W tym roku przypada 50-lecie wszczepienia pierwszego stymulatora serca w Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W związku z rocznicą przygotowano unikalną ekspozycję stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów wszczepianych pacjentom na przestrzeni ostatniego pięćdziesięciolecia.
Współczesna medycyna ma bardzo wiele narzędzi do walki z chorobami, które całkiem niedawno były śmiertelne lub w znacznym stopniu utrudniały życie. Jednym z nich jest badanie ultrasonograficzne, powszechnie znane pod skrótem USG.
7 marca poznamy laureatki II ogólnopolskiego plebiscytu „Kobiety Medycyny” – na najbardziej aktywną i skuteczną kobietę w polskiej ochronie zdrowia. Każdy z nas może zdecydować, która z trzydziestu kandydatek zostanie uznana za najbardziej wpływową kobietę w polskiej medycynie.
Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy częściej niż w innych porach roku dopadają nas przeziębienia i infekcje. W tym okresie odwiedzamy też chętniej strony internetowe poświęcone tematyce zdrowotnej i medycznej. Okazuje się, że informacji tego typu poszukuje w sieci aż czterech na dziesięciu polskich internautów (8,8 mln). Internet jest też dla prawie 7,5 mln internautów źródłem informacji o profilaktyce i zdrowym stylu życia - wynika z ogólnopolskiego badania internetu Megapanel PBI/Gemius, realizowanego przez firmę Gemius.
Badania wykonane, wyniki osiągnięte, artykuły opublikowane. Wydaje się, że mająca taki przebieg praca uczonych to dobrze wykonana robota. Okazuje się jednak, że niektóre prace są tak absurdalne, iż warto przyznać im specjalne nagrody.
Zmarł sir Robert Edwards, który wraz z dr Patrickiem Steptoe opracował technikę zapłodnienia in vitro. Dzięki tej metodzie urodziło się dotychczas 5 milionów dzieci na całym świecie. Naukowiec miał 87 lat.
Dokładnie 6 miesięcy temu z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej został zainagurowany nowy portal społecznościowy – Pogromcy Mitów Medycznych. Jego ideą jest zwalczanie szkodliwych i często nieprawdziwych informacji na temat zdrowia poprzez ich merytoryczne weryfikowanie wspólnie z ekspertami medycyny na stałe współpracującymi z portalem.
W wizualizacji medycznej wykorzystuje się komputery do tworzenia obrazów 3D na podstawie zbiorów danych z obrazowania medycznego. To stosunkowo nowa dziedzina nauki, ale mimo swojej krótkiej historii technologia ta już zrewolucjonizowała medycynę. Znaczna część nowoczesnej medycyny opiera się na obrazowaniu 3D, które możliwe jest dzięki skanerom obrazowania rezonansem magnetycznym i skanerom tomografii komputerowej (CT) budującym obrazy 3D z plastrów 2D. To podstawa niemal całej chirurgii i leczenia onkologicznego w rozwiniętym świecie.
Polacy coraz bardziej krytycznie oceniają naszą służbę zdrowia. W skali od 1-10, ocena ta wynosi 2,6 pkt. w stosunku do 2,9 pkt. w ubiegłym roku. Jest to najsłabszy wynik ze wszystkich badanych państw. Dodatkowo aż 41% Polaków zrezygnowało w ostatnim roku z usług medycznych z powodu problemów finansowych – to wyniki badania Health Barometer 2012 przeprowadzonego przez Europ Assistance oraz Cercle Sante.
Większość dorosłych Polaków deklaruje zgodę na oddanie swoich narządów po śmierci, a także nie sprzeciwiłaby się ich pobraniu z ciała zmarłej osoby bliskiej pod warunkiem, że za życia nie zajmowała ona negatywnego stanowiska w tej sprawie - wynika z sondażu CBOS.
Zdrowie rodziców jest dla każdego z nas bardzo ważne. Co zrobić, by pomóc im utrzymać dobrą kondycję jak najdłużej? To pytanie, które zadajemy sobie nie raz. Eksperci zalecają zmianę sposobu odżywiania, większą aktywność fizyczną i regularne wykonywanie badań. Najtrudniejszym może okazać się to ostatnie, czyli przekonanie rodziców do odwiedzenia lekarza.
Komórki macierzyste MIC-1 nazywane są przyszłością medycyny regeneracyjnej i kosmetologii. Jednak wiedza o nich jest mało precyzyjna i prowokuje wiele skojarzeń i pytań. Dlatego warto ją usystematyzować - przedstawiamy pięć podstawowych faktów na temat wyjątkowego odkrycia.
Co drugi Polak nie czuje się bezpiecznie na myśl o dostępności i jakości usług szpitalnych – wynika z badania TNS OBOP, zrealizowanego w ramach ruszającej właśnie Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjnej „Zdrowe Szpitale”. Tylko 4% badanych jest przekonanych, że w momencie, gdy trafią do szpitala zostaną objęci opieką najwyższej jakości.
Aż 87 procent internautów poszukuje informacji medycznych w Internecie, a 46 proc. robi to przynajmniej raz w miesiącu. Do tego celu niemal wyłącznie są wykorzystywane wyszukiwarki internetowe (99 proc.)
18 września, w godzinach od 10 do 18, już po raz drugi w tym roku, Certyfikowani Lekarze Medycyny Estetycznej w całej Polsce otworzą swoje gabinety, by udzielać bezpłatnych porad i konsultacji wszystkim zainteresowanym. Biała Niedziela Estetyczna to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej.