Skóra niemowlęcia jest gładka, jędrna, wspaniale nawilżona. Z czasem traci swoje właściwości: staje się matowa, sucha, pomarszczona. Dlaczego? Ponieważ z biegiem lat ubywa nam kwasu hialuronowego - niezwykłego związku, który wiąże wodę w naskórku.
Patrząc na amerykańskie gwiazdy kina, nie można oprzeć się wrażeniu, że z wiekiem stają się one coraz młodsze i piękniejsze. Jak tego dokonują? Czy czas obchodzi się z nimi łagodniej niż ze zwykłymi śmiertelnikami? Otóż nie. Okazuje się, że skuteczną metodą walki z czasem jest... technologia.
Jeszcze do niedawna jedyną metodą osiągnięcia idealnego wyglądu była chirurgia plastyczna. Dziś, dzięki najnowocześniejszym odkryciom medycyny estetycznej, pożądany efekt można uzyskać bez skalpela - za pomocą bezpiecznych i nieinwazyjnych zabiegów. Gabinety, działające w tej branży, wyrastają jak grzyby po deszczu. Czy rzeczywiście każdy z nich jest godny zaufania? Czym się kierować przy wyborze specjalisty? Na co zwrócić uwagę? Jak się okazuje, Polacy wciąż mają w tej dziedzinie wielkie braki.
Leczenie zimnem to praktyka stosowana do poprawiania stanu zdrowia od wielu setek lat. Lekarze są zgodni, że zimno uśmierza ból, przyśpiesza proces gojenia ran i ma zbawienne działanie na skórę. Także w Polsce można korzystać już z zabiegów, których podstawą jest użycie niskich temperatur.
Rozstępy są widoczną oznaką głębokiego uszkodzenia włókien elastyny. Przyczyny ich powstawania to najczęściej czynniki hormonalne, znaczny wzrost masy ciała w krótkim czasie, ciąża lub czynniki genetyczne. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn, szczególnie tych uprawiających kulturystykę bądź będących w okresie dojrzewania. Nowopowstałe rozstępy są widoczne są w postaci czerwonych linii na skórze, które dopiero po paru miesiącach ulegają rozjaśnieniu. Czerwone rozstępy leczy się z o wiele większą skutecznością niż te jaśniejsze, dlatego chcąc się ich pozbyć, nie należy zwlekać.
Kosmetyki robione na zamówienie nie są już nowością, ale serum przygotowane z własnej krwi...? Bardziej osobistego specyfiku nie sposób sobie chyba wyobrazić...
Zadbane dłonie są naszą wizytówką i co do tego nie można mieć wątpliwości. Niestety, starzeją się równie szybko jak twarz, a uwagi poświęcamy im zdecydowanie mniej. Efekt: młoda buzia i zdradzające bezlitośnie wiek dłonie. Do niedawna medycyna estetyczna, która ma sporo do zaoferowania w dziedzinie skutecznej rewitalizacji i tzw. odmładzania, wobec tego problemu pozostawała jednak nieco bezradna. Dlaczego?
Zamiast brutalnej ingerencji mechanicznej, komórki tłuszczowe są wymywane przez strumień wody a miast pełnej narkozy pacjent otrzymuje jedynie znieczulenie miejscowe, by bezpośrednio po zabiegu samodzielnie opuścić klinikę. Ukazał się właśnie wywiad z doktorem Jakubem Brągoszewskim - jednym z pierwszych w Polsce lekarzy na co dzień wykonujących nowatorską liposukcję.
Dysmorfofobia. Tego słowa zaczęto używać pod koniec XIX wieku dla określenia zaburzeń psychicznych wywołanych lękiem przed własną „brzydotą". Dziś coraz częściej pada ono z ust psychologów a lekarze medycyny estetycznej mają z opisywanym zjawiskiem nie lada problem. Dlaczego? Bo jak powiedzieć pacjentowi, że niczego nie powinien w sobie zmieniać, że jego samoocena jest nieuzasadniona a defektu tak naprawdę nie ma, bądź jest naprawdę niewielki?
Jak informują branżowcy, na polskim rynku pojawiło się urządzenie, które znacznie zmieniło dotychczasowy zabieg liposukcji - Body Jet. Dzięki zastosowanej technologii obecnie można przeprowadzić już zabieg liposukcji w warunkach ambulatoryjnych - tj. pod znieczuleniem miejscowym i bez potrzeby pobytu w szpitalu - i dodatkowo reimplantować odessany tłuszcz w inne miejsce, np. w piersi, pośladki a nawet głębokie zmarszczki.
Zdaniem autora publikacji „Przeszczepy własnych komórek - przyszłość medycyny estetycznej", dr hab. Pawła Surowiaka z Akademii Medycznej we Wrocławiu, odmładzanie za pomocą własnych komórek, szczególnie komórek macierzystych - zarówno na poziomie rewitalizacji jak i rekonstrukcji skóry - stanowi obecnie największy potencjał medycyny estetycznej.
Nieestetyczne, opuchnięte worki pod oczami często pojawiają się z przyczyn strukturalnych lub dziedzicznych. Duże, nabrzmiałe kieszonki skórne pod oczami oszpecają twarz, dlatego każdy, komu przytrafiła się ta przypadłość, chciałby się jej pozbyć. Jednym ze sposobów, jakie proponuje współczesna medycyna jest blefaroplastyka (tj. plastyka powiek).
W dniach 25-29 maja w 13 polskich miastach odbędą się bezpłatne konsultacje lekarskie z zakresu medycyny i dermatologii estetycznej. Będą one częścią kampanii „Świadome Piękno" zainicjowanej przez szwedzką firmę biotechnologiczną Q-MED.
Dbanie o swoją urodę i wizerunek za pomocą chirurgii plastycznej oraz medycyny estetycznej zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez jedną z firm medycznych, 48,9% badanych zdecydowałoby się na operację plastyczną, aby poprawić swój wygląd.