Mieszanka miodu i octu, znana również jako oksymel, od dawna jest stosowana jako środek leczniczy w medycynie tradycyjnej, teraz zaś naukowcy ustalili, że taka kombinacja może być wykorzystywana w leczeniu ran.
Jesienno-zimowa depresja, niechęć do jakiegokolwiek działania, znużenie i smutek niewiadomego pochodzenia - któż nie zna tych tak charakterystycznych dla obu pór roku, stanów „psyche"? Radzimy sobie jak możemy, przyjmujemy witaminy i różnego rodzaju adaptogeny, ćwiczymy, chodzimy do kina, spacerujemy i marzymy o wiosennym słońcu.
Miód Manuka posiada wyjątkowe antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości i jest bogaty w proteiny, witaminy i minerały, które mają zdolność do odżywiania, wygładzania i leczenia wrażliwej skóry.
Istnieją naukowe dowody na to, że miód z krzewu manuka jest skuteczny w zwalczaniu świądu i bakterii wywołujących chorobowe zmiany skóry (egzemę). Wspomniany miód znany jest jako remedium na liczne choroby już od czasów starożytnych. Krzewy, z którego pochodzi, znaleźć można jedynie w Nowej Zelandii, jego zdrowotne właściwości tłumaczy się wysoką zawartością środków antybakteryjnych.