Każdego roku zwiększa się liczba osób wyjeżdżających w najbardziej odległe zakątki świata. Egzotyczna wyprawa może być piękną i niezapomnianą przygodą, pod warunkiem, że przygotowując się do podróży nie zapomnimy o tym, co najcenniejsze – o zdrowiu. Niestety wiele osób zapomina jak wiele zagrożeń zdrowotnych czyha na nich w regionach tropikalnych. Światowy Dzień Zapaleń Mózgu i Opon Mózgowo-Rdzeniowych oraz Światowy Dzień Malarii to dobra okazja, aby przypomnieć o tym, jak ważne jest zdrowie w podróży.
Stewardesa, policjant, mężczyzna z Pomorza Zachodniego, dziennikarka, starsza kobieta po powrocie z Nigerii, młody lekarz po pobycie w południowej części Afryki. Wszyscy umarli w ciągu ostatnich lat na malarię. Wspólnym mianownikiem tych tragicznych przypadków było zlekceważenie zdrowotnych zaleceń dla podróżnych udających się do egzotycznych krajów.
Malaria, czyli po polsku zimnica jest ostrą lub przewlekłą chorobą pasożytniczą wywołaną przez pierwotniaka z rodzaju Plasmodium. Wektorem, czyli przenosicielem zarażenia jest samica komara widliszka (Anopheles), którą wyróżnia charakterystyczne ułożenie ciała względem powierzchni skóry w czasie żerowania. Widliszka trzyma odwłok pod kątem 45 stopni do powierzchni skóry, podczas gdy pozostałe komary trzymają go równolegle.
Wódka Belvedere jako pierwsza polska marka rozpoczęła współpracę z (RED), charytatywnym projektem autorstwa lidera grupy U2, Bono.
Nieświeże skarpetki – tak, aromat czosnku i cytryny – nie. Tak w skrócie przedstawiają się zapachowe upodobania komarów, które przyciągają lub zniechęcają owady do gryzienia człowieka i wypijania krwi.
Wakacje to nie tylko okres wypoczynku, ale także czas opędzania się od natrętnych owadzich krwiopijców. Jak pokazują statystyki sprzedażowe największej w Polsce drogerii internetowej SuperKoszyk.pl Polacy w tym roku kupili znacznie mniej środków przeciw komarom. Czy możemy zatem sądzić, że komarów jest faktycznie mniej?
Lato jest już coraz bliżej, a wraz z nim słońce, plaża, las, woda i ... komary! Niestety, komary, meszki i kleszcze potrafią zakłócić nawet najbardziej wyczekany urlop. Według badania TNS OBOP co trzeci badany wskazuje gryzące komary jako powód skutecznego popsucia wakacji. Wyższe wskazania uzyskała tylko zła pogoda (72%).
Naukowcy odkryli, że pewna klasa leków do chemioterapii, opracowanych pierwotnie do blokowania kluczowych szlaków sygnałowych w komórkach nowotworowych, likwiduje pasożyta wywołującego malarię. Badacze wierzą, że odkrycie to może zapoczątkować nową strategię zwalczania tej śmiertelnej choroby, która każdego roku dotyka 250 milionów ludzi na świecie a zabija od 1 do 3 milionów. Dotychczasowe próby znalezienia skutecznego środka nie przynosiły efektu ze względu na zdolność pasożyta do szybkiego uodparniania się na leki. Badanie opublikowano w internetowym wydaniu magazynu Cellular Microbiology.
Rzecznik prasowy George'a Clooneya powiadomił, iż aktor zachorował na malarię. Na szczęście stan zdrowia gwiazdora poprawia się.
Walka z białaczką została nagrodzona w dwóch z czterech kategorii niedawno rozstrzygniętego konkursu na Europejskiego Wynalazcę Roku. Szwajcarski chemik medyczny, dr Jürg Zimmermann, wraz amerykańskim onkologiem dr Brianem Drukerem zdobyli nagrodę w kategorii "Przemysł" za wynalezienie leku Glivec.
Epidemia cholery w Zimbabwe nadal nie jest opanowana i zagraża wielu krajom południowej Afryki. Równie śmiertelne żniwo zbiera w ostatnich miesiącach malaria w Kenii.
Co roku na świecie 3 miliony ludzi umiera na malarię. Co 30 sekund jedno afrykańskie dziecko przegrywa walkę z tą chorobą. W maju ruszyła kampania Polskiego Czerwonego Krzyża „Stop malarii”, dzięki której każdy może pomóc. Ambasadorką kampanii jest Beata Pawlikowska, która poprowadzi humanitarną wyprawę PCK do Afryki.