Polscy pacjenci znajdą się pod opieką gorzej przygotowanych lekarzy, jeśli Ministerstwo Zdrowia, zgodnie z zapowiedziami zlikwiduje lekarski staż podyplomowy - ostrzega 70% spośród 741 lekarzy ankietowanych w październiku 2009 roku przez największy portal społecznościowy dla lekarzy Konsylium24.pl.
Tegoroczna Nagroda Nobla z fizjologii i medycyny została przyznana naukowcom, którzy przedstawili pierwsze dowody na zależność długości telomerów od wieku komórki, a także wykazali, że gen telomerazy jest aktywowany w komórkach nowotworowych.
Podczas uroczystej gali, która odbyła się 14 stycznia w warszawskim Hotelu Le Royal Meridien Bristol, ogłoszono wyniki rankingu stu najbardziej wpływowych osób w ochronie zdrowia. Na czele listy już po raz trzeci znalazł się prof. Zbigniew Religa.
Ruszyła akcja „Nie biorę, chcę normalnie zarabiać", której celem jest promowanie właściwych zachowań wśród lekarzy i przywrócenie pacjentom zaufanie do nich.
Jak wynika z raportu wykonanego pod kierownictwem Kennetha G. Mantona z Duke University, Stany Zjednoczone chcąc zwiększyć produktywność starszych osób powinny zainwestować w badania i rozwój nowych technologii. Zwiększenia nakładów na biotechnologię, medycynę oraz nanotechnologię nie tylko da szanse na poprawienie jakości i długości życia, ale zmniejszy tez wydatki na służbę zdrowia.
Dlaczego chorujemy, a przez to często jesteśmy skazani na życie w trudnych warunkach, a nawet na przedwczesną śmierć? Skąd takie choroby jak: cukrzyca, niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, mukowiscydoza?
W wieku 68 lat Lilian Carter, mama prezydenta Jimmy’ego Cartera, wstąpiła do Korpusu Pokoju i spędziła w Indiach dwa lata pracując jako pielęgniarka. H G. Wells ukończył dysertację pozwalającą na uzyskanie stopnia doktora mając lat 76. Grandma Moses zaczęła parać się malarstwem mając lat 70, dziesięć lat później zorganizowano wystawę zawierającą tylko jej prace. W 1994 roku stulatek Ichijirou Araya wspiął się na najwyższy szczyt Japonii, Fuji (3776 m n.p.m.). To tylko kilka przykładów na to, że seniorzy z różnych pokoleń mogą dokonać spektakularnych dzieł. Starszy wiek nie musi stanowić przeszkody w pogoni za marzeniami, wręcz przeciwnie, wielu sądzi, że to najlepszy czas na realizację zamierzeń.
W Stanach Zjednoczonych ruszył program "Vital Visionaries" W jego ramach utworzono grupy złożone z pierwszorocznych studentów medycyny i osób starszych. Takie dwuosobowe zespoły mają spotykać się z seniorami ze świata sztuki i tworzyć własne artystyczne projekty.
Tylko 15 procent skontrolowanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej podpisuje umowy z konsumentami korzystającymi z komercyjnych usług medycznych. Interesy pacjentów w szczególnie rażący sposób naruszają klauzule wyłączające odpowiedzialność placówki za potencjalne błędy w sztuce lekarskiej.
So-net M3, firma należąca do Sony Communication Network doszła do porozumienia z Senior Communication w sprawie stworzenia sieci usług doradczych z zakresu medycyny.
Istnieje dyskryminacja osób starszych w dziedzinie zdrowia i usług opiekuńczych - uważa AGE, Europejska Platforma Ludzi Starszych. Trzeba uznać, że zdrowie w podeszłym wieku stanowi produkt zdrowego stylu życia i, że ludzie w każdym wieku powinni mieć dostęp porad zdrowotnych i usług z zakresu profilaktyki. Poza tym, starsi ludzie powinni mieć uczciwą, równą możliwość skorzystania z leczenia i operacji, a w sytuacjach, gdy wymagają intensywnego wsparcia, jak np. domowa opieka lekarska, muszą być traktowani godznie i z odpowiednią wrażliwością.
10 marca 2006 r. wykładem inauguracyjnym J.M. Prorektora Uniwersytetu Warszawskiego - prof. dr hab. Konstantego Adama Wojtaszczyka na temat "Polska w Unii Europejskiej" rozpoczął swoją działalność Uniwersytet Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim.