Hormony mogą być wykorzystywane do leczenia i zapobiegania oznakom starzenia, takim jak zmarszczki i siwienie włosów.
Kobiety, które przechodzą menopauzę później, mają przez długie lata zdrowsze naczynia krwionośne niż te, u których menopauza występuje wcześniej.
Nowa forma leku stosowanego w leczeniu osteoporozy, która wiąże się niszą mniejszą ilością skutków ubocznych, może stanowić nową opcję dla pacjentów.
Kobiety, które schudły po 50-tym roku życia i utrzymały tę nową wagę, miały niższe ryzyko zachorowania na raka piersi niż panie, których waga pozostała stabilna.
Obecnie kobiety z rakiem piersi wrażliwym na estrogen są poddawane terapii antyhormonalnej. Jak wykazano, kobiety po menopauzie z guzami niskiego ryzyka odnoszą z tego leczenia długoterminowe korzyści (przez co najmniej 20 lat), u młodszych kobiet z podobnymi cechami guza, które jeszcze nie przeszły menopauzy, efekty są krótkoterminowe.
Kobiety, którym przed ukończeniem 50. roku życia chirurgicznie usunięto oba jajniki i które są nosicielkami wariantu genu APOE4, mają wysokie ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera w starszym wieku. Stosowanie terapii hormonalnej może jednak złagodzić to ryzyko.
Wykazano, że w przypadku kobiet wyższe poziomy HDL-C, czyli „dobrego cholesterolu", korelują ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera.
Lek o nazwie elinzanetant znacząco zmniejsza częstotliwość i nasilenie uderzeń gorąca związanych z menopauzą, jednocześnie poprawiając jakość życia kobiet.
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego weszłaś w menopauzę wcześniej lub później niż inne kobiety, przypomnij sobie, jak to było z twoją mamą. Rola genetyki jest kluczowa w określaniu wieku kobiety, w którym rozpoczyna się u niej menopauza.
Kobiety, u których okres okołomenopauzalny zaznacza się jakimiś objawami, są o 40 proc. bardziej narażone na depresję w tym czasie niż panie, które nie doświadczają żadnych symptomów.
Chmiel - jego szyszki kwiatowe używane do produkcji piwa - można znaleźć także w suplementach diety opracowanych w celu leczenia objawów menopauzalnych i innych schorzeń. Teraz eksperci oceniają, na ile ekstrakt z tej rośliny może pomóc w walce z rakiem piersi.
Skrócenie snu o zaledwie 90 minut przez sześć tygodni nasiliło insulinooporność u kobiet. Efekt był jeszcze bardziej wyraźny u pań po menopauzie.
Szacunkowo u jednej na cztery kobiety po menopauzie może rozwinąć się nieregularny rytm serca zwany migotaniem przedsionków, a jego główną przyczyną są stresujące wydarzenia życiowe i bezsenność.
Eksperci w leczeniu osteoporozy szczególnie ostrzegają, że złamania biodra lub kręgosłupa mogą oznaczać wyższe ryzyko kolejnych złamań kości. Okazuje się jednak, że złamania ręki, nadgarstka, nogi i innych części ciała również powinny wywołać alarm.
W okresie menopauzy wzrasta poziom złego cholesterolu, a 10 proc. tego wzrostu wynika ze zmian w poziomie hormonów płciowych.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem