Menopauza, nazywana często okresem przekwitania, nie musi wiązać się z ograniczeniami i rezygnacją z dotychczas podejmowanych aktywności. Kobieta po 48. roku życia może nadal „rozkwitać”, realizować swoje pasje i czuć się spełniona niezależnie od zmian następujących w jej organizmie. W tym celu powinna zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Jak to zrobić? Kilka wskazówek podpowiada ginekolog, seksuolog i endokrynolog prof. dr hab. Violetta Skrzypulec-Plinta.
Podczas menopauzy może dochodzić do znacznego ograniczenia funkcji układu oddechowego. Zdarza się, że klimakterium działa na zdolność oddychania tak szkodliwie jak papierosy.
Kobiety, które przechodzą menopauzę już przed czterdziestką, są bardziej narażone na złamania.
Uderzenia gorąca, nocne poty, drażliwość, zaburzenia snu, bóle stawów, przyrost masy ciała, obniżone libido – to najczęściej występujące objawy menopauzy. Konsekwencje zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety dojrzałej, można skutecznie minimalizować. Z okazji obchodów Światowego Dnia Menopauzy i Andropauzy zdradzamy 7 porad, jak to zrobić bez sięgania po farmaceutyki.
Nadmiar alkoholu i papierosy w ostatnich latach przyczyniły się do zwiększenia częstości występowania niektórych chorób, takich jak zawałów serca i udarów mózgu. Szczególny wzrost problemów tego rodzaju zanotowano u kobiet. W niektórych obszarach panie mogą liczyć na uprzywilejowaną sytuację, w innych mają się gorzej niż panowie
Menopauza to naturalny proces, trwający od 2 do 5 lat. Nie da się go zatrzymać. Warto więc zaakceptować ten etap przemian, a uciążliwe dolegliwości łagodzić jedną z wielu dostępnych metod.
Wraz z menopauzą ustaje kobieca płodność, z tego powodu 30% kobiet utożsamia ten czas z utratą kobiecości. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnia ginekolog i seksuolog prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta.
Jedynie 14% Polek kojarzy okres menopauzy z czasem kiedy kobieta odkrywa własną kobiecość i seksualność na nowo. Odpowiadamy na pytanie o to, czy menopauza naprawdę musi oznaczać koniec czerpania satysfakcji z życia seksualnego?
Menopauza przyspiesza biologiczne starzenie, a sprzyja temu także często towarzysząca klimakterium bezsenność.
Obecnie, gdy długość życia kobiet w Polsce wydłużyła się do ponad 81 lat menopauza przestała być traktowana wyłącznie jako schyłkowa faza życia, a stała się naturalnym etapem dojrzałości. Statystyczna Polka przechodzi menopauzę w wieku około 50 lat, więc matematyka nie pozostawia złudzeń – spora część jej życia przypada na okres po jej zakończeniu. Jeśli odpowiednio o siebie zadba, to druga połowa jej życia może okazać się równie satysfakcjonująca, spokojniejsza, a nawet bardziej kobieca.
Uderzenia gorąca, bezsenność, wahania nastrojów, a czasem nawet osteoporoza, choroby serca czy nowotwór. Sprawcą takiego zamieszania w organizmie kobiety może być menopauza, a właściwie towarzyszące jej zmiany hormonalne w postaci spadku poziomu estrogenów. Jak złagodzić negatywne skutki tych procesów? Radzimy sięgnąć po len i zawarte w nim lignany lniane.
Paleo-dieta, inaczej „dieta naszych przodków", od niedawna cieszy się rosnącą popularnością. Eksperci uważają, że pomaga nam lepiej funkcjonować i stracić na wadze. Teraz polecana jest także kobietom w okresie pomenopauzalnym, które walczą z nadwagą.
Kobiety przechodzące menopauzę powinny częściej mierzyć poziom ciśnienia krwi.
Leki przeciwdepresyjne są stosowane nie tylko przy depresji, z danych wynika, że przepisuje się je na wiele innych chorób.
Menopauza zaczyna się w różnym wieku u różnych kobiet. Dużo zależy zaś zależy od tego, co zapisane w DNA.