Nauka języków bywa trudna i staje się wyzwaniem zarówno dla młodzieży szkolnej, studentów, jak i ludzi dorosłych. Jednak dziś, w dobie podróżowania i mobilności, nawet osoby starsze muszą często od początku nauczyć się mówić w obcym języku. Istnieje szereg technik, które mogą ułatwić proces nauczania, a co więcej – uczynić go skutecznym i… zabawnym. Prezentujemy kilka z nich.
Drzemka jest efektywnym sposobem odpoczynku w ciągu dnia. Nawet krótka wystarcza bowiem, by zdolności poznawcze mózgu uległy znaczącemu zwiększeniu. Warto więc wyrobić w sobie, wpleciony pomiędzy różne obowiązki, nawyk krótkiego spania. Jednak drzemka drzemce nierówna – jak odpoczywać żeby przez cały dzień pozostać pełnym zdrowia i energii?
Nie ma ludzi zwyczajnych - każdy jest wyjątkowy i posiada unikatowy zestaw talentów. Osoby które osiągnęły sukces różnią się od innych tylko jedna cechą - znają swoje mocne strony i aktywnie z nich korzystają.
10 lutego obchodzimy Europejski Dzień Padaczki (European Epilepsy Day, EED). W tym roku obchodzony jest pod hasłem „Padaczka to więcej niż napady”. Inicjatorami Europejskiego Dnia Padaczki są Międzynarodowe Biuro ds. Padaczki i Międzynarodowa Liga Przeciwpadaczkowa – organizacje działające na rzecz poprawy jakości życia chorych na epilepsję.
Do laboratorium, w którym prowadzimy badania dotyczące trenowania zdolności poznawczych, przychodzi pani Alicja, jedna z uczestniczek programu, elegancka, zadbana sześćdziesięciolatka. Zjawia się przed czasem, więc oferuję herbatę i „coś do czytania”. „Nie, dziękuję – odpowiada – wie pani, odkąd mam iPada, już się tak nie denerwuję czekaniem. Teraz mogę sobie sprawdzić maila, poczytać co na internecie, zagrać w angry birds, czasami na Facebooka coś nowego wrzucę…” – o swoich badaniach na styku neuronauki i psychologii pisze Anna Maria Wieczorek.
98 procent Polaków słyszało o stwardnieniu rozsianym – wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii „SM – walcz o siebie”. Pomimo, iż z każdym rokiem zwiększa się nasza świadomość tej choroby, to niestety wciąż krąży o niej wiele stereotypów. Czas położyć im kres – przedstawiamy najważniejsze fakty i mity dotyczące stwardnienia rozsianego.
Każdy z nas chciałby wymazać z pamięci negatywne wydarzenia. Naprzeciw tym pragnieniom wyszli amerykańscy naukowcy z IRST-Florida, którzy opracowali metodę modyfikacji wspomnień gryzoni. Dzięki temu było możliwe usunięcie z tych pamięci traumatycznych wydarzeń, nie szkodząc przy tym wspomnieniom pozytywnym. Badanie opublikowano w „Biological Psychiatry”.
Urojenia, halucynacje, słyszenie głosów i inne objawy psychotyczne, charakterystyczne dla schizofrenii, mogą być spowodowane wadliwym "przełącznikiem" w mózgu, który sprawia, że chorzy nie są w stanie odróżnić swoich wewnętrznych myśli od obiektywnej rzeczywistości. Badanie na ten temat ukazało się w magazynie Neuron.
Wyniki najnowszych badań dostarczyły mocnych dowodów na to, że pod wpływem konkretnego bodźca mózg stosuje "kodowanie predyktywne", aby stworzyć mentalną prognozę tego, co się zaraz wydarzy.
Osiąganie dojrzałości i starzenie się może być fascynujące choćby z naukowego punktu widzenia. Niezwykle zmiany zachodzące w sposobie funkcjonowania organizmu, zaskakujący rozwój określonych cech psychicznych, ciekawe wykorzystanie nabytych doświadczeń, zmodyfikowane postrzeganie rzeczywistości - oto, czego doznają ludzie wraz z wiekiem. Poniżej przedstawiamy ciekawe aspekty dotyczące dojrzałego i starszego wieku.
Udar mózgu to jedna z nielicznych, powszechnie występujących chorób śmiertelnych, której ryzyko można skutecznie ograniczać. W zapobieganiu udarom wiodącą rolę odgrywają trzy kluczowe elementy: świadomość czynników ryzyka, leczenie profilaktyczne i prawidłowy styl życia.
Dlaczego przejadamy się i spożywamy więcej kalorii niż potrzebujemy? Czy jedzenie to sposób nagradzania się i czy stres może sprawiać, że chcemy jeść więcej? To niektóre z pytań, na które europejskie badania nad żywnością mają przynieść odpowiedzi.
Podczas gdy nauka wypracowała ogólną wiedzę na temat zasad genetycznych i molekularnych starzenia się człowieka oraz tych na poziomie systemu biologicznego, spadek funkcji poznawczych pozostaje jednym z największych problemów zdrowotnych podeszłego wieku. Niemal 50% dorosłych powyżej 85 roku życia cierpi na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera.
Mózgi kobiet są bardziej energooszczędne niż mężczyzn, mimo że mniejsze.
Schorzenia mózgu, w tym zaburzenia rozwojowe, psychiatryczne i zaburzenia zwyrodnieniowe układu nerwowego, są ogromnym obciążeniem, zarówno pod względem ogromu ludzkich cierpień, jak i kosztów gospodarczych.