Aktywność fizyczna pozwala dłużej cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Pojawia się jednak pytanie o ilość ćwiczeń. Jakkolwiek dzisiejszy pięćdziesięciolatek to osoba w średnim, a nie starszym wieku, z biegiem lat zmienia się nieco „zapotrzebowanie" na wysiłek fizyczny.
Objawy depresji są powszechniejsze na kilka lat przed menopauzą i uważa się że jest to pewien symptom mającego nadejść klimakterium.
Moda na późne macierzyństwo i ojcostwo trwa. Pierwsze znacznie po trzydzistce nie jest dzisiaj niczym dziwnym. Jednocześnie lekarze zwracaja uwagę, że z biologicznego punktu widzenia nie jest to dobry trend i najlepszy wiek dla kobiet, by zostać mamami jest znacznie niższy. Nowe badania wskazują jednak, że późniejsze zajście w ciążę daje wiele korzyści.
Od dawna wiadomo, że dieta ma wpływ na ryzyko rozwoju różnych rodzajów raka. Teraz odkryto, spożywanie dużych ilości jogurtu może mieć efekty ochronne, a określone sery mogą sprzyjać chorobie.
Do tej krępującej sytuacji może dochodzić podczas kichania, kaszlania, szybkiego marszu, wchodzenia po schodach czy schylania się. Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM), bo o nim mowa, może dotyczyć każdego – zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jednak kobiety narażone są na tę dolegliwość znacznie częściej. Niezależnie od płci, większość chorych wstydzi się mówić o swoim problemie i latami stara się go ignorować. Tymczasem, by pozbyć się tej przykrej przypadłości w wielu przypadkach wystarczą np. odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne. W pozostałych pomagają metody chirurgiczne. O wysiłkowym nietrzymaniu moczu, jego przyczynach i sposobach radzenia sobie z nim mówi dr n. med. Tomasz Radomański Szpitala Żagiel Med w Lublinie.
Wiele kobiet może doświadczać objawów menopauzy, zanim jeszcze na dobre się ona rozwinie. Ich nasilenie jednak oznacza zwykle poczatek klimakterium. Zobacz, jakie symptomy zapowiadają wejście w ten okres.
Jeśli zmagasz się z uderzeniami gorąca i innymi objawami menopauzy, zacznij uprawiać sport - naprawdę ci pomoże.
Kiedyś kobiety zostawały matkami znacznie wcześniej niż obecnie, dzisiaj wiele pań rodzi pierwsze dzieci po trzydziestce i w ogóle wydłuża się wiek na rodzicielstwo - coraz częściej zdarzają się sytuacje, że mamami stają się panie w wieku seniorskim. Uczeni sprawdzili, czy wiek sprowadzenia potomstwa naśswiat ma znaczenie dla długowieczności. Znaleźli pewne korelacje.
Nowe badania wykazały, że orki również przechodzą przez menopauzę - może to pomóc wyjaśnić ewolucję menopauzy u obu gatunków.
Menopauza, nazywana często okresem przekwitania, nie musi wiązać się z ograniczeniami i rezygnacją z dotychczas podejmowanych aktywności. Kobieta po 48. roku życia może nadal „rozkwitać”, realizować swoje pasje i czuć się spełniona niezależnie od zmian następujących w jej organizmie. W tym celu powinna zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Jak to zrobić?
Menopauza, nazywana często okresem przekwitania, nie musi wiązać się z ograniczeniami i rezygnacją z dotychczas podejmowanych aktywności. Kobieta po 48. roku życia może nadal „rozkwitać”, realizować swoje pasje i czuć się spełniona niezależnie od zmian następujących w jej organizmie. W tym celu powinna zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Jak to zrobić? Kilka wskazówek podpowiada ginekolog, seksuolog i endokrynolog prof. dr hab. Violetta Skrzypulec-Plinta.
Podczas menopauzy może dochodzić do znacznego ograniczenia funkcji układu oddechowego. Zdarza się, że klimakterium działa na zdolność oddychania tak szkodliwie jak papierosy.
Kobiety, które przechodzą menopauzę już przed czterdziestką, są bardziej narażone na złamania.
Uderzenia gorąca, nocne poty, drażliwość, zaburzenia snu, bóle stawów, przyrost masy ciała, obniżone libido – to najczęściej występujące objawy menopauzy. Konsekwencje zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety dojrzałej, można skutecznie minimalizować. Z okazji obchodów Światowego Dnia Menopauzy i Andropauzy zdradzamy 7 porad, jak to zrobić bez sięgania po farmaceutyki.
Nadmiar alkoholu i papierosy w ostatnich latach przyczyniły się do zwiększenia częstości występowania niektórych chorób, takich jak zawałów serca i udarów mózgu. Szczególny wzrost problemów tego rodzaju zanotowano u kobiet. W niektórych obszarach panie mogą liczyć na uprzywilejowaną sytuację, w innych mają się gorzej niż panowie