Trudna menopauza może oznaczać problemy z sercem w poźniejszych latach.
Jeśli chcesz zachować jak najlepsze zdrowie układu krążenia i silne mięśnie w późniejszych latach, musisz zacząć ćwiczyć przed menopauzą, radzą lekarze.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Göteborgu pokazują, że kobiety o dłuższym okresie rozrodczym cechowały się podwyższonym ryzykiem demencji w starszym wieku w porównaniu z paniami, których płodność trwała krócej.
Kobiety, które doświadczają menopauzy przed 46 rokiem życia lub po 55-tych urodzinach, mają wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 - wynika z badania obejmującego ponad 124 tysiące uczestniczek.
Współczynnik raka piersi wśród kobiet na całym świecie rośnie. Nowe badania pokazują, jakie są trendy związane z wiekiem i miejscem zamieszkania.
Lęk to jedno z najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego i częściej dotyka kobiety, szczególnie kobiety w średnim wieku. Jakkolwiek bywa powodowany wieloma czynnikami, nowe badanie wskazuje, że ilość tłuszczu w okolicach talii może zwiększać ryzyko jego rozwoju.
Preparaty ziołowe mogą stanowić alternatywę dla hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) w leczeniu objawów pomenopauzalnych, czytamy w The Obstetrician and Gynaecologist.
Nowe badanie pokazało, że wyższe spożycie niektórych owoców i warzyw może zmniejszyć ilość objawów menopauzy.
Nie jest jasne, czy lęk zwiększa częste objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca i zaburzenia snu, czy też symptomy te wywołują zwiększony lęk. W każdym razie liczne badania potwierdzają, że nasilony lęk występujący podczas klimakterium niekorzystnie wpływa na jakość życia kobiet. Teraz nowe analizy pokazują taki sam związek również u kobiet po menopauzie.
Warto jeść sojowe produkty, dzięki temu można lepiej zadbać o serce.
Zmiany masy ciała w różnym wieku odmiennie mogą wpływać na ryzyko nowotworów. Z nowych badań dowiadujemy się, że kobiety, które przybierają na wadze we wczesnej dorosłości, cechują się niższym ryzykiem zachorowania na raka piersi przed menopauzą.
Wiele różnych badań pokazało, że mieszkanie w zielonej okolicy daje rozmaite korzyści zdrowotne, w tym pomaga zachować dobre zdrowie psychiczne, ma związek z niższym ryzykiem zaburzeń wagi, a także ułatwia utrzymanie odpowiedniej sprawności fizycznej w starszym wieku. Do tej listy można dodać teraz opóźnienie menopauzy.
Okres klimakterium oznacza wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, m. in. dlatego, że przyspieszeniu ulega wówczas sztywnienie tętnic.
Kobiety, które wcześnie doświadczyły menopauzy, mają znacznie wyższe ryzyko poważnych problemów zdrowotnych po sześćdziesiątce w porównaniu do pań, u których klimakterium nastąpiło w standardowym wieku, czyli około pięćdziesiątego roku życia.
Nie tylko objawy menopauzy skutkują obniżeniem pożądania seksualnego u dojrzałych i starszych kobiet. Według badaczy z University of Pittsburgh School of Medicine odpowiada za to takze szereg innych powodów.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem