkowanie ma niezwykły efekt - powoduje wydzielanie hormonu, który ma związek z tworzeniem więzi przyjaźni i miłości.
Wraz z wiekiem stajemy się mniej wybredni, jeśli chodzi o wymagania stawiane osobom kandydującym do miana naszego towarzysza życia.
Wielu mówi, że „wszystko powszednieje" i nie należy się spodziewać wielkich uniesień w dojrzałym związku. Tymczasem romantyzm nie musi umierać po upływie lat, uważają amerykańscy psychologowie.
Niektórym przydarza się w wieku 20 lat, inni na swoją wielką miłość muszą czekać do sześćdziesiątki albo jeszcze dłużej. W każdym razie, nikt nie wątpi, że warto ją przeżyć, bo to jedno z najważniejszych życiowych uczuć i decyzji. Nawet jeśli masz za sobą sporo doświadczeń w tej dziedzinie, tego i miłości mozesz nie wiedzieć - przejrzyj 15 niezwykłych faktów.
Nie jest łatwo wskazać na obiektywne czynniki trwałości związku, bo każda para jest inna i widzi odmienne przyczyny siły swojego małżeństwa. Niemniej jednak, wydaje się, że pewne sprawy są podobne dla każdej relacji. Włoscy badacze zapytali ponad trzy tysiące wieloletnich par o ich przepis na wspólne życie. Oto, co zaproponowano.
Historia zna co najmniej szesnastu św. Walentych, ale tylko dwóch z nich ma swoją rocznicę 14 lutego. Pierwszy był kapłanem rzymskim, drugi zaś biskupem Terni. Dziś przypada Dzień Zakochanych.
Mózg – rozważny czy romantyczny? Przestarzały podział na emocjonalne serce i trzeźwo myślący mózg to mit. Co dzieje się z mózgiem, kiedy się zakochujesz? Badania wykazują, że koktajl chemicznych substancji, które serwuje nam mózg m.in. dopamina, oksytocyna i serotonina sprawią, że największy sceptyk oszaleje z miłości, a jego zachowanie zacznie przypominać zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.
Sir Elton John rzadko wypowiada się na temat rodziny i swego dzieciństwa. Ostatnio artysta zdradził jednak, że jego ojciec nie zaliczał się do tych, którzy obdarzają swoje dzieci czułością. Artysta uważa, że był to jeden z powodów, dla których popadł w uzależnienie od narkotyków i alkoholu.
Płyta „Moja miłość” to kolejny owoc współpracy Michała Bajora i Wojciecha Młynarskiego. Artysta nie boi się śpiewać o miłości, opowiadać o swoich snach i pasji podróżowania, a do tego obala mit o swojej pomnikowości, pokazując wyjątkowe poczucie humoru. Jak udało mu się przez tyle lat utrzymać przy sobie rzesze fanów i dlaczego wybrał zrobienie matury zamiast kariery we Włoszech?
Czy na etapie wybierania miłości jesteśmy zupełnie bezwolni i zdajemy się wyłącznie na przypadek, czy raczej mamy pewne wzorce osób i zachowań, które w grze o miłość mają przewagę nad innymi? Czy szukając kandydata do związku rysujemy w wyobraźni obraz danej osoby, czy raczej czekamy na „grom z jasnego nieba”? Wbrew wielu obiegowym opiniom, okazuje się że empatia, przyciąga mocniej niż grubość portfela.