Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Janssen – Cilag przez TNS OBOP dowodzą, że dla większości Polek klimakterium to „normalna rzecz, którą trzeba przejść”, ale owo „przechodzenie” nadal budzi w nas niepokój i lęk. Obawy rosną wraz z wiekiem ankietowanych kobiet: w grupie mającej od 18 do 40 lat, lęk przed klimakterium odczuwa 38 proc. badanych, a w grupie starszej ( 41-50 lat) aż 58 proc.
Jak wynika z badań opublikowanych w marcowym numerze ,, Menopause’’ nawet niewielkie zamiany w długości cykli menstruacyjnych mogą świadczyć o tym, iż kobieta wkracza w okres menopauzy.
Hormon o nazwie progestyna jako komponent w terapii hormonalnej przy menopauzie okazuje się pogarszać słuch według naukowców z Rochester School of Medicine and Dentistry w Nowym Jorku.
Starsi mężczyźni i kobiety z niedoborem witaminy D są bardziej narażeni na wielokrotne upadki w niż ich rówieśnicy z właściwym poziomem witaminy D – twierdzą holenderscy naukowcy.
Osteoporoza to choroba polegająca na osłabieniu układu kostnego człowieka. Wbrew powszechnym przekonaniom, choroba ta nie dotyczy tylko i wyłącznie kobiet w okresie przekwitania, ale także mężczyzn, a nawet młodych ludzi. Według jednej z definicji, schorzenie to charakteryzuje się niską masą kostną, upośledzoną architekturą kości, a to z kolei prowadzi do ich osłabienia i większej podatności na złamania.
Kobiety zażywające estrogen i testosteron, by łagodzić przykre objawy menopauzy, mogą znajdować się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, donoszą amerykańscy naukowcy. Wyniki badań nad skutkami hormonalnej terapii zastępczej opublikowano w lipcowym wydaniu „Archives of Internal Medicine”.
Menopauzą (klimakterium) określa się etap przejściowy w życiu kobiety między wiekiem prokreacyjnym a początkiem starzenia się. Jest to proces naturalny i nieunikniony, a cechuje go dyskomfort, liczne niedogodności, kłopoty zdrowotne. Głównymi objawami klimakterium są: uderzenia gorąca, bóle głowy, uczucie zmęczenia, osłabienie pamięci, zaburzenie rytmu snu, bolesność stawów, kości, osteoporoza. Lista schorzeń wywołanych przez klimakterium jest długa, kobiety mogą jednak przeciwdziałać im z powodzeniem.
Firma farmaceutyczna CST Medical wprowadziła na rynek zestawy domowych testów, które pozwalają określić czy kobieta znajduje się w okresie menopauzy.
Doktor Dileep Chaurasia, indyjski profesor i specjalista w dziedzinie urologii stwierdził że obecnie problem nietrzymania moczu dotyczy co dziesiątej osoby powyżej 65-roku życia. W Indiach na tę dolegliwośc cierpi blisko 50 milionów ludzi.
Menopauza jest czasem, kiedy miesiączka ustaje, a jajniki ostatecznie przestają wytwarzać jajeczka. O menopauzie mówi się wtedy, gdy kobieta nie dostała okresu od pełnego roku. Obejmuje ona kobiety w wieku od 40 do 58 lat, średnio jest to wiek około 51 lat.
Na świecie coraz częściej zdarzają się przypadki kobiet po menopauzie, które decydują się na sztuczne zapłodnienie. Decycje kobiet dotyczące ciąży w późnym wieku, jak się okazuje nie zawsze są dobre dla ich potomstwa. To właśnie dzieci cierpią najbardziej mając rodziców, którzy tak naprawdę wiekowo mogliby być ich dziadkami i będąc z kolei pozbawione prawdziwych dziadków, którzy nie doczekali swoich wnuków. Będą też martwić się o to czy rodzice dożyją ich pełnoletności. Taka jest smutna rzeczywistość, jakiej doświadczają dzieci kobiet, które korzystając z wolności wyboru, decyzje o zajściu w ciąże podjęły zbyt późno, już po menopauzie - alarmują brytyjscy specjaliści.
Naukowcy znaleźli nowy sposób na wykrywanie raka jajników u kobiet w okresie menopauzy i pomenopauzalnym (w wieku 55 – 74 lat). Dzięki niemu trafnie udaje się wykryć chorobę u 93 proc. kobiet, w tym u 87 proc. w bardzo wczesnym stadium. Najlepsze efekty przynosi coroczne badanie, wtedy szansa na wykrycie raka jest największa.