W przypadku większości ludzi korzyści z ćwiczeń aerobowych znacznie przewyższają ryzyko, jednak bardzo wymagające ćwiczenia wytrzymałościowe - takie jak udział w maratonach i triathlonach u osób mniej wprawnych do takiego wysiłku - mogą zwiększać ryzyko nagłego zatrzymania krążenia, migotania przedsionków lub zawału.
Trening i ukończenie pierwszego maratonu „odwraca" starzenie się głównych naczyń krwionośnych. Starsi i wolniejsi biegacze zyskują największe korzyści.
83-letni polski multimaratończyk Jan Morawiec zdobył złoty medal w maratonie podczas 21. Mistrzostw Świata Weteranów w Lyonie, broniąc w ten sposób tytuł uzyskany dwa lata temu.
Wiek nie jest wymówką dla braku aktywności fizycznej. Właściwie to okazuje się, że nie ma dla treningów granic poza stanem zdrowia - dowiodła tego 92-latka, która przebiegła maraton zyskując tym samym wpis do Księgi rekordów Guinnessa.
91-letni Ernie Andrus, weteran marynarki wojennej USA, ma ambitny plan - zamierza przebiec ojczysty kraj. Jego przedsięwzięcie trwa od kilkunastu miesięcy. Ma wielu kibiców.
Jan Morawiec, 81-letni aktualny Mistrz Świata Weteranów w maratonie, jeden z najbardziej zasłużonych polskich biegaczy długodystansowych, pokonał kolejny raz królewski dystans: przebiegł łódzki Maratonu Dbam o Zdrowie z czasem 4:26:36. Był piąty w swojej kategorii wiekowej, zostawiając za plecami wielu młodszych zawodników.
Gwiazda „Słonecznego patrolu" Pamela Anderson znalazła się wśród biegaczy biorących udział w New York City Marathon, który odbył się 3 listopada.
Moda na bieganie stała się faktem. Polacy, bez względu na wiek, nie odczuwają już wstydu wynikającego z pokazywania się publicznie w stroju sportowym. Coraz chętniej biegają ludzie starsi, bo przecież chodzi tu nie tylko mile spędzony czas i aktywny odpoczynek, ale głównie o nasze zdrowie. Co ciekawe, wśród seniorów modne stają się ostatnio biegi maratońskie.
Fauja Singh, najstarszy na świecie maratończyk, zamierza zrezygnować z udziału w zawodach. Jednakże koniec jego kariery jest intensywny, niedawno staruszek pobiegł w "mini maratonie", który miał na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie praw i bezpieczeństwa kobiet.
Aktywność fizyczna jest niezbędna, by zachować dobry stan zdrowia do późnej starości, powtarzają niczym mantrę - nie bez racji - lekarze wszelkich specjalności. Jaki rodzaj treningu wybrać, to jednak temat na szersze dyskusje i niemal pewny brak zgody wśród dysputantów. Jednymi z najmniej kontrowersyjnych ćwiczeń są biegi.
Najstarszy na świecie maratończyk pobiegł dziś z pochodnią olimpijską ulicami wschodniego Londynu. 101-letni Fauja Singh po raz pierwszy niósł pochodnię osiem lat temu w Atenach, teraz przebiegnie z nią po stolicy Wielkiej Brytanii.
101-letni Fauja Singh jest najstarszym biegaczem na świecie. Stanowi przykład, że nigdy nie jest za późno na znalezienie pasji - po raz pierwszy wystąpił w maratonie w wieku 89 lat. Teraz jednak ma dość - postanowił odłożyć sportowe buty do szafy.
Przyszła wiosna a wraz z nią cieplejsza aura. Jedną z oznak nowej pory roku jest zwiększenie liczby ludzi poruszających się na rowerach i ćwiczących w parkach. Trening na świeżym powietrzu ma wiele zalet i nic nie kosztuje - np. bieganie: jako ogólnorozwojowe, poprawiające kondycję i wysmuklające sylwetkę jest szeroko rekomendowane. Warto tylko wiedzieć, jak bezpiecznie przemierzać parkowe alejki czy przedmieścia.
Średnia długość życia wzrasta i oznacza to rozpowszechnienie problemów zdrowotnych związanych z wiekiem. Jednocześnie jednak możemy obserwować sędziwych, ale będących w świetnej formie ludzi, dla których wiek to tylko liczba.
Uważany za najstarszego maratończyka na świece Fauja Singh znów wziął udział w biegu. Tym razem wystartował w maratonie w Toronto i na mecie zostawił za sobą pięciu zawodników.