Pieniądze to jeden z głównych powodów, jakie wskazują małżonkowie, mówiąc o swoich problemach w związku. Okazuje się, że brak akceptacji dla sposobu ich wydawania przez partnera stanowi jeden z głównych czynników rozstania.
Jeśli chodzi o motywacje, które skłaniają do przejścia na dietę, zdrowie wcale nie musi być na pierwszym miejscu - kobiety często podejmują ten trud, by zadowolić swojego partnera.
Od czego zależy trwałość związku? Na to pytanie od dawna odpowiedzi szukają terapeuci i małżeństwa w kryzysie. Nierzadko zwracają się po nią do tych, którym się „udało", tzn. par z wieloletnim stażem. Często okazuje się jednak, że to, co dla jednych jest remedium, u innych pogłębia problem. Eksperci starają się więc ustalić kilka nieco bardziej obiektywnych aspektów długowieczności związków. Oto siedem z nich.
Chyba każdy z rozrzewnieniem wspomina początki swojego związku - silne emocje, chęć spędzania razem każdej chwili, niesamowita energia, wielkie uczucia, etc. Z czasem jednak relacja się zmienia i po kilkunastu, kilkudziesięciu latach bycia razem wielu ludzi ze smutkiem stwierdza, że czas „niezwykłych uniesień" bezpowrotnie minął. Niektórzy się z tym godzą, inni są skłonni nawet odejść. Jest jednak trzecia droga - można zadbać o „świeżość" dojrzałego związku.
Tempus fugit (łac. czas ucieka) i szkoda go na życie w kiepskim związku. Rzecz jednak nie w tym, że gdy tylko coś się psuje, należy poszukać nowego partnera, ale w tym, by relację od początku dobrze formować. Istnieje kilka niezbywalnych zasad zgranego, satysfakcjonującego związku także z dłuższym stażem.
Osoby, które są rodzicami, mają większe szanse na długie życie, mówią szwedzcy badacze.
Liczba rozwodów rośnie od lat i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się odwrócić. Coraz trudniej jest o trwałe szczęśliwe małżeństwa. Być może lepsza wiedza o relacjach mogłaby zmienić taki stan rzeczy? Psychologowie od lat badają związki i wskazują, że daje się wyróżnić pewne zachowania, które są zwiastunami rozwodu.
Starsi Amerykanie coraz częściej się rozwodzą. Wskaźnik rozpadu małżeństw wśród młodszych zaś jest niższy.
Na to, czy ktoś będzie żył dłużej, znacznie większy wpływ mają członkowie rodziny niż przyjaciele, mówią badacze z Uniwersytetu w Toronto.
Rozwód sprzyja zmniejszeniu talii u starszych kobiet, małżeństwo z kolei częściej oznacza poszerzenie w pasie...
Jeśli chcesz schudnąć, namów na zmianę nawyków żywieniowych także swojego współmałżonka - razem znacznie łatwiej będzie wam osiągnąć upragniony cel.
Sposób „prowadzenia się" ma wpływ na szanse na długowieczność. Chodzi tu przede wszystkim o dietę i sport, ale okazuje się, że istnieje też korealcja pomiędzy wiernością i dłuższym życiem.
Osoby samotne są szczuplejsze niż ludzie pozostający w małżeństwie lub stałym związku.
Ludzie starsi, którzy mieszkają ze swoimi współmałżonkami, cieszą się lepszym zdrowiem niż seniorzy żyjący w pojedynkę lub ze swymi dorosłymi dziećmi.
Wielu mówi, że „wszystko powszednieje" i nie należy się spodziewać wielkich uniesień w dojrzałym związku. Tymczasem romantyzm nie musi umierać po upływie lat, uważają amerykańscy psychologowie.