Specjaliści medycyny zintegrowanej łączą wiele alternatywnych metod leczenia i terapii z klasyczną, tzw. zachodnią medycyną, nie tylko, by pomóc swoim pacjentom, ale i ustalić, które metody są najbardziej skuteczne, a które przynoszą niejednoznaczne efekty. Część terapii konsekwentnie daje dobre rezultaty, są więc stosowane w ramach większości zintegrowanych programów leczenia raka i chorób serca w USA, piszą redaktorzy AARP. Oto krótki przegląd najbardziej popularnych terapii alternatywnych.
Medytacja może być skuteczną metodą leczenia bezsenności, wynika z badań przedstawionych podczas amerykańskiej konferencji dotyczącej problemów związanych ze snem.
Coraz większa liczba osób ucieka się do medycyny komplementarnej i alternatywnej (CAM) w przypadku chorób, których w ich odczuciu tradycyjna terapia nie jest w stanie wyleczyć. W samej tylko UE liczba ta przekracza 100 milionów pacjentów. Jednakże wyzwanie, przed którym stają praktycy CAM to brak funduszy i współpracy naukowej, co hamuje rozwój tego obszaru medycyny. I tu do akcji wkracza finansowany ze środków unijnych projekt CAMBRELLA, który ma rozwiązać ten problem. Realizacja projektu rozpoczęła się dnia 1 stycznia 2010 r.
Przestań liczyć kalorie, zacznij mantrować "om" - to pomoże zrzucić zbędne kilogramy na dobre, wynika z badań opublikowanych w magazynie „Preventive Medicine".
Co znaczy migrena, wie tylko ten kto choć raz jej doświadczył. Pozostali podchodzą raczej sceptycznie do tego zagadnienia i często traktują cierpiących na migrenę z przymrużeniem oka lub nawet lekceważeniem.
Ponad 70 procent Amerykanów w wieku ponad stosuje jakiś rodzaj terapii alternatywnej, takiej jak medytacja, bioenergoterapia, chiropraktyka, akupunktura, leczenie "czarodziejskimi" ziołami i preparatami czy techniki oddechowe.