Stosunek Polaków do rozwodów ewoluuje w kierunku coraz większej ich akceptacji, jednak akceptacja ta w większości przypadków nie jest bezwarunkowa, a samo zjawisko niezmiennie budzi w społeczeństwie wiele kontrowersji – wynika z sondażu CBOS. Choć przyzwolenie na rozwody jest coraz większe, to coraz rzadziej w opinii społecznej ich wystarczającą przyczynę powinny stanowić takie sytuacje jak niezgodność charakterów małżonków, choroba weneryczna oraz alkoholizm jednej z osób pozostających w formalnym związku.
„Kto z kim przystaje, takim się staje", mówi stare przysłowie i z pewnością dotyczy to małżeństw. Zazwyczaj ludzie przejmują nawyki i inne elementy stylu życia współmałżonków, co nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia.
Osoby, które w starszym wieku pozostają w związku, mają większe szanse na zachowanie dobrego zdrowia.
Wiele badań pokazało, że małżeństwo może dawać prozdrowotne korzyści. Ludzie będący w związkach są zdrowsi i żyją dłużej. To wszystko pozostaje w mocy pod jednym warunkiem - o ile związek jest udany, jeśli zaś powoduje kłopoty i znacznie obciąża emocjonalnie, przyczynia się do rozwoju kłopotów ze zdrowiem. Problematyczne relacje z partnerem skutkują np. wyższym ryzykiem nadwagi.
Odsetek rozwodów w różnych częściach świata jest coraz wyższy. Australijscy uczeni postanowili sprawdzić, jakie czynniki sprzyjają rozstaniom, a jakie zwiększają szanse trwałości związku.
Małżeństwo, o ile nie jest źródłem ciągłych konfliktów i trosk, dobrze wpływa na stan zdrowia współmałżonków. Najwyższe „zyski" ze względu na pozostawanie w związku kobiety osiągają w sferze mentalnej, a mężczyźni - fizycznej.
Im dłużej trwa małżeństwo, tym lepiej komunikują się i spokojniej żyją na co dzień stanowiący je ludzie. Długi staż związku oznacza mniej kłótni.
Genetyka ma duży wpływ na nasze szanse na długowieczność, ale jest to zaledwie jeden z komponentów oddziałujących na to, ile będziemy żyli, drugi obejmuje wiele innych czynników.
Alec Baldwin uważa, że młodzi narzeczeni spowinni spedzac w swoim towarzystwie jak najwięcej czasu.
Warto pozostawać w związku, to sprzyja zdrowiu, wskazują brytyjscy uczeni. Chodzi nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także o możliwości poznawcze.
Will Smith uważa, że spędzi ze swoją żoną Jadą Pinkett całe życie.
Ludzie samotni, rozwiedzeni, czy owdowiali mają wyższe ryzyko zachorowania na choroby serca, udar i przedwczesną śmierć z ich pwoodu w porównaniu do osób pozostających w związkach.
Hugh Grant się ożenił. Choć w filmach jako pana młodego widzieliśmy go kilkakrotnie, w realnym życiu na ślubnym kobiercu stanął po raz pierwszy w wieku 57 lat.
Tina Turner wybaczyła Ike'owi Turnerowi jego zachowanie podczas małżeństwa. 78-letnia wokalistka nie chowa już urazy wobec swojego byłego męża, który zmarł w 2007 roku. Piosenkarka rozwiodła się Ikiem w 1976 roku. Po czasie opisywała swojego męża jako kontrolującego brutala.
5-go marca obchodzony jest Dzień Teściowej. Choć święto nie cieszy się jeszcze dużą popularnością, warto je zasygnalizować, jako że stanowi element przypomnienia o wartości starszych członków rodziny, ich istotnej roli życiowych doradców obdarzonych doświadczeniem i gotowością niesienia pomocy.