Na pytanie o to, co jest najwyższym priorytetem, większość ludzi odpowiada: troska o członków rodziny.
Osoby pozostające w małżeństwie są zdrowsze niż ludzie samotni, rozwiedzeni lub owdowiali. Mamy biologiczne dowody wyjaśniające, dlaczego tak się dzieje.
Zarówno małżeństwo, jak i rozwód mogą znacząco wpływać na zmiany wagi, nierzadko skutkując kilkoma dodatkowymi kilogramami. Dotyczy to szczególnie osób powyżej 30 roku życia, duże różnice są tu jednak wśród kobiet i mężczyzn.
Kiedy mąż chrapie, żona wybudza się i usiłuje sprawić, by zmienił pozycję, w jakiej śpi. Ranem zaś oboje są niewyspani. To częste zjawisko, które może mieć większy wpływ na małżeństwo, niż się sądzi.
Sądzisz, że czas spędzony z dziećmi i współmałżonkiem jest kluczowy dla poczucia szczęścia? Być może naprawdę takie poczucie zyskasz w towarzystwie przyjaciół.
Jak ma się pozostawanie w małżeństwie do poczucia szczęścia? Czy samotność oznacza brak radości z życia? Naukowcy z Michigan State University (MSU) postanowili znaleźć odpowiedź na pytania tego rodzaju.
Z badania opublikowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że napięte relacje z rodzicami, rodzeństwem czy dalszą rodziną mogą być bardziej szkodliwe dla zdrowia niż problemy ze współmałżonkiem.
Małżeństwo może się z rozpaść z różnych powodów, także wtedy, gdy jeden z małżonków nie jest w stanie poradzić sobie z chorobą drugiego.
Jednym z głównych powodów, dla których pary szukają pomocy terapeutów, są problemy z komunikacją. Czy zatem lepsze porozumiewanie się oznacza bardziej satysfakcjonujący związek? Odpowiedź nie jest prosta.
Rowód to zwykle przykre, a nawet traumatyczne przeżycie. Okazuje się jednak, że w przypadku tych, którzy zdecydowali się na rozstanie w dojrzalszym wieku, doświadczenie to ma łagodniejszy wpływ.
Zabieg bariatryczny ma wpływ nie tylko na wagę... okazuje się, że po operacji tego rodzaju ludzie częściej biorą ślub lub się rozwodzą.
Młode kobiety są najbardziej zainteresowane relacją z płcią przeciwną, ale po 45 roku życia swoją uwagę skierowują raczej na znacznie młodszą kobietę, czyli córkę. Kobiety mają inną startegię spędzania czasu niż mężczyźni, po latach od znalezienia partnera, skierowują uwagę na córki i ich dzieci.
Współmałżonkowie powinni być zdowoleni z decyzji o wspólnym życiu, eksperci potwierdzają bowiem, że długotrwałe relacje są dobre dla zdrowia psychicznego i fizycznego. A im dłużej małżeństwo trwa, ty więcej korzyści zyskują ludzie tworzący parę.
Pozostawanie w długotrwałym małżeństwie ma wpływ na hormony w taki sposób, że zmniejsza stres. Właściwie nie ma znaczenia, czy chodzi o małżeństwo czy oddany zwiazek, o ile relacja jest bliska i trwa jakiś czas, mówią uczeni z University of Chicago.
Małżeństwo i to, że dzięki niemu można liczyć na nieustanne towarzystwo innej osoby, może być kluczem do dłuższego życia. Według badań brak stałego partnera lub małżonka w wieku średnim wiąże się z wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci w tym okresie, mówią badacze z Duke University Medical Center w USA.