Soja, obecna na rynku spożywczym w postaci kotletów, pasztetów, czy granulatów to bogate źródło węglowodanów i zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Utrzymanie prawidłowej masy ciała jest szczególnie ważne w przypadku kobiet w wieku menopauzalnym. Związane z okresem klimakterium zmiany hormonalne sprzyjają przybieraniu na wadze, dlatego dobrze jest zastanowić się nad tym, co i w jakich ilościach wtedy spożywamy. Zachowanie prawidłowej masy ciała ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla dobrego samopoczucia i ogólnej kondycji fizycznej, ale także przyczynia się do ograniczenia ryzyka wystąpienia wielu poważnych chorób.
W czasie menopauzy szczególnie ważne jest dbanie o odpowiednią dietę. Należy tak komponować posiłki, by dostarczały w odpowiednich ilościach wszystkich składników odżywczych a jednocześnie nie powodowały łatwego w tym okresie przybierania na wadze.
Rak jajników jest znany jako cichy zabójca, ponieważ często pozostaje nie wykryty we wczesnym stadium rozwoju a w zaawansowanym stadium jest bardzo trudny do wyleczenia. Okazało się, że młodsze kobiety zdecydowanie lepiej znoszą raka jajników niż starsze pacjentki.
Pigułka wytworzona z rabarbaru może zapobiec uderzeniom gorąca u kobiet, które są w okresie premenopauzalnym.
Opublikowane ostatnio w New England Journal of Medicine wyniki badań każą odłożyć na później marzenia o cudownej pigułce przedłużającej młodość. Określany szumnym mianem "czynnika młodości" hormon DHEA nie potwierdził w testach swojej zdolności do przeciwdziałania oznakom starzenia się organizmu.
Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Janssen – Cilag przez TNS OBOP dowodzą, że dla większości Polek klimakterium to „normalna rzecz, którą trzeba przejść”, ale owo „przechodzenie” nadal budzi w nas niepokój i lęk. Obawy rosną wraz z wiekiem ankietowanych kobiet: w grupie mającej od 18 do 40 lat, lęk przed klimakterium odczuwa 38 proc. badanych, a w grupie starszej ( 41-50 lat) aż 58 proc.
Jak wynika z badań opublikowanych w marcowym numerze ,, Menopause’’ nawet niewielkie zamiany w długości cykli menstruacyjnych mogą świadczyć o tym, iż kobieta wkracza w okres menopauzy.
Hormon o nazwie progestyna jako komponent w terapii hormonalnej przy menopauzie okazuje się pogarszać słuch według naukowców z Rochester School of Medicine and Dentistry w Nowym Jorku.
Starsi mężczyźni i kobiety z niedoborem witaminy D są bardziej narażeni na wielokrotne upadki w niż ich rówieśnicy z właściwym poziomem witaminy D – twierdzą holenderscy naukowcy.
Osteoporoza to choroba polegająca na osłabieniu układu kostnego człowieka. Wbrew powszechnym przekonaniom, choroba ta nie dotyczy tylko i wyłącznie kobiet w okresie przekwitania, ale także mężczyzn, a nawet młodych ludzi. Według jednej z definicji, schorzenie to charakteryzuje się niską masą kostną, upośledzoną architekturą kości, a to z kolei prowadzi do ich osłabienia i większej podatności na złamania.
Kobiety zażywające estrogen i testosteron, by łagodzić przykre objawy menopauzy, mogą znajdować się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka piersi, donoszą amerykańscy naukowcy. Wyniki badań nad skutkami hormonalnej terapii zastępczej opublikowano w lipcowym wydaniu „Archives of Internal Medicine”.
Menopauzą (klimakterium) określa się etap przejściowy w życiu kobiety między wiekiem prokreacyjnym a początkiem starzenia się. Jest to proces naturalny i nieunikniony, a cechuje go dyskomfort, liczne niedogodności, kłopoty zdrowotne. Głównymi objawami klimakterium są: uderzenia gorąca, bóle głowy, uczucie zmęczenia, osłabienie pamięci, zaburzenie rytmu snu, bolesność stawów, kości, osteoporoza. Lista schorzeń wywołanych przez klimakterium jest długa, kobiety mogą jednak przeciwdziałać im z powodzeniem.
Firma farmaceutyczna CST Medical wprowadziła na rynek zestawy domowych testów, które pozwalają określić czy kobieta znajduje się w okresie menopauzy.
Doktor Dileep Chaurasia, indyjski profesor i specjalista w dziedzinie urologii stwierdził że obecnie problem nietrzymania moczu dotyczy co dziesiątej osoby powyżej 65-roku życia. W Indiach na tę dolegliwośc cierpi blisko 50 milionów ludzi.