Żywność funkcjonalna – dla wielu z nas ten termin może brzmieć nieco dziwnie, bo w powszechnej opinii żywność ma jedną funkcję: zaspokojenie potrzeby głodu. Europa skłania się jednak coraz bardziej ku jeszcze innej roli żywności: ma nas ona nie tylko „karmić”, ale i leczyć. Żywność funkcjonalna została tak zmodyfikowana, aby zapewnić dodatkowe korzyści zdrowotne w stosunku do żywności tradycyjnej.
Naukowcy opracowali test, który umożliwia oszacowanie wieku, w jakim wieku pojawią symptomy klimakterium. Pozwoli to na podjęcie odpowiedniej i dostatecznie wczesnej profilaktyki, stanowi również cenną informację dla kobiet, które planują macierzyństwo w dojrzałym wieku.
Powszechnie wiadomo, że palenie powoduje raka płuc i inne nowotwory, choroby serca oraz udary. Jest także przyczyną impotencji i niepłodności. Jak podają naukowcy z Wielkiej Brytanii, regularne zaciąganie się dymem tytoniowym powoduje także zanik mięśni.
Znamiona definiuje się jako wrodzone nieprawidłowości w skórze spowodowane niedoborem lub nadmiarem któregoś ze składników tkankowych, których ujawnienie może nastąpić wcześnie, bądź w życiu dojrzałym. Znamiona mogą być płaskie lub guzowate, mają rożną barwę, wielkość i kształt, pojawiają się na niemal każdej części ciała. Bywają niebezpieczne, ponieważ w razie mechanicznego podrażnienia lub działania promieniowania UVB mogą ulec modyfikacji w czerniaka – nowotwór, który łatwo ulega zezłośliwieniu.
Wejście w okres menopauzalny oznacza dla organizmu kobiety szereg zmian, zachodzących w sferze fizycznej jak i psychicznej. Wiele kobiet zamyka się w sobie i wpada w wir bezradności, przestaje o siebie dbać. Podobnie rzecz ma się z andropauzą, jakkolwiek jej specyfika jest odmienna, może znacznie obniżyć jakość życia. W związku ze Światowymi Dniami Menopauzy i Andropauzy szczególnie propagowane jest zdrowie starzejących się kobiet i mężczyzn, wejście w nowy etap życia – jak przekonują lekarze – nie musi jednak oznaczać pogorszenia jakości życia, trzeba tylko umieć o siebie odpowiednio zadbać.
Nietrzymanie moczu to przypadłość, która najczęściej dotyka dojrzałe kobiety. Część z nich nie zdaje sobie sprawy, że dotyka ona nie tyko kobiety po menopauzie czy te, które mają osłabione (np. kilkoma porodami) mięśnie dna miednicy. Do wystąpienia NTM w równej mierze mogą przyczynić się niehigieniczny tryb życia, nadwaga, zbyt intensywny wysiłek fizyczny i picie zbyt dużej ilości napojów zawierających kofeinę.
„Jeśli dojrzały mężczyzna źle się czuje i nie może uderzyć piłeczki golfowej tak daleko, jak niegdyś, stracił energię, przewraca się w łóżku z boku na bok nie mogąc zasnąć, to prawdopodobnie doświadcza andropauzy,” mówi doktor Lawrence Komer z Homewood Health Centre w Guelph w prowincji Ontario (Kanada).
Z życia należy cieszyć się w każdym wieku – radzą specjaliści. Niestety często bywa tak, że wraz z upływem czasu stajemy się coraz mniej towarzyscy, zrezygnujemy z dotychczasowych zainteresowań i pasji.
Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois przeprowadzili badania, z których wynika, że podwyższony poziom estrogenów we krwi może pogarszać funkcjonowanie tzw. pamięci krótkotrwałej.
W Polsce jest obecnie ok. 8 mln. kobiet przechodzących klimakterium, liczba ta będzie coraz większa, gdyż społeczeństwo starzeje się a czas życia się wydłuża. Fakt, iż problemy związane ze zmianami hormonalnymi dotyczą tak dużej grupy osób sprawia, iż nie można ich bagatelizować.
Kobiety będące w wieku pomenopauzalnym i przesypiające regularnie dziewięć, bądź więcej godzin, są w większym stopniu narażone na wylew.
Cechą charakterystyczną skóry naczynkowej jest kruchość i wrażliwość, tak na kosmetyki jak i na czynniki atmosferyczne. Problemy z pękającymi naczyniami krwionośnymi pojawiają się u kobiet w różnym wieku, często występują u alergiczek. Pękanie naczynek może być też związane ze zmianami hormonalnymi lub nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji tego typu skóry jest dobór odpowiednich preparatów.
"Jeśli pijesz jak mężczyzna, to marnie skończysz - wyglądając jak on". Kampania "No woman wants to look like a man" („Żadna kobieta nie chciałaby wyglądać jak mężczyzna”) została zainicjowana pod koniec maja br. przez angielską organizację Drug and Alcohol Service for London (DASL) zajmującą się kobietami uzależnionymi od alkoholu.
Z badań przeprowadzonych przez firmę Social Issues Research Centre (SIRC) wynika, że dzisiejszym 50 – latkom żyje się znacznie łatwiej i przyjemniej, niż ich odpowiedniczkom 50 lat temu. Zamiast narzekać na kolejne zmarszczki i przekroczenie następnej „- dziesiątki” cieszmy się więc, że przyszło nam żyć teraz, a nie w latach 50 – tych ubiegłego wieku.
Menopauza to naturalny okres w życiu kobiety. Tak jak w przyrodzie zachodzą zmiany zgodnie z rytmem wegetacyjnym roślin, tak samo kobieta przechodzi przez kolejne etapy swojego życia. Menopauza nie jest więc chorobą, lecz zjawiskiem fizjologicznym, zgodnym z naturalnym cyklem życia. Po prostu trzeba zaakceptować ten fakt, ale niekoniecznie dokuczliwe objawy wywołane niedoborem estrogenów, jak uderzenia gorąca czy kłopoty ze snem. Uzupełnienie niedoboru estrogenów w organizmie likwiduje je. Fitoestrogeny są estrogenami pochodzenia roślinnego. Natura sama znalazła rozwiązanie.