Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa dotykająca kobiety - 12 tysięcy zachorowań na rok w Polsce!
W Polsce w ciągu ostatniej dekady nastąpiła poprawa wskaźnika przeżyć o 13 punktów procentowych - z 62% na 75%. Taki stan związany jest ze wzrostem świadomości kobiet o korzyściach wynikających z regularnych badań mammograficznych. Prawidłowy wynik mammografii daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa, a udział w badaniach profilaktycznych jest wyrazem odpowiedzialności za rodzinę. Należy podkreślać, że tylko w przypadku wcześnie wykrytej zmiany współczesna medycyna oferuje całkowite wyleczenie.
W ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansowanego ze środków finansowych Ministra Zdrowia - jednego z zadań Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych, 1 października br. ruszyła pilotażowa kampania pn. „Polecam Mammografię!".
Kobiety w Europie Zachodniej chętnie korzystają z przesiewowych badań mammograficznych. Tymczasem w Polsce takie badania nie cieszą się popularnością. Mimo że od 5 lat mammografia w grupie wiekowej 50-69 lat jest bezpłatna, wiele kobiet nie zgłasza się na badania. Frekwencja podczas skriningu jest niska - w skali Polski wynosi tylko ok. 40%. To sprawia, że rak piersi w naszym kraju nadal wykrywany jest zbyt późno, a jego leczenie jest trudniejsze i bardziej kosztowne.
W okresie od marca do czerwca w 80 gminach i dzielnicach biorących udział w konkursie Zdrowa Gmina odnotowano wzrost frekwencji kobiet zgłaszających się na mammografię i cytologię, która odpowiednio wyniosła średnio 1,98% oraz 0,69%. Największy średni wzrost frekwencji w ciągu ostatnich czterech miesięcy odnotowała w badaniach mammograficznych Gmina Wodynie - 16,57%, a w badaniach cytologicznych Gmina Paprotnia - 7,09%. Gminy, które do końca trwania konkursu odnotują największy średni wzrost frekwencji wśród osób zgłaszających się na badania, będą miały największe szanse na wygraną.
Kylie Minogue, artystka, u której kilka lat temu zdiagnozowano raka piersi, planuje koncert na rzecz organizacji walczących z nowotworami z okazji piątej rocznicy pokonania przez nią choroby.
Ministerstwo Zdrowia umieściło na swej stronie internetowej „Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy - Kodeks pracy", zgodnie z którym w ramach badań profilaktycznych pracowników obowiązkowe będą badania diagnostyczne w celu wykrycia raka szyjki macicy kobiet w wieku 25-59 lat oraz raka piersi kobiet w wieku 50-69. Nowe prawo uchodzi za kontrowersyjne.
Rak piersi oraz rak szyjki macicy są, po chorobach układu krążenia, częstą przyczyną zgonu wśród kobiet w Polsce. Jednak Polki wciąż boją się badać i często decydują się na wizytę u lekarza, gdy objawów choroby po prostu nie da się już dłużej ignorować. W ten sposób pozbawiają się szansy na to, by pokonać raka - alarmują specjaliści.
Najnowsze wytyczne do badań mammograficznych, zaprezentowane ostatnio przez dwie grupy badawcze specjalizujące się w obrazowaniu piersi, zakładają, że testy przesiewowe powinny być wykonywane nie tylko u kobiet po 40 roku życia.
Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli Ministerstwo Zdrowia musi poprawić wdrażanie „Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych". Kontrolerzy podkreślają, że część dotychczasowych przedsięwzięć jest zbyt kosztowna, źle zaplanowana, źle nadzorowana i mało efektywna.
Słynna tenisistka Arantxa Sánchez-Vicario i Europa Donna wzywają europejskie kobiety do wzięcia udziału w Breast Health Day, który przypada 15 października.
Aktywność fizyczna może uratować życie i pomaga ograniczyć ryzyko wystąpienia raka piersi. Zdaniem specjalistów brak ruchu jest odpowiedzialny za 10-16 procent wszystkich przypadków zachorowań na ten rodzaj nowotworu.
Tegoroczna, jedenasta już edycja Marszu Różowej Wstążki, odbędzie się 10 października. W Warszawie jego uczestniczki będą mogły także skorzystać ze specjalistycznych badań oraz konsultacji z ekspertami.
Avon Cosmetics i Stowarzyszenie Amazonki Warszawa - Centrum podsumowały zorganizowaną w czerwcu br. akcję profilaktyczną "Sobota w Gabinecie z różową wstążką". Z zebranych przez nich danych wynika, że w 47 "Gabinetach z różową wstążką" z dofinansowanych badań USG piersi skorzystało 2156 kobiet.
Krakowskie Stowarzyszenie Akademia Pełni Życia wystąpiło do Małopolskiego Oddziału NFZ z pismem, w którym apeluje o objęcie badaniami profilaktycznymi osób starszych i to bez obowiązujących dotąd ograniczeń wiekowych. Stowarzyszenie jest organizacją działającą na rzecz seniorów.