Rola określonych hormonów w zdrowym starzeniu się i możliwości osiągnięcia długowieczności to temat powszechnie zgłębiany przez gerontologów. Zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do rozmaitych chorób lub po prostu kiepskiego samopoczucia i przyspieszenia procesu starzenia się.
Starsze kobiety cierpiące na cukrzycę typu 2 są bardziej narażone na zachorowanie na raka piersi, wynika z nowego badania opublikowanego w British Journal of Cancer.
Niedobory snu wiążą się z rozwojem agresywnych nowotworów piersi. Uczeni odkryli związek między niedostateczną ilością snu a biologicznie bardziej agresywnymi nowotworami, jak również prawdopodobieństwem ich nawrotu.
Kiedy kobiety przechodzą menopauzę, mogą jednocześnie doświadczać wzrostu trudności z wykonywaniem codziennych zajęć - problemów z noszeniem zakupów czy męczeniem się podczas wchodzenia po schodach.
Starsze kobiety, które jedzą dużo węglowodanów, mogą mieć zwiększone ryzyko wystąpienia mniej powszechnej, ale zabójczej formy raka piersi.
Picie jednego do dwóch drinków dziennie może ograniczyć utratę masy kostnej u pań po okresie menopauzy.
Kobiety w okresie menopauzalnym, które tracą parę kilogramów i stosują niskotłuszczową dietę bogatą w owoce oraz warzywa, mogą zmniejszyć lub wyeliminować uderzenia gorąca i nocne poty.
Wczesna menopauza może być związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia tętniaka mózgu, sugerują nowe badania.
Sesje masażu z olejkami eterycznymi mogą pomóc w łagodzeniu objawów menopauzy. Irańscy naukowcy odkryli, że masaż - (najlepiej z olejkami aromatycznymi) - wykazywał pewną skuteczność w osłabianiu symptomów menopauzalnych. Masaż bez olejków również był efektywny, choć zabieg z wykorzystaniem aromaterapii wydał się godny większej rekomendacji.
Analiza 19 badań, w których udział wzięło ponad 1200 kobiet, wykazała, że spożywanie soi dwa razy dziennie może zredukować częstotliwość i intensywność uderzeń gorąca, których doświadcza wiele kobiet w okresie menopauzy. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Menopause: The Journal of the North American Menopause Association". Wpływ izoflawonów soi na łagodzenie objawów menopauzy od lat stanowił przedmiot dociekań badaczy, jednak wyniki prowadzonych badań były niejednoznaczne. Analizą wielu z tych eksperymentów zajęła się wraz ze współpracownikami profesor Melissa Melby z Uniwersytetu Delaware.
Szałwia pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. W Polsce uprawiana jest przede wszystkim dla potrzeb farmacji. Ceniona była już w starożytności, kiedy to przypisywano jej zdolność przedłużania życia. Zyskała sławę panaceum i z czasem stosowano ją na wszelkie schorzenia.
Fińskie badania wykazały, że kobiety, które weszły w okres menopauzy i realizowały program ćwiczeń aerobowych przez około sześć miesięcy, rzadziej doświadczały nocnych potów, wahań nastroju i drażliwości, niż kobiety, które nie ćwiczyły.
Nowe badania wykazały zwiększone ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu u kobiet po menopauzie, które jedzą większe ilości produktów z kwasami tłuszczowymi typu trans.
W trakcie menopauzy kobiety dotyka wiele zmian w organizmie. Problemem może się stać nadmierny przyrost masy oraz zmiany kształtu sylwetki. Negatywne skutki klimakterium może złagodzić odpowiednia dieta.
Po leczeniu raka piersi wiele kobiet cierpi na uderzenia gorąca i nocne poty, ale psychoterapia może pomóc złagodzić te objawy, twierdzą brytyjscy uczeni.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem