Nielakoholowe stłuszczenie wątroby to jeden z najpowszehcniejszych przewlekłych problemów z wątrobą na świecie. Teksańscy uczeni odkryli, że pomocny w jej kontrolowaniu może być związek naturalnie występujący w roślinach.
Choroby wątroby są przyczyną około 2 milionów śmierci rocznie na całym świecie. Spośród nich jeden milion zgonów jest wynikiem powikłań marskości wątroby, a kolejny milion to efekt wirusowego zapalenia tego narządu oraz raka wątrobowokomórkowego. Statysyki pokazują, że marskość wątroby jest obecnie jedenastą najczęstszą przyczyną śmierci na świecie, a rak tego organu - szesnastą. Oto główne oznaki problemów z tym organem.
Nadmiar alkoholu i niewłaściwa dieta są poważnym zagrożeniem dla wątroby. Okres świąteczno-noworoczny jest więc szczególnie trudny dla zdrowia tego organu.
Regularne badania przesiewowe osób starszych powinny uwzględniać również regularne badania wątroby, w tym badanie AST i ATL, znane jako próby wątrobowe, oraz sprawdzenie poziomu biruliny, fosfatazy alkalicznej oraz dehydrogenazy mleczanowej. Co one oznaczają? Ile wynosi ich prawidłowy poziom? Kiedy należy udać się na badanie wątroby z krwi?
Wzrosła liczba przewlekłych zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B, wynika z raportu za rok 2017 roku na podstawie danych z krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Jeśli wątroba niedomaga, możesz zaobserwować u siebie część tych objawów. Oczywiście symptomy te nie muszą wskazywać jednoznacznie na problemy wątroby, niemniej warto w związku z nimi sprawdzić stan tego organu.
Pij kawę, twoja wątroba będzie ci za to wdzięczna. Trzy filiżanki tego napoju dziennie oznaczają zmniejszenie ryzyka raka i marskości wątroby o kilkadziesiąt procent.
Tegoroczny Światowy Dzień WZW jest obchodzony pod hasłem: „Poznaj WZW - działaj teraz" („Know hepatitis - Act now"). WHO ma nadzieję na zminimalizowanie zagrożenia wirusową chorobą wątroby.
Kawa jest dobra dla wątroby. Wystarczy pić dwie dodatkowe filiżanki tego napoju dziennie, by niemal o połowę zmniejszyć ryzyko marskości wątroby.
Cukrzyca może podnosić ryzyko najczęstszych postaci raka wątroby, wynika z nowego badania.
Alkoholizm to nazwa choroby polegającej na uzależnieniu od alkoholu. Wbrew obiegowym opiniom alkoholik nie musi się codziennie upijać, a sama choroba nie dotyczy wyłącznie ludzi z marginesu społecznego czy też celebrytów. Alkoholikiem może zostać każdy. Choroba dotyka nie tylko osoby na nią cierpiące, ale także ich całe otoczenie. Wpływa na rodziny, pracę, bezpieczeństwo w podróży i zachowania społeczne. Stanowi jeden z najpoważniejszych problemów cywilizacyjnych. W Polsce alkoholu nadużywa blisko 5 milionów osób, zaś liczbę uzależnionych szacuje się na blisko milion.
Uczeni odkryli związek pomiędzy stłuszczeniem wątroby i wysokim ryzykiem chorób serca.
Już kilka dodatkowych filiżanek kawy w miesiącu może zapobiec rozwojowi choroby autoimmunologicznej wątroby znanej jako pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (primary sclerosing cholangitis, PSC).
Codzienny wieczór przy lampce wina lub dwóch może oznaczać większą ilość alkoholu niż rekomendowana dla zdrowia. Można wypijać niewielkie ilości trunków, ale jednocześnie dostarczać organizmowi więcej jednostek alkoholu niż się wydaje. Warto to przeanalizować, bo skutki nadmiaru mogą powodować poważne problemy.
Osoby nadużywające alkoholu są szczególnie narażone na raka trzustki. Ludzie, którzy wypijają trzy lub więcej drinków w ciągu dnia, mają o 36% większe ryzyko zgonu z powodu raka trzustki w porównaniu z niepijącymi - nawet jeśli nigdy nie palili, co jest znanym czynnikiem ryzyka tej choroby.