Kiedy ludzie czują się senni lub uważni, odczucie to jest do pewnego stopnia kontrolowane przez zmiany temperatur w 24-godzinnym rytmie dobowym. Inżynierowie z University of Texas w Austin opracowali unikalny system materacy i poduszek, który wykorzystuje ogrzewanie i chłodzenie, aby „informować" ciało, że czas iść spać.
Materac przeciwodleżynowy to jeden z niezbędnych elementów profilaktyki dla osób unieruchomionych na stałe lub czasowo. Umożliwia ochronę przed odleżynami, a jednocześnie zapewnia większy komfort opiekunowi. Na rynku znaleźć można wiele rodzajów materaców przeciwodleżynowych. Który z nich jest najlepszy? Jaki wybrać w konkretnej sytuacji?
Rano nasze wypoczęte ciało powinno być pełne energii, tymczasem ból pleców łatwo moze pokrzyżować plany na cały dzień. Skąd się bierze ta dolegliwość po całonocnym wypoczynku?
Wszyscy wiemy, że dobry sen jest kluczowy dla naszego samopoczucia, a za takowy odpowiada wiele czynników, m. in. materac, na jakim sypiasz. Jeżeli jest zużyty, nie tylko nie pozwoli ci odpocząć, ale i przysporzy dodatkowych kłopotów ze zdrowiem.
Dwie osoby w jednym łóżku to najczęściej dwie różne indywidualności. Różnimy się nie tylko wagą, wzrostem i budową ciała, lecz także predyspozycjami, ulubioną pozycją zasypiania, aktywnością ruchową w ciągu nocy, a dodatkowo porą wstawania. Jakie ma to znaczenie dla jakości i komfortu nocnego wypoczynku? Ogromne!
Czy problemy ze snem są wynikiem kłopotów dnia codziennego, czy przewlekłych chorób? Czy rodzaj materaca i pomieszczenie, w którym śpimy, mają wpływ na jakość naszego snu? Czy popołudniowa drzemka sprawi, że w nocy już nie zaśniemy? To tylko niektóre spośród tysiąca nieodgadnionych zagadek związanych ze snem. Wiele osób wciąż ma błędne wyobrażenia na jego temat, a przecież jest to jedna z najważniejszych funkcji biologicznych naszego organizmu. Złe nawyki mogą wpłynąć na to, jak będziemy funkcjonować w ciągu całego dnia.
Już nie łóżko, a rozkładana sofa są symbolem polskiego snu. Tylko co czwarty Polak śpi codziennie w tradycyjnym łóżku z materacem. I choć przesypiamy prawie 1/3 naszego życia to do sfery snu i jego jakości przywiązujemy bardzo małą wagę.
Arktyczne, mroźne powietrze to sprzymierzeniec w walce z roztoczami kurzu domowego. Warto wykorzystać zimowe słoneczne i mroźne dni, by pozbyć się tych alergenów z dywanu, narzuty, koca czy pościeli.
Energia, jaką zyskujemy po dobrze przespanej nocy, wzmacnia naszą odporność i dodaje nam optymizmu. Noc to również czas intensywnych procesów regeneracji skóry. W jej pielęgnacji przydaje się zarówno terapeutyczna siła snu jak i lecznicze właściwości niektórych roślin.
Materace sprężynowe mogą kojarzyć się ze skrzypieniem i sprężynami wychodzącymi na zewnątrz po długim użytkowaniu. Dlatego ten typ materaca nie cieszył się do tej pory uznaniem. Wszystko zmieniło się, odkąd klasyczny bonnell zastąpiono sprężyną kieszeniową.
Chrapanie to problem, z którym boryka się wiele osób. Nie dość, że przypadłość ta źle wpływa na zdrowie, to irytujące dźwięki sprawiają, że cierpi również twój partner. Jak można temu zaradzić?
Czas to pieniądz. W myśl tego powiedzenia, zdarza się rezygnować ze snu, by jeszcze więcej i dłużej pracować. To błąd - alarmują lekarze i psychologowie. O jakości naszego codziennego życia w dużej mierze decyduje bowiem dobrze przespana noc.
Wszyscy chcielibyśmy jak najdłużej cieszyć się sprawnością i zdrowiem. W zachowaniu kręgosłupa w dobrej kondycji pomóc może przestrzeganie kilku zasad.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem