Większość z nas codziennie pokonuje parę tysięcy kroków, a spacery - choć nie są kojarzone z typowymi treningami - stanowią wysiłek, który może poprawić nasze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jeśli chcesz zmniejszyć stres, po prostu częściej wybieraj się na spacer.
W nowych badaniach odkryto, że medytacja może mieć pozytywne efekty przeciwbólowe, pozwala zmniejszyć dawkę leków opioidowych stosowanych na silne dolegliwości bólowe.
Jak co roku, przeszliśmy na czas zimowy, do początku trzeciej dekady grudnia „ubywa dnia" i czeka nas wiele tygodni chłodniejszej aury. Wszystkie te zmiany mogą sprzyjać sezonowemu osłabieniu nastroju (seasonal affective disorder, SAD).
Nad dobrostanem emocjonalnym można pracować tak, jak nad innymi umiejętnościami, mówią neurolodzy.
Z amerykańskich badań wynika, że aż jedna trzecia pacjentów chorujących na nowotwory szuka pomocy u bioenergoterapeutów, zielarzy i innych znachorów.
Jeśli po bogatej towarzysko wizycie w sanatorium czy udanej imprezie rodzinnej budzisz się z bardzo nieprzyjemnym uczuciem opuszczenia, to zupełnie naturalne, ale jeżeli zaczynasz wpadać w panikę na myśl o spędzeniu jakiegoś czasu w pojedynkę, może być objaw monofobii.
Medytacja nie tylko pomaga się uspokoić i poprawia nastrój, może mieć też wpływ na zdrowie fizyczne. Według uczonych z Uniwersytetu Wisconsin, praktykowanie medytacji może osłabić ryzyko wystąpienia chorób dróg oddechowych.
To, jak oddychasz, ma wpływ na twoją pamięć, mówią szwedzcy uczeni z Karolinska Institutet. Wdech i wydech przez nos może wzmocnić proces zapamiętywania.
Jeśli masz problemy ze snem, naucz się medytować, dzięki temu osłabisz u siebie poziom stresu i ograniczysz poziom zaburzeń snu.
Muzyka, która jest zwykle odtwarzana podczas uprawiania jogi czy medytacji, znacząco zmniejsza poziom niepokoju, pop z kolei może powodować zwiększenie oczuwanego stresu.
Pacjenci z rakiem, którzy decydują się na terapie komplementarne zamiast standardowych, częściej umierają z powodu swojej choroby.
Od czasu do czasu każdy z nas o czymś zapomina, a u niektórych zapominalstwo jest wręcz nagminne. Co więcej, upływ lat nie pomaga zachować pełnych możliwości pamięci. Badania pokazują jednak, że dieta i inne elementy stylu życia pomagają poprawić pamięć w dojrzałym i starszym wieku - oto kilka wskazówek, jak bez sztucznych wspomagaczy wzamcniać pamięć.
Zazwyczaj potrzebujemy 7 do 8 godzin snu i jeśli nie możemy tyle odpocząć, nie tylko czujemy się zmęczeni, ale i zagrażamy swojemu zdrowiu. W Światowy Dzień Snu eksperci przypominają, że wartość dobrego odpoczynku jest nie do zastąpienia. W poszukiwaniu metod na ułatwianie zasypiania, uczeni sprawdzili skuteczność medytacji heartfullness.
Jeśli boli cię głowa, nie musisz natychmiast sięgać po leki, istnieją inne - choć niektóre bardzo zaskakujące - sposoby na osłabienie bólu. Sprawdź, jakie metody będą działały u ciebie.
Wystarczy dwadzieścia minut dziennie skupenia modlitewnego, by osłabić napięcie i stres.