Obecnie nie jest znany sposób zapobiegania rozwojowi choroby Alzheimera u osób starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi (mild cognitive impairment, MCI). Okazuje się jednak, że pomocna może tu być medytacja uważności.
Medytacja uważności jest coraz popularniejszą strategią w walce z lękiem. Teraz odkryto fizjologiczny dowód na to, że jest skuteczna w jego osłabianiu.
Od wieków ludzie praktykują medytację uważności, aby osłabić ból, teraz neuronaukowcy sprawdzili, czy i jak to naprawdę działa. Na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego zmierzono wpływ uważności na doświadczanie bólu i aktywność mózgu.
Medytacja ma właściwości przeciwbólowe; okazuje się, że już krótkie, 30-minutowe jej praktykowanie może złagodzić dolegliwości.
Zyskująca na popularności medytacja uważności może dawać różne korzyści prozdrowotne, nowe badania pokazują, że może pomóc w obniżaniu nadmiernego ciśnienia krwi.
Stres ma związek z wyższym ryzykiem wielu różnych chorób i jeśli się przedłuża, nie tylko bardzo obniża jakość życia, ale też ma przełożenie na liczne problemy ze zdrowiem fizycznym. Ustalono też, że bardzo źle wpływa na podejmowanie decyzji.
Zdarzenia związane z ekstremalną pogodą (np. powódź) niszczą zdrowie psychiczne