Dieta bogata w witaminy C i E może pomóc utrzymać siłę mięśni oraz zapobiec upadkom.
Powszechnie wiadomo, że palenie powoduje raka płuc i inne nowotwory, choroby serca oraz udary. Jest także przyczyną impotencji i niepłodności. Jak podają naukowcy z Wielkiej Brytanii, regularne zaciąganie się dymem tytoniowym powoduje także zanik mięśni.
Jesienią częściej niż w innych porach roku bolą nas mięśnie i stawy. Na bóle różnego pochodzenia skarży się ponad połowa Polaków, głównie starszych. Głównymi przyczynami pojawiających się w starszym wieku dolegliwości bólowych są choroby przewlekłe: choroba reumatyczna, zmiany zwyrodnieniowe stawów, znaczna nadwaga czy osteoporoza, ale także grypa, przeziębienie, zwichnięcia, stłuczenia i przeciążenie.
Zalety spaceru są nie do przecenienia! Dotlenia, dodaje energii, poprawia kondycję, jest doskonałą okazją do aktywnego spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Okazuje się, że nie tylko!
W okresie letnio-jesiennym pomidor to niezaprzeczalny władca naszych stołów. Zdziwienie ogarnia, gdy czytamy, że jeszcze w XVII wieku uznawano go w niektórych krajach za owoc trujący i uprawiano go jedynie jako roślinę ozdobną... Na szczęście – szybko odkryto jego niepowtarzalny smak i właściwości, którymi urzekł i zawojował zwyczaje kulinarne wielu narodów. Prawdą jest jednak, że najsmaczniejszy jest w postaci jak najmniej przetworzonej.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego dowodzą, że przyjmowanie przez pacjentów w początkowym stadium choroby Parkinsona koenzymu Q10 spowalnia jej rozwój. Wyniki dociekań naukowych opublikowano w „Archives of Neurology”.
Na dolegliwości mięśniowo-szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków. Tylko w 2006 roku 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej wydano właśnie z powodu chorób mięśniowo - szkieletowych. Ból kręgosłupa, w szczególności odcinka lędźwiowego, uznany za schorzenie cywilizacyjne.
Agencja Leo Burnett z Kolumbii zrealizowała kampanię "Help them", dla Colombian League for Parkinson's Disease. Hasła: "Help them open a door" (Pomóż im otworzyć drzwi), "Help them turn the page" (Pomóż im przewrócić stronę), "Help them change a light bulb" (Pomóż im zmienić żarówkę) mówią o prostych codziennych czynnościach, które osobie cierpiącej na chorobę Parkinsona sprawiają ogromną trudność.
Zaniedbanie sprawności narządu ruchu może sprawić, że z ruchem nieodłącznie wiązał się będzie ból. Osteoporoza i koksartroza to częste powody niesprawności, a nawet inwalidztwa osób w starszym wieku.
Co roku z niecierpliwością wyglądamy wiosny, nie mogąc się po długiej zimie doczekać słońca, ciepła, świeżych warzyw i owoców. Wielu z nas odczuwa jednak nieprzyjemne skutki tej nagłej zmiany aury...
Dietetycy korzystają z każdej możliwej okazji, aby przypomnieć nam o tym, iż zbyt wysoki poziom cholesterolu nie sprzyja zdrowiu. Najnowsze badania amerykańskich naukowców wykazały, iż cholesterol może korzystnie wpływać na przyrost mięśni.
Bóle kręgosłupa to jedna z chorób cywilizacyjnych. skarży się na nie osiem z dziesięciu osób. Dolegliwości te częstokroć spowodowane są siedzącym trybem życia.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z King’s College w Londynie oraz uczonych z USA, podwyższony poziom witaminy D w organizmie przyczynia się do niwelowania stanów zapalnych, które mają wpływ na proces starzenia się. Ponadto, większa ilość witaminy D dodatnio wpływa na układ odpornościowy.
Działa podstępnie i często rozwija się bez żadnych objawów. To dlatego mówi się o niej „cichy złodziej”. Wprawdzie częściej atakuje kobiety, ale nie omija też mężczyzn. Osteoporoza, bo o tej chorobie tu mowa, wielu ludziom mocno skomplikowała życie. Jednym z niezbędnych elementów leczenia choroby jest podniesienie poziomu witaminy D3 w organizmie.
Dyskopatia to choroba krążka międzykręgowego. Schorzenie przejawia się poprzez stopniowe, patologiczne zmiany w obrębie elementów krążka- uszkadzanie pierścienia włóknistego, bądź przemieszczanie jądra miażdżystego. Uszkodzenie pierścienia może doprowadzić do tzw. przepukliny, dalszy rozwój procesu chorobowego może spowodować przerwanie i wydostanie się jądra miażdżystego poza obszar pierścienia.