Możesz odżywiać się jak dotychczas i nie dostarczać sobie nadmiaru kalorii, a jednak dostrzegać przyrost wagi. Skąd to wynika? U podstaw takiego procesu mogą leżeć różne przyczyny. Oto siedem najczęstszych powodów tycia nie spowodowanego zmianami w sposobie odżywiania się.
Kobiety w starszym wieku częściej niż ich rówieśnicy mężczyźni cierpią z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Według naukowców, taki stan rzeczy może wynikać ze zmian zachodzących w organizmie pod wpływem menopauzy.
Upadek to jedno z powszechnych zagrożeń dla ludzi w sędziwym wieku. Mniejsza tkanka mięśniowa i słabsze kości ułatwiają utratę równowagi, co z kolei może się wiązać z różnymi, także bardzo poważnymi urazami. Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka upadku są ćwiczenia, mówią lekarze.
Rak jajnika to siódmy najczęstszy nowotwór u kobiet. Według statystyk Światowej Fundacji Badań nad Rakiem (World Cancer Research Fund, WCRF), co roku diagnozuje się około 250 tysięcy nowych jego przypadków. Jakkolwiek wczesne objawy choroby są zwykle mało dostrzegalne, warto zwrócić uwagę na wszelkie niepokojące symptomy, by móc dostatecznie wcześnie zareagować. Sprawdź, jakie są oznaki rozwoju tego raka.
W okresie po menopauzie u kobiet następuje gwałtowna utrata masy kostnej, dochodząca nawet do 5% w ciągu roku. Szacuje się, że osteoporoza dotyczy około 40% kobiet mających ponad 50 lat.
Jeśli walczysz z rakiem piersi, powinnaś wzbogacić swoją dietę o produkty sojowe i warzywa kapustne, pomogą one bowiem osłabić skutki uboczne terapii.
Menopauza oznacza znaczące zmniejszenie poziomu estrogenu - to z kolei może skutkować różnymi problemami zdrowotnymi. Sprawdź, jak klimakterium wpływa na twoje ciało, by móc zapobiec pogarszaniu się symptomów menopauzy.
Poziom witaminy D jest znaczący dla prognozy walki z rakiem piersi. Niski poziom witaminy D może sprzyjać wzrostowi raka piersi i przerzutom.
Uderzenia gorąca, zmiany nastroju, problemy intymne - to nie jedyne, z czym muszą zmagać się kobiety w okresie menopauzy. Zachodzące w tym czasie zmiany hormonalne mogą mieć także wpływ na zdrowie zębów i dziąseł. Na jakie problemy w jamie ustnej trzeba się przygotować i jak złagodzić dolegliwości?
Podobno w trakcie menopauzy bywamy nieznośnie, płaczliwe, wybuchowe i nerwowe. Okres ten jest tradycyjnie postrzegany jako czas szczególnego rozdrażnienia. Czy to mit, czy może stan faktyczny?
Może i seks jest domeną ludzi młodych, ale tylko w zakresie tego, jak często jest uprawiany - jeśli chodzi zaś o jakość życia intymnego, jest ona wyższa u dojrzałych ludzi.
Zazwyczaj babcie i dziadkowie bardzo cenią sobie czas spędzany z wnukami. Okazuje się jednak, że mogą liczyć nie tylko na emocjonalne korzyści z budowania relacji z najmłodszymi w rodzinie - ustalono, że opieka nad wnukiem zmniejsza ryzyko demencji.
Menopauza jest nieunikniona, ale osteoporozie można starać się zapobiec. Jakkolwiek w seniorskich latach organizm ulega przemianom, które sprzyjają rozwojowi osteoporozy, to dzięki stylowi życia jesteśmy w stanie ograniczyć ryzyko choroby.
W starszym wieku następuje utrata tkanki mięśniowej, co oznacza i osłabienie, i wieksze ryzyko upadków. Taką sytuację dodatkowo pogarsza nadmiar alkoholu. A dotyczy to zwłaszcza kobiet.
Kobiety cechują się lepszą pamięcią niż mężczyźni, ale taki jest stan rzeczy do okresu menopauzy u pań.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem