Kobiety w okresie menopauzy są bardziej narażone na zapalenie ozębnej i infekcje tkanki, która otacza zęby – alarmują dentyści. Także kości żuchwy i same zęby stają się osłabione, zwłaszcza u kobiet z rozpoznaną osteoporozą. Częściej do dentysty powinny chodzić także kobiety w wieku pomenopauzalnym. Ostatnie wyniki opublikowane w Community Dentistry and Oral Epidemiology wykazały, że aż 25 proc. z nich narażone jest na wypadanie zębów. Niestety w Polsce w okresie menopauzy do dentysty regularnie chodzi tylko 12 proc. kobiet w wieku 43-55 lat – wynika z danych Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic.
Otyłość w okresie po menopauzie może doprowadzić do szczególnie agresywnej odmiany raka piersi, która może rozwinąć się niezależnie od estrogenów, informuje HealthDay.
Klimakterium to fizjologiczny i naturalny etap w życiu każdej kobiety. U podstaw tego procesu leży osłabienie czynności rozrodczej jajników. Określany zamiennie przekwitaniem, może mieć różną długość i trwa nawet do 10 lat po ostatniej miesiączce. Natomiast menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, która w naszej strefie klimatycznej przypada między 45 a 55 rokiem życia. Klimakterium można podzielić na okres premenopauzalny, czyli okres poprzedzający wystąpienie ostatniej miesiączki, okres okołomenopauzalny z ostatnim krwawieniem miesięcznym oraz okres postmenopauzalny.
Ostatnia miesiączka u kobiet występuje zwykle ok. 51 roku życia. Szacuje się, że w Polsce, co rok w klimakterium wchodzi 150-200 tys. kobiet. Na uderzenia gorąca cierpi aż 75% z nich.
Wyniki nowych badań przeprowadzonych przez Jednostkę Rady Badań Naukowych ds. Zdrowia przez Całe Życie i Starzenia się University College w Londynie sugerują, że na czterech etapach życia człowieka następują zmiany w ciśnieniu krwi.
Kobiety częściej niż mężczyzn doświadczają zaburzeń poznawczych w starszym wieku. W związku z tym naukowcy z Monash University w Melbourne przyjrzeli się, w jaki sposób można zapobiec temu zjawisku lub spowolnić je. Ich badania wskazują, że pomocna może być terapia testosteronem.
Suplementy diety z soją mogą być równie skuteczne jak terapia hormonalna w łagodzeniu objawów menopauzy, sugerują najnowsze badania.
Ryby przydają wielu korzyści prozdrowotnych i dlatego nie tylko organizacje pozarządowe, ale nawet władze promują dietę bogatą w ryby. Przykładem może być np. popularna w Polsce kampania edukacyjna pod hasłem "Ryba wpływa na wszystko" Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ostatnie badania wykazały, że jedzenie ryb wiąże się z mniejszym ryzykiem niewydolności serca u starszych kobiet.
Aktywność fizyczna znalazła się na ostatniej pozycji wśród najważniejszych aspektów dbania o siebie, wymienianych przez kobiety w wieku 35+, wynika z raportu kampanii "CoreWellness - wewnętrzna siła". Kobiety większą wagę przywiązują do zdrowego odżywiania się czy profilaktyki chorób.
Zielona herbata i Tai Chi są szczególnie dobre dla utrzymania zdrowia u kobiet po menopauzie, twierdzą naukowcy. Tai Chi obejmuje powolne i rozważne ruchy, co sprawia, że stanowi formę ćwiczeń dla niemal każdego. Jakkolwiek jest to sztuka walki, która nie wymaga korzystania z broni i nie cechuje jej agresja.
Przetłuszczające się włosy wyglądają nieświeżo, są oklapnięte, mają tendencję do zlepiania się w pasma, a poddawanie ich stylizacji tylko pogarsza sprawę. Taka czupryna może zniszczyć nawet najbardziej pieczołowicie przygotowywany image. Na szczęście jest kilka sposobów na przywrócenie fryzurze ładnego, pełnego energii, zdrowego wyglądu.
Kobiety po menopauzie, które nie dostarczają odpowiedniej ilości składników odżywczych w swojej diecie, mają zwiększone ryzyko anemii, wynika z nowych badań.
Kobiety zmagające się z intensywnymi uderzeniami gorąca mogą doświadczyć znacznego osłabienia tych objawów menopauzy dzięki medytacji i ćwiczeniom.
Tamoksyfen to popularny lek na rak piersi. Jak się jednak okazuje, zażywany przez pewne kobiety jako środek zapobiegawczy może ocalić życie i obniżyć medyczne koszty terapii, wynika z badań opublikowanych w CANCER, magazynie American Cancer Society.
Menopauza może sprawić, że kobiety czują się, jakby nie miały kontroli nad własnym ciałem. Na szczęście istnieją sposoby, aby złagodzić jej objawy i niekoniecznie musi chodzić o farmaceutyki, pewne modyfikacje w codziennym stylu życia pomagają uśmierzyć dotkliwe symptomu klimakterium.