Trening interwałowy o wysokiej intensywności sprawia, że ludzie w średnim wieku stają się nie tylko zdrowsi, ale i inteligentniejsi, mówią medycy z Montreal Heart Institute.
Aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2, także u osób z wysokimi genetycznymi predyspozycjami rozwoju tej choroby.
Istnieje wyraźny związek między tempem chodzenia i genetycznym markerem wieku biologicznego.
Wraz z wiekiem organizm zmniejsza swoją zdolność do obrony przed procesami zapalnymi i łatwiej się one rozwijają, co ma znaczenie o tyle, że prowadzą zarówno do postarzałego wyglądu, jak i rozwoju wielu chorób. Jest jednak i dobra wiadomość -już relatywnie krótki wysiłek fizyczny osłabia stany zapalne.
Trening siłowy może znacznie zmniejszyć ryzyko wcześniejszej śmierci i poprawić ograniczenia funkcjonalne u osób starszych.
Ćwiczenia zmniejszają chęć sięgnięcia po przekąskę czy uraczenie się obfitym posiłkiem. Jak wynika z nowego badania, zaledwie 45 minut szybkiego marszu obniża danego dnia reakcję mózgu na jedzenie i to bez względu na wagę danej osoby.
Letni, ciepły dzień w nadmorskim kurorcie. Brzegiem morza spacerują tłumy wczasowiczów w różnym wieku. Wśród nich ci, którzy – zamiast pociągać jedną nogę za drugą - maszerują żwawym krokiem podpierając się kijkami. Wygląda na to, że nordic walking stał się jednym z ulubionych sportów polskich - i nie tylko polskich - seniorów. Dlaczego właśnie ich?
Rosie Swale – Pope, 61 – letnia Brytyjka wróciła do domu po pięcioletniej „wycieczce” dokoła świata. Podróż odbywała na własnych nogach.
Nie każdy może intensywnie ćwiczyć, ale niemal każdy może spacerować i maszerować. Dla takich osób fundacja „Aktywni” wspólnie z producentem leku ziołowego Venoforton proponują „Krok do zdrowia” - ogólnopolski marsz Nordic Walking. Marsz odbędzie się 13 października, jednocześnie w 10 miastach Polski. Marsz poprowadzą instruktorzy fundacji „Aktywni”. Udział w akcji jest bezpłatny.