Ludzie, którzy zwykle negatywnie reagują na zasady i zalecenia, mają mniejsze zaufanie do lekarzy i bardziej negatywny stosunek do szczepionek, mówią uczeni z Uniwersytetu Turku w Finlandii.
Pacjenci z rakiem, którzy decydują się na terapie komplementarne zamiast standardowych, częściej umierają z powodu swojej choroby.
Pacjenci z nowtworami nierzadko szukają wszelkich możliwych sposobów na walkę z chorobą. Niektórzy nawet wybierają alternatywne sposoby leczenia rezygnując z osiągnięć medycyny zachodniej. Ludzie ci jednak mają dwukrotnie wyższe ryzyko śmierci niż pacjenci poddający się standardowym terapiom.
Dopełnienie tradycyjnej medycyny, jej alternatywa czy tajemna wiedza? Czym naprawdę jest akupunktura? Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia jest ok. 40 jednostek chorobowych, przy których uznaje się, że akupunktura przynosi zadowalające efekty.
W 2002 roku Polacy kupili aż 15 mln 387 tys. opakowań leków homeopatycznych. Do 2011 roku sprzedaż spadła o połowę, a wartość rynku zmalała z maksymalnych 205 mln zł w 2009 roku do 139 mln zł.
Coraz większa liczba osób ucieka się do medycyny komplementarnej i alternatywnej (CAM) w przypadku chorób, których w ich odczuciu tradycyjna terapia nie jest w stanie wyleczyć. W samej tylko UE liczba ta przekracza 100 milionów pacjentów. Jednakże wyzwanie, przed którym stają praktycy CAM to brak funduszy i współpracy naukowej, co hamuje rozwój tego obszaru medycyny. I tu do akcji wkracza finansowany ze środków unijnych projekt CAMBRELLA, który ma rozwiązać ten problem. Realizacja projektu rozpoczęła się dnia 1 stycznia 2010 r.
Można powiedzieć, że w jakimś sensie medycyna wyrosła z czegoś między intuicją i magią. Tak naprawdę, oddzielenie medycyny od tych prekursorów nastąpiło ok. połowy XIX wieku. To czas, kiedy zaczęto wprowadzać metodologię badań naukowych, taką, która w dużym stopniu jest do dziś stosowana. Wcześniej zalecało się głównie metody mające oparcie jedynie w spekulacji myślowej.
Jednym z pierwszych posunięć wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego w tym roku było ustosunkowanie się do stanowiska Naczelnej Rady Lekarskiej, podważającego znaczenie homeopatii. Wznowiło to na krótki czas debatę o skuteczności tej metody leczenia. Gdy sprawa ucichła, ponownie przypomniała o niej jedna z firm public relations.
Ból pleców to dolegliwość, która w różnych momentach życia dotyka ponad 70 proc. osób. Badania naukowców dowiodły, iż pomocna w złagodzeniu bólu może być nie tylko farmakologia, ale i medycyna niekonwencjonalna.
Ponad 70 procent Amerykanów w wieku ponad stosuje jakiś rodzaj terapii alternatywnej, takiej jak medytacja, bioenergoterapia, chiropraktyka, akupunktura, leczenie "czarodziejskimi" ziołami i preparatami czy techniki oddechowe.
Według naukowców ze Stanów Zjednoczonych, seniorzy, którzy przekroczyli 65 rok życia i cierpią na depresję bądź stany lękowe znacznie częściej korzystają z medycyny uzupełniającej i alternatywnej, niż pozostałe osoby w tym samym wieku.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca