Hormonalna terapia zastępcza stosowana u kobiet w okresie menopauzy nie zwiększa ryzyka rozwoju demencji.
Dieta bogata w soję może pomóc kobietom zachować zdrowe serce, ale znaczenie ma tu czas stosowania takiego sposobu odżywiania się.
Starsze kobiety z nadwagą, które straciły nadmiar kilogramów i zaczęły się zdrowiej odżywiać, zyskały lepszą pamięć.
Geny aktywne w późnym wieku, mogą wyjaśniać, dlaczego zdrowie starszych kobiet mają słabsze zdrowie niż starsi mężczyźni.
Większość z nas pamięta czasy, kiedy mogliśmy jeść wszystko, co chcieliśmy i nie przybierać na wadze. Jak się okazuje, metabolizm - czyli tempo w jakim spalasz kalorie - osiąga szczyt znacznie wcześniej i zaczyna się osłabiać później, niż mogłoby się wydawać.
W okresie po menopauzie kobiety często mają problemy z kontrolą wagi i innymi czynnikami ryzyka dla zdrowia, takimi jak nadmierny poziom cholesterolu. Odpowiedzią na to może być taniec - taka aktywność może skutecznie obniżyć poziom cholesterolu, poprawić kondycję i skład ciała, a także samym poprawić samoocenę.
Nowe badanie sugeruje, że długość telomerów białych krwinek może dostarczyć kluczowych informacji na temat szans na długowieczności kobiet i dodatkowo pokazuje, jak wiek matki w chwili urodzenia ostatniego dziecka wpływa te telomery i jej zdrowie w dłuższej perspektywie.
Kobiety, które podejmują aktywność seksualną co tydzień lub co miesiąc, mają niższe ryzyko wczesnego wejścia w menopauzę.
U nawet do 50 proc. kobiet przed 60 rokiem życia rozwija się nadciśnienie tętnicze, ale jego objawy - na przykład uderzenia gorąca i kołatanie serca - są często przypisywane menopauzie, mówią eksperci ds. zdrowia kobiet.
Aktywność fizyczna nie uchyla negatywnego wpływu nadwagi na serce.
Kobiety po pięćdziesiątce doświadczają niekorzystnych zmian, jeśli chodzi o mięśnie szkieletowe. Dzięki ćwiczeniom jednak można skutecznie powstrzymać ten proces.
Nieregularne i długie cykle miesiączkowe w okresie rozrodczym wiążą się z większym ryzykiem przedwczesnej śmierci, tj. przed 70 rokiem życia.
Jeśli masz trudności ze znalezieniem właściwego słowa, aby jasno coś wyrazić, czy trudno ci zapamiętać jakąś opowieść, winna temu może być menopauza. Nowe badanie sugeruje, że uderzenia gorąca, powszechny objaw klimakterium, są związane z osłabieniem pamięci werbalnej i zmianami w funkcjonowaniu mózgu w zakresie tworzenia i odzyskiwania wspomnień.
Terapia hormonalna stosowana w okresie menopauzy wiąże się z mniejszą liczbą zmarszczek i mniejszą sztywnością skóry u kobiet po menopauzie, mówią uczeni z Yale School of Medicine.
Trudna menopauza może oznaczać problemy z sercem w poźniejszych latach.