Jeśli ciągle odczuwa się zmęczenie i nie pozwala ono normalnie funkcjonować, warto zbadać jego przyczyny. Permanentne wyczerpanie nie bierze się znikąd, trzeba więc poszukać jego przyczyn, by wrócić do formy. Pomocna może być m. in. medycyna komplementarna.
Upada kolejny mit. Wiele kobiet jest aktywnych seksualnie po menopauzie i jak wynika z badań - większość dojrzałych pań jest zadowolonych ze swego życia intymnego.
Powstrzymywanie procesu zyskiwania kolejnych kilogramów w średnim wieku może pomóc kobietom zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka macicy.
Kobiet z niedawno rozpoznaną cukrzycą mogą bardziej narażone na raka niż panie, które są wolne od tej choroby, sugeruje nowe kanadyjskie badanie.
Jak wskazują uczeni z Uniwersytetu w Hong Kongu, kobiety powinny mieć świadomość, że palenie papierosów oznaczać może nie tylko problemy zdrowotne, ale i szybsze starzenie się, w tym wcześniejszą menopauzę.
Większość Pań kojarzy menopauzę ze starością i utratą kobiecości, zwłaszcza, gdy towarzyszą jej uciążliwe zmiany hormonalne, psychologiczne oraz fizyczne. Tymczasem nad wszystkimi zachodzącymi procesami w organizmie można zapanować. Jak bez obaw i z pewnością siebie wejść w nowy etap życia, doradzają eksperci kampanii „CoreWellness - wewnętrzna siła” oraz Stowarzyszenia UroConti.
Już 18 października obchodzić będziemy Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. Dzień ten ma uświadamiać, że wchodzenie w dojrzały etap życia to nie powód do wstydu, gdyż - pomimo nieuniknionych przemian w naszym organizmie - są rozwiązania, które pozwalają osiągnąć libido podobne do tego, sprzed menopauzy.
Osteoporoza stanowi obecnie jeden z największych problemów społecznych, również w Polsce. A przecież jest to choroba, której można zapobiec. Jeśli jest w porę wykryta można ją skutecznie leczyć. Czym jest osteoporoza? Jej istota polega na systematycznym, postępującym zmniejszeniu gęstości mineralnej kości, ich wytrzymałości.
Obserwując liczne spoty reklamowe, polecające specyfiki do walki z zakażeniami układu moczowego, zauważyć można, że ich przekaz skierowany jest głównie do kobiet młodych, aktywnych zarówno na polu prywatnym, jak i zawodowym. Tymczasem infekcje dróg moczowych bardzo często dotyczą także pań w starszym wieku.
Starzenie się samo w sobie jest odpowiedzialne za zwiększenie ryzyka śmierci z powodu chorób serca u kobiet. Badania wykazały, że błędne jest powszechne przekonanie o tym, iż wskaźnik zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych wzrasta u kobiet z powodu menopauzy.
Kobiety w okresie menopauzy są bardziej narażone na zapalenie ozębnej i infekcje tkanki, która otacza zęby – alarmują dentyści. Także kości żuchwy i same zęby stają się osłabione, zwłaszcza u kobiet z rozpoznaną osteoporozą. Częściej do dentysty powinny chodzić także kobiety w wieku pomenopauzalnym. Ostatnie wyniki opublikowane w Community Dentistry and Oral Epidemiology wykazały, że aż 25 proc. z nich narażone jest na wypadanie zębów. Niestety w Polsce w okresie menopauzy do dentysty regularnie chodzi tylko 12 proc. kobiet w wieku 43-55 lat – wynika z danych Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic.
Otyłość w okresie po menopauzie może doprowadzić do szczególnie agresywnej odmiany raka piersi, która może rozwinąć się niezależnie od estrogenów, informuje HealthDay.
Klimakterium to fizjologiczny i naturalny etap w życiu każdej kobiety. U podstaw tego procesu leży osłabienie czynności rozrodczej jajników. Określany zamiennie przekwitaniem, może mieć różną długość i trwa nawet do 10 lat po ostatniej miesiączce. Natomiast menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, która w naszej strefie klimatycznej przypada między 45 a 55 rokiem życia. Klimakterium można podzielić na okres premenopauzalny, czyli okres poprzedzający wystąpienie ostatniej miesiączki, okres okołomenopauzalny z ostatnim krwawieniem miesięcznym oraz okres postmenopauzalny.
Ostatnia miesiączka u kobiet występuje zwykle ok. 51 roku życia. Szacuje się, że w Polsce, co rok w klimakterium wchodzi 150-200 tys. kobiet. Na uderzenia gorąca cierpi aż 75% z nich.
Wyniki nowych badań przeprowadzonych przez Jednostkę Rady Badań Naukowych ds. Zdrowia przez Całe Życie i Starzenia się University College w Londynie sugerują, że na czterech etapach życia człowieka następują zmiany w ciśnieniu krwi.