Mastektomia to zabieg chirurgiczny, w ramach którego usuwa się tkanki piersi w celu walki z rakiem. Nacięcie zależy od wielkości i zasięgu nowotworu i wyznacza wygląd blizny po operacji. Wpływają na to również inne czynniki.
W leczeniu zaawansowanego raka piersi niezbędne są zmiany i współpraca wszystkich zainteresowanych stron z obszaru opieki zdrowotnej, pracy i polityki społecznej, zgodnie twierdzą przedstawiciele środowiska medycznego, organizacji pacjenckich i decydenci.
Anastacia, która przeszła podwójną mastektomię, na odważnej sesji fotograficznej pokazała swoje blizny. 48-letnia gwiazda popu wyjaśniła także, dlaczego zdecydowała się zaprezentować na łamach "Fault" zdjęcia po operacji.
W ubiegłym roku amerykańska aktorka Angelina Jolie poddała się prewencyjnej mastektomii informując o tym opinię publiczną. Z nowych danych wynika, że jej decyzja zainspirowała wiele kobiet do poddawania się badaniom piersi.
Po mastektomii otwiera się nowy etap życia. Zanim to nastąpi kobiety muszą przejść całą trudną drogę, zazwyczaj od załamania do akceptacji sytuacji w której się znalazły. Muszą również zaakceptować swój nowy wygląd.
Anastacia to jedna z niewielu osób, które potrafią podejść do ciężkiej choroby pozytywnie i z uśmiechem. W 2003 roku u piosenkarki po raz pierwszy zdiagnozowano raka piersi.
W naszym kraju prawie co czwarta kobieta, która zachoruje na nowotwór złośliwy, będzie miała raka piersi. Choroba ta każdego roku dotyka około 14 tysięcy Polek. Niestety to jedna z głównych przyczyn zgonów kobiet przed 65. rokiem życia. W miesiącu walki z rakiem piersi warto przypomnieć, że profilaktyka, a także wczesne wykrycie nowotworu i podjęcie leczenia pozwalają nawet na całkowity powrót do zdrowia.
Angelina Jolie opłakuje śmierć swojej ciotki. Debbie Martin zmarła 26 maja po przegranej walce z rakiem piersi.
Ogłaszając publicznie że przeszła podwójną mastektomię, Angelina Jolie wywołała światową dyskusję na temat prewencyjnego usunięcia piersi.
Angelina Jolie zdecydowała o poddaniu się zabiegowi podwójnej prewencyjnej mastektomii. Przyczyną decyzji aktorki jest obawa przed rakiem, na którego zmarła jej matka.
Kobiety dotknięte problemem raka piersi, które przeszły operację mastektomii, potrzebują nie tylko wsparcia i zrozumienia, lecz także specjalistycznego sprzętu i bielizny, która zapewni im najwyższy komfort i pozwoli na nowo zaakceptować swoje ciało.
Wystartowała akcja informacyjna "Życie po mastektomii". Kampania ta skierowana jest do kobiet, które zachorowały na raka piersi lub obawiają się, że ta choroba będzie oznaczała dla nich wyrok śmierci. Akcja ma na celu uświadomienie wszystkim paniom, że nowotwór piersi wcale nie musi oznaczać wyroku i nawet jeśli leczenie zakończy się operacją chirurgiczną, można normalnie dalej żyć i funkcjonować. Akcję wsparły trzy znane kobiety: Irena Santor - gwiazda polskiej piosenki, Elżbieta Kozik - prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Anna Popek - dziennikarka Telewizji Polskiej.
Najnowsze odkrycia naukowców sugerują, że kobiety chorujące na nowotwór piersi, które jednocześnie posiadają mutacje w genach predysponujące je do raka, mogą być skutecznie leczone z pominięciem zabiegu mastektomii (usunięcia piersi).
Po prawie sześciu latach Sąd Okręgowy wydał wyrok w sprawie kobiety, której w 2002 roku amputowano pierś w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Po operacji okazało się, że pacjentka nie miała nowotworu. Sąd przyznał jej 150 tys. zł zadośćuczynienia i dożywotnią rentę w kwocie 200 zł miesięcznie – piszą Echa Dnia.
Wyjątkowa wystawa zdjęć prezentująca historie kobiet po mastektomii i rekonstrukcji piersi „Odzyskana kobiecość” w październiku i listopadzie zaprezentowana zostanie we Wrocławiu. Towarzyszyć jej będzie akcja informacyjna pod hasłem „Wrocławskie Dni Profilaktyki Onkologicznej”. W jej ramach wygłoszony zostanie cykl bezpłatnych wykładów dla pacjentów, a osoby obciążone rodzinnym występowaniem chorób nowotworowych oraz kobiety po mastektomii rozważające zabieg rekonstrukcji piersi będą mogły skorzystać z konsultacji lekarskich w Poradni Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.