Przebadano pary żyjące z reumatoidalnym zapaleniem stawów i oceniono, jak radzą sobie z tą wyniszczającą chorobą. Jak się okazało, ci ludzie, którzy razem stawiają czoła problemom, odczuwają mniejszy stres psychologiczny i mają lepsze relacje.
Pary z długim stażem zazwyczaj angażują się w różnorodne zachowania, które podtrzymują i odżywiają związek. To pomaga zachować wyższy poziom zaangażowania, co jest korzystne dla zdrowia fizycznego i psychicznego par. Na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign sprawdzono, jak takie zachowania związane z utrzymywaniem relacji wpływają na satysfakcję ze związku i zaangażowanie.
Nie zawsze najlepiej jest przebaczyć i zapomnieć. Czasami wyrażenie gniewu jest konieczne do rozwiązania problemu w związku - krótkoterminowy dyskomfort związany z gniewną, ale szczerą rozmową w dłuższej perspektywie przynosi korzyści dla zdrowia relacji.
Kiedy jesteśmy w długotrwałym związku, możemy w końcu uznawać współmałżonka czy partnera za „coś oczywistego" i zapomnieć o okazaniu wdzięczności i doceniania go. Pracownicy Uniwersytetu Illinois przekonują jednak, że wcale nie musi tak pozostać.
Osobowość współmałżonka może mieć duży wpływ na twoją zdolność do powrotu do zdrowia po chorobie.
Rozwód bywa dobrą decyzją, uważają uczeni z Kingston University. Kobiety stają się znacznie bardziej szczęśliwe i zadowolone ze swojego życia po rozstaniu.
Słowa przysięgi małżeńskiej „na dobre i na złe" zyskują szczególne znaczenie - okazuje się, że zdrowie par jest ze sobą zaskakująco powiązane.
Śmiech odgrywa ważną rolę w romantycznych relacjach - bez względu na to, czy jest wspólny, czy też skierowany wobec drugiej osoby. Jeśli partnerzy w podobny sposób radzą sobie ze śmiechem lub byciem obiektem żartów, zazwyczaj są zadowoleni ze swojego związku. Z drugiej strony ludzie, którzy obawiają się żartów na swój temat, często są mniej szczęśliwi w swoim związku.
Kobiety po czterdziestce i pięćdziesiątce, które mają dobre relacje małżeńskie, są mniej narażone na rozwój wielu chorób przewlekłych w starszych latach.
Beatlesi śpiewali: „Pieniądze nie kupią miłości", ale okazuje się, że pary małżeńskie, które wspólnie zarządzają swoimi finansami, mogą przerwać dłużej.
Dzieci rozwiedzionych rodziców częściej się rozwodzą niż te, które dorastały w pełnych rodzinach- a wyjaśnieniem mogą być tutaj czynniki genetyczne, mówią eksperci.
W małżeństwie konflikty są nieuniknione. Nawet najszczęśliwsze pary się kłócą. A badania pokazują, że konfliktogenne są głownie tematy dotyczące: dzieci, pieniędzy, teściów oraz intymności.
Miałeś/aś ostatnio miłą rozmowę ze znajomym ? Czy przyjaciel właśnie pomógł ci z wiosennymi porządkami? Będziesz miał/a szczęście, jeśli powtórzycie to samo za około siedem lat. Socjologowie odkryli, że właśnie co siedem lat traci mniej więcej połowę bliskich członków swojej sieci.
Ludzie zakochują się z wielu powodów - podobnych zainteresowań, atrakcyjności fizycznej, czy podobnych wartości. Jeśli się pobierają i zostają razem, ich długoterminowe szczęście może zależeć od ich indywidualnych genów lub genów współmałżonka, mówią eksperci z Yale School of Public Health.
Owdowiałe starsze osoby mogą zmniejszyć samotność poświęcając na wolontariat 100 godzin rocznie, czyli około dwóch godzin tygodniowo.