Jeśli pijesz dużo alkoholu i robisz to dość często, znacznie bardziej narażasz się na problemy z pamięcią i demencję.
Naukowcy odkryli setki genów zaangażowanych w rozwój cukrzycy i innych zaburzeń metabolicznych.
Jeśli jesteś „nocnym markiem" i lubisz późno chodzić spać, twój rytm dobowy jest większym zagrożeniem dla zdrowia niż ten cechujący „ranne ptaszki". Ludzie, którzy przesiadują po nocach, są bardziej zagrożeni wcześniejszą śmiercią.
Ograniczenie kaloryczności codziennej diety pomoże zmniejszyć ryzyko rozwoju związanych z wiekiem chorób. Wszystko dlatego, że pozwoli to na uchronienie organizmu przed uszkodzeniami ze strony produktów ubocznych powstających w procesie zamiany pożywienia w energię.
Niegdyś nazywana była „chorobą z dostatku”. Wokół jej objawów narosło z biegiem lat sporo mitów, co wcale nie przyczyniło się do zwiększenia poziomu wiedzy na jej temat. Dna moczanowa, bo o tym schorzeniu mowa, jest formą zapalenia stawów, nie zaś, jak myślą niektórzy, chorobą związaną z układem moczowym.
Uczeni z Uniwersytetu Michigan i Uniwersytetu Środkowo-Południowego w Changsha odkryli, że cynamon może być pomocny w walce z nadmiarem kilogramów.
Właściwie wszystko w sprawie wagi powinno być jasne - utrzymanie odpowiedniej masy ciała wymaga zdrowej zbilansowanej diety oraz regularnej aktywności fizycznej. Efekty naszych wysiłków mogą być jednak zaburzone różnymi innymi zdarzeniami czy uwarunkowaniami. Sprawdź, co może mieć wpływ na to, że tyjesz.
Statystycznie co czwarta pieczarka w Europie pochodzi z Polski. Tych popularnych grzybów nie powinno zabraknąć w naszym menu nie tylko dlatego, że są łatwo dostępne i smaczne, ale również z uwagi na ich wartości odżywcze.
W tym roku Medyczny Nobel został przyznany za odkrycia dotyczące mechanizmów molekularnych kontrolujących rytm okołodobowy.
Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w Dziedzinie Medycyny i Fizjologii zostali trzej amerykańscy badacze: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young, za odkrycia dotyczące mechanizmów molekularnych kontrolujących rytm okołodobowy.
Dobra wiadomość dla tych, którzy z przerażeniem myślą o przejściu na dietę na stałe. Okazuje się, że można skutecznie schudnąć cyklicznie stosując ograniczony jadłospis.
Słodziki miały być zdrowszym zamiennikiem wszechobecnego dzisiaj cukru. Okazuje się jednak, że ich stosowanie to działanie według przysłowia „zamienił stryjek sierkierkę na kijek" - mogą sprzyjać rozwojowi cukrzycy.
Jeśli niedosypiasz, może zmienić się u ciebie metabolizm. Osoby, które nie mają okazji się dobrze wysypiać, częściej walczą z nadwagą lub otyłością.
Jeśli chcesz osłabić ryzyko rozwoju demencji, w tym choroby Alzheimera, wybierz się na spacer czy siłownię. Regularny wysiłek pozwoli zachować zdrowie mózgu.
Duży wpływ na metabolizm naszego organizmu ma to, jak się odżywiamy. „Dieta zachodnia” rozumiana jako spożywanie małych ilości owoców, warzyw, a dużych ilości produktów przetworzonych, tłuszczu pochodzenia zwierzęcego i czerwonego mięsa sprzyja występowaniu zaburzeń metabolicznych (cukrzyca, nadciśnienie, dyslipidemie), a także nadwadze czy otyłości. Co zrobić, aby wspomóc zwalniający z wiekiem metabolizm?