W zdigitalizowanym świecie telefon komrókowy jest używany przez nas wielokrotnie w ciągu dnia, bo w istocie trudno się bez niego obejść. Korzystanie z niego nie jest domeną młodych, z „nosem w ekranie" chadzają dziś ludzie w każdym wieku i nie kontrolują poświęcanego na to czasu. Okazuje się zaś, że długie użytkowanie telefonu czy smartfonu może się wiązać z pewnymi problemami. Zobacz, jak może ci zaszkodzić „komórka".
Szacuje się, że jedna na kilkanaście osób doświadcza sezonowych zaburzeń afektywnych (seasonal affective disorder, SAD), choroby, która wywołuje m. in: obniżone samopoczucie, zaburzenia wagi, bezsenność, bądź nadmierną potrzebę snu, ciągłe zmęczenie, poczucie bezwartościowości, nieuzasadnione poczucie winy. Poznaj fakty i mity dotyczące SAD.
W przypadku zmagania się z bezsennością, problemów z porannym wstawaniem i zachowaniem jasności umysłu w ciągu dnia obwiniać można niewłaściwą dietę.
Bezsenność bywa bardzo uciążliwa. Jeśli doskwiera przez dłuższy okres czasu, nie tylko zaburza codzienne funkcjonowanie, ale ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie. Nie każdy problem ze snem jednak trzeba rozwiązywać poprzez sięgniecie po farmaceutyki, nierzadko wystarczą naturalne sposoby zapewnienia sobie dobrego nocnego odpoczynku.
Wyższy poziom melatoniny może zmniejszyć ryzyko rozwoju raka prostaty nawet o 75 procent.
Uczeni z McMaster University w Hamilton w Kanadzie opracowali dietę, która pomoże zachować młodość i zwalczać oznaki starzenia. Badacze zidentyfikowali podstawowe składniki „eliksiru młodości".
Nowe badanie pokazuje, że powszechne przekonanie nie kłamie: księżyc w pełni faktycznie zakłóca nasz sen! I to nawet wtedy, kiedy księżyca nie widzimy i nie mamy pojęcia, w jakiej fazie się znajduje. Prace szwajcarskich naukowców z uniwersyteckiego szpitala psychiatrycznego w Bale zostały opublikowane w magazynie Current Biology.
Praca w późnych godzinach nocnych może być sprzyjać rozwojowi wielu chorób. Kanadyjscy badacze odkryli, że istotnie zwiększa ryzyko raka piersi.
Walka z zaburzeniami snu często wymaga zmiany określonych nawyków, a nawet stylu życia. Czasem jednak jest nieskuteczna ze względu na zażywane leki. Niektóre medykamenty wzmagają problem bezsenności.
Jeśli masz trudności z zasypianiem i budzisz się wyczerpany każdego ranka, być może winna jest dieta. Określone produkty jedzone wieczorem mogą powodować, że zaśnięcie będzie prawdziwym wyzwaniem.
Sen jest bardzo ważny dla zdrowia. Zastosuj poniższe wskazówki, aby się wyspać i obudzić wypoczętym, z wielką energią na cały dzień.
Spadek poziomu melatoniny, hormonu snu, jest związany ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy, wynika z badań.
Okres zimowy w pełni. Krótkie dni niezbyt obfitujące w światło słoneczne i chłód wywołują zmiany w funkcjonowaniu organizmu. Niektórzy zaczynają się objadać, inni odnotowują spadek formy zarówno fizycznej, jak i psychicznej, u niektórych następuje modyfikacja pracy serca. Trzeba więc umieć sobie pomóc w przetrwaniu tego trudnego czasu.
Międzynarodowy Instytut Przeciwstarzeniowy (International Institute for Anti-Ageing, IIAA) popularyzuje zdrowy sposób odżywiania się i ostrzega, że współczesne menu często prowadzi do niedoborów witaminowo-mineralnych, które zagrażają zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, a także przyspieszają starzenie się.
Rola określonych hormonów w zdrowym starzeniu się i możliwości osiągnięcia długowieczności to temat powszechnie zgłębiany przez gerontologów. Zaburzenia hormonalne mogą prowadzić do rozmaitych chorób lub po prostu kiepskiego samopoczucia i przyspieszenia procesu starzenia się.