Estrogen może pomóc powstrzymać osłabienie funkcji poznawczych.
W przypadku kobiet, u których menopauza rozpoczęła się przed pięćdziesiątym rokiem życia, choroby serca stanowią częstsze zagrożenie.
Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w okresie okołomenopauzalnym jest szczególnie niebezpieczna u kobiet. Ma związek z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, które są najczęstszą przyczyną śmierci w wymiarze globalnym.
Kobiety po menopauzie mogą pozbyć się zaburzeń w sferze seksualnej dzięki testosteronowi, mówią uczeni z Monash University w Melbourne.
Wiele napisano już o negatywnym wpływie izolacji na stan zdrowia. Ustalono np., że osoby żyjące w samotności częściej umierają z powodu chorób serca, zapadają na demencję czy choroby psychiczne. To nie wszystko. Brak towarzystwa ma również wpływ na kości starszych kobiet.
Wraz z wiekiem życie seksualne kobiet przygasa. Najczęściej za przyczynę takiego stanu rzeczy uważa się menopauzę, która wywołuje pewne niekorzystne dla organizmu zmiany fizjologiczne. Powodów jest jednak więcej…
Kobiety po menopauzie, które chorują na raka piersi, są też znacznie bardziej zagrożone chorobami układu krążenia. To niebezpieczeństwo pozostaje wysokie także po zakończeniu terapii onkologicznej.
Ogólnie rzecz biorąc, można podać jedynie przedział wiekowy, w którym menopauza rozwija się najczęściej, w oszacowaniu dokładnego czasu wystąpienia klimkaterium u danej kobiety pomoc może rodzinna historia w tym zakresie.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) właśnie zatwierdziła do sprzedaży kolejny lek dla kobiet, który jest odpowiednikiem słynnej męskiej Viagry.
Znadujące się w soi białko może zmniejszyć poziom tzw. „złego cholesterolu" we krwi.
Prawidłowe funkcjonowanie naszego układu kostnego zależy od wielu czynników, m.in. od aktywności fizycznej oraz odpowiedniej diety. W tym kontekście ważnymi składnikami codziennych posiłków są wapń i witamina D, które pomagają w utrzymaniu silnych i zdrowych kości.
Bób św. Ignacego to suplement wytwarzany ze Strychnos ignatii, czyli drzewa z rodziny Loganiaceae, pochodzącego z Filipin i niektórych części Chin. Roślina została po raz pierwszy opisana przez czeskiego jezuitę pracującego na Filipinach, brata Georga Kamela, który nazwał jej owoc bobem św. Ignacego (od założyciela zakonu Ignacego Loyoli).
Poziom estrogenów może mieć wpływ na kości. Jak wynika z badań uczonych z Uniwersytetu w Toronto, hormony te pomagają w zachowaniu zdrowej tkanki kostnej.
Duszności, siódme poty, napady gorąca. I rzecz jasna: raz na zawsze koniec z seksem! Menopauza to kwestia wyjątkowo podatna na tworzenie różnego rodzaju mitów. Otaczając ją nimi, tworzymy temat tabu, po który kobiety wyjątkowo niechętnie sięgają. To właśnie powoduje, że początek menopauzy bardzo łatwo przegapić, a ten – wcale nie jest zarezerwowany dla kobiet dojrzałych.
W ostatnim czasie medycy skoncentrowali swoją uwagę na wpływie słodkich napojów na zdrowie, ponieważ są one wszechobecne i podawane do niemal każdego posiłku. Pije się je też, zamiast wody, po prostu po to, by zaspokoić pragnienie. Okazuje się jednak, że napoje te mogą sprzyjac nadwadze i cukrzycy. Teraz sprawdzono, czy mają związek z kłopotami sercowo-naczyniowymi.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem