Z badań wynika, że kiedy kobiety wchodzą w okres menopauzalny, ich życie seksualne może ucierpieć. Ponad połowa ankietowanych pań przyznała, iż liczba odbytych przez nie stosunków seksualnych w opisywanym czasie znacząco się zmniejszyła w porównaniu do aktywności seksualnej przejawianej przed menopauzą.
Kiedy kobieta wchodzi w okres menopauzalny, oznacza to dla jej organizmu cykl ważnych zmian. Można powiedzieć, że jej kobiecość definiuje się na nowo, bo przemianie podlega zarówno jej fizyczność, jak i psychika. Większość kobiet obawia się wejścia w wiek dojrzały ze względu na towarzyszącą mu nową sytuację życiową: przejście na emeryturę, opuszczenie domu przez dzieci (tzw. syndrom pustego gniazda), zmiany w postrzeganiu siebie związane ze starzeniem ciała, subiektywną utratę atrakcyjności. Menopauza nie musi się jednak kojarzyć z bólem, nieprzyjemnymi dolegliwościami i depresją. Istnieją skuteczne metody, które pozwolą się cieszyć zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Wbrew panującym stereotypom starsi Polacy to w dużej części ludzie aktywni seksualnie i otwarci na intymne innowacje. Badania przeprowadzone przez profesora Izdebskiego we współpracy z TNS OBOP informują, że dla osób po pięćdziesiątce seks i erotyka są bardzo ważne i stanowią o jakości bardzo wielu dziedzin życia. Niestety, świadomość problemów zdrowotnych utrudniających udane pożycie nadal jest zbyt niska.
Zioła – są najstarszym i najbezpieczniejszym remedium na różne dolegliwości. Dobroczynną siłę ziół znały już najstarsze zielarki, od nich właśnie pochodzą receptury mieszania i przygotowywania wszelkich nalewek, naparów i specyfików ziołowych.
Mięso ryb to niezwykle cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin oraz mikroelementów. Do najważniejszych z nich należą witaminy z grupy B, A, K, D, E oraz selen potas, magnez, żelazo.
Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ważny dla organizmu człowieka jest wapń. Reguluje on np. równowagę elektrolitową, stanowi ważny składnik tkanki kostnej oraz zapewnia właściwe działanie mięśni. Odpowiednich ilości wapnia i witaminy D3 trzeba dostarczać w każdym wieku. Szczególnie powinny dbać o to panie w trakcie i po menopauzie.
Według szacunków lekarzy trapi około 3 mln Polaków, ale niewiele osób jest w stanie się do tego przyznać. Nietrzymanie moczu – bo o nim mowa – to przypadłość, która dotyczy głównie kobiet, zarówno dojrzałych, jak i młodych.
Prawidłowe stężenie żelaza w organizmie redukuje ryzyko wystąpienia chorób serca, udarów, raka jelita grubego oraz kamieni nerkowych. Około 70% przyswajanego codziennie żelaza jest związane w krwi, głównie w postaci hemoglobiny czyli „oddechowego” barwnika krwi, który dostarcza tlen do wszystkich komórek organizmu.
Płynący nieubłaganie czas pozostawia ślad na Twojej skórze, z upływam lat staje się ona mniej elastyczna, pojawiają się przebarwienia, jeśli jednak odpowiednio wcześniej zatroszczysz się o jej kondycję masz szansę cieszyć się pięknym wyglądałem przez długie lata.
Hormonalna terapia zastępcza to sposób na wyrównanie zmian zachodzących w organizmie kobiety w czasie menopauzy, wyniki najnowszych badań zwracają uwagę na dodatkowe korzyści wynikające z jej stosowania.
Z przeprowadzonych badań wynika, że zdecydowana większość (ponad 90 proc.) kobiet w wieku od 18 do 60 lat, na pytanie o klimakterium, deklaruje, że „to normalna rzecz, trzeba to przeżyć i już”. Nie oznacza to jednak, że ten okres w życiu kobiety został przez nie same zracjonalizowany i w pełni zaakceptowany.
Nie od dziś wiadomo, że o zdrowie i piękny wygląd dbać można nie tylko za pomocą kosmetyków, ale również wzmacniając organizm od wewnątrz. Wzbogacanie diety różnorodnymi suplementami stało się ostatnio bardzo popularne, jednak, aby było ono skuteczne trzeba dokładnie przyjrzeć się potrzebom swojego organizmu. Należy też pamiętać, że nadmiar witamin i minerałów jest równie niekorzystny jak ich niedobór.
Nadciśnienie to dolegliwość często dotykająca kobiety w średnim wieku, naukowcy dowiedli, iż można z nią, walczyć włączając do codziennej diety nasiona soi.
Menopauza to termin, który powstał z połączenia greckiego słowa men-miesiąc oraz pausa-przerwa. Wystąpienie menopauzy nie jest zjawiskiem nagłym, zwykle poprzedza ją okres przygotowawczy, trwający nawet kilka lat. Ten okres – wraz z czasem występującym po zaprzestaniu miesiączkowania – nazywa się klimakterium lub przekwitaniem. Średni wiek wystąpienia menopauzy wynosi od 48 do 55 lat i jest zależny przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych. Należy jednak pamiętać, że na wystąpienie menopauzy mają również wpływ czynniki środowiskowe, a w sposób bardzo wyraźny przyspiesza ją palenie papierosów.
Soja, obecna na rynku spożywczym w postaci kotletów, pasztetów, czy granulatów to bogate źródło węglowodanów i zdrowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych.